Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Zaříznutý Havlíček se dočkal: Dostal se do vedení Sněmovny a je 6. místopředsedou

Aktualizováno -
18. února 2022
15:31
Autor: for, ČTK - 
18. února 2022
14:16

Dolní komora dnes hlasovala o obsazení šestého místopředsednického křesla. Horkým favoritem byl stejně jako v minulé neúspěšné volbě Karel Havlíček (ANO). Jednalo se již o čtvrté hlasování o doobsazení vedení, tentokrát ale vládní koalice Havlíčka podpořila. Ke zvolení bylo nutné získat nejméně 90 poslaneckých hlasů, Havlíček jich získal 106. 

Volba šestého a posledního místopředsedy proběhla na páteční řádné schůzi Sněmovny. Před volbou probíhalo jednání o rozpočtu a také proběhla volba o členech v dozorční radě VZP. Do volby šli dva kandidáti, a to z opozičního hnutí ANO a z opočního hnutí SPD. Úspěch nakonec slavil Karel Havlíček (ANO), který získal 106 hlasů ze 173. Tomio Okamura získal 22 hlasů. 

Předsedu SPD Tomio Okamuru koalice ve vedení nechtěla, to ale ostatně avizovala již v předchozích volbách. Dnešní hlasování bylo již čtvrté. Poslanci si již většinu vedení zvolili v listopadu na ustavující schůzi.

Za šéfku si vybrali Markétu Pekarovou Adamovou a do místopředsednických křesel usadili Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Mráčkovou Vildumetzovou (ANO).

V minulosti se o místopředsednickou pozici střetli někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a Okamura. Zvoleni nebyli. Vondráček se posléze stal předsedou ústavně-právního výboru, Okamura vede petiční výbor. Havlíček tehdy nemohl do předsednictva dolní komory kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády.

Havlíček: Zbyl jsem 

Zbrusu nový místopředseda dolní komory krátce po zvolení vystoupil před novináři. „Já jsem vždycky říkal, že si vážím každého hlasu, který dostanu, a jsem rád, že to mám za sebou,“ okomentoval volbu. Podotknul ale, že z jeho pohledu byl na post vhodnější expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

„Nijak jsem netoužil po pozici, podle mého názoru jsem logicky řekl i to, že bychom byli rádi, kdybych získal roli místopředsedy hospodářského výboru, to dává smysl, neboť kontroluje průmysl, obchod a dopravu. Poté co pan Vondráček, z mého pohledu lepší kandidát, než jsem já, nebyl průchozí, jsem trošku poslaneckému klubu zbyl,“ uvedl.

Video  Zeman na vozíku ve Sněmovně: Příjezd, proslov a odjezd. Snašil se prý rozpočet "drobně" vylepšit  - ČTK
Video se připravuje ...

Havlíček mohl mít zvolení v podstatě jisté už v lednu. Nynější vládní koalici ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů ale tehdy rozčaroval postup poslanců ANO při projednávání návrhu na roční odklad účinnosti většiny sporného nového stavebního zákona. Opozice díky momentální převaze prosadila přerušení debaty o koaliční novele do března. Úvahy některých vládních poslanců dokonce směřovaly k tomu, že pozice šestého místopředsedy Sněmovny by mohla být zrušena. Nakonec se volba koncem ledna konala, nálada v koalici ale byla podle kuloárových informací už předem taková, že Havlíčkovi hlasy nedá.

Video  Havlíček: Ve volbě jsem zbyl  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

 

jajas ( 19. února 2022 07:41 )

Tedy ty jsi fakt hlavička.....!

jajas ( 19. února 2022 07:40 )

Jasně.. věděl jsem, že to tady někdo, zcela originálně, napíše! Vyhrála jsi!

Babisova_drahota ( 18. února 2022 22:37 )

Pokud nespáchá seppuku.

jajas ( 18. února 2022 22:35 )

Od prvopočátku pandemie za dva roky.....

Babisova_drahota ( 18. února 2022 22:32 )

Špatné počty, Babišových 38000 mrtvých.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud