Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Česko do 2 měsíců zakáže plastové talíře, brčka, krabičky na jídlo i uchošťoury. Návrh podepsal Zeman

Autor: ČTK - 
16. srpna 2022
19:13

Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Počítá s tím zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který podepsal prezident Miloš Zeman, informoval dnes Hrad. Zákaz začne platit s účinností zákona, tedy prvním dnem druhého kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří také nápojová míchátka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky a krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu.

Podle ministerstva životního prostředí by se tak měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které se zakážou, už existuje řada opakovaně použitelných alternativ.

Zákon také zavádí požadavky na část výrobků z plastu. V případech určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.

Zákon posiluje rovněž takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se mají podílet na nákladech za úklid cigaretových nedopalků a jiného plastového odpadu v obcích. Spolupráce výrobců s obcemi by měla fungovat prostřednictvím kolektivních systémů, obce tak získají peníze na úklid. Do roku by výrobci měli takto pomoci podle poslaneckých úprav minimálně 30 procentům obcí, do dvou let 60 procentům a do tří let alespoň 90 procentům obcí.

Plnění nového zákona mají kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.

Změny se měly do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent. Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii.

Ministerstvo uvedlo, že na podporu přechodu na alternativy jednorázových plastových výrobků v poslední dotační výzvě dalo 60 milionů korun. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí pro období let 2021 až 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.

Poslanci v novele snížili na polovinu pokuty, které by hrozily výrobcům za porušení zákona. Maximální pokuta deset milionů korun se tak snížila na pět milionů korun. Senátoři tuto úpravu ponechali beze změn.

EMBED_OFF

pajato73 ( 17. srpna 2022 07:21 )

u nas uz to je dlouho zakazane, da se s tim smirit ale neumite si predstavit jake to je, kdyz sedite v baru a po 20ti minutach se vam brcko v koktejlu rozmoci tak, ze si tim ani nezamichate... ale ty makarony nudle, na zacatku, ty byly horsi

hafblaf ( 16. srpna 2022 23:25 )

To bude bomba! Dále se budou válet milióny igelitových sáčků, dalších obalů na nápoje...

tom999 ( 16. srpna 2022 20:33 )

Zdroje energie:

- Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je hlavním energetickým zdrojem
-- ropa, která pokrývá 30,9 procenta spotřeby.
-- uhlí (26,8 procenta),
-- plyn (23,2 procenta),
-- biopaliva (9,4 procenta),
-- jaderná energie (5 procent)
a h y d r o e l e k t r á r n y (2,5 procenta).

Problémem je podle IEA i OSN, že podíl fosilních paliv na konečné spotřebě energie je stejně vysoký jako před více než deseti lety. Nyní tvoří 80,9 procenta, v roce 2009 to bylo 80,3 procenta.

tom999 ( 16. srpna 2022 20:31 )

Největší znečišťovatelé:

Podle loňské zprávy EU patří k deseti největším znečišťovatelům

-- Čína (29,3 procenta všech emisí),
-- USA (13,7 procenta),
-- Indie (6,6 procenta),
-- Rusko (4,8 procenta),
-- Japonsko (3,6 procenta),
-- Německo (2,2 procenta),
-- Jižní Korea a Írán (1,8 procenta)
a Saúdská Arábie (1,7 procenta).

// EU jako celek se na emisích podílí 9,6 procenty.//

tom999 ( 16. srpna 2022 20:29 )

90 % veškerých plastů se do oceánů dostane jen z deseti řek Asie a Afriky

Máme tu 10 řek, u kterých by snížení znečištění o 50 % vedlo ke globálnímu poklesu znečištění oceánů o 45 %.....

Asijský Mekong, Amur, Perlová řeka, Ganga, Hai, Žlutá řeka, Indus, Jang-c’-ťiang a v Africe Niger a Nil sice disponují vpravdě obřím povodím i ohromují i svou délkou toku, ale povětšinou vedou jen jednou zemí.

A to zpravidla zemí, které ve světovém měřítku zrovna neprosluly svým propracovaným systémem čištění vody, ochranou vodních zdrojů, propracovaným odpadovým hospodářstvím nebo kladným vztahem k ekologii.... na Č í n u a I n d i i jako na největší znečišťovatele oceánů.

Ročně v oceánech končí říční cestou kolem 8 milionů tun plastových odpadků.

A jen Jang-c’-ťiang a Ganga (obě se přetahují o první místo na pozici největšího znečišťovatele oceánů) přispějí 900.000 tunami.

// Jen pro srovnání, roční přínos Londýnem protékající řeky Temže ke znečištění oceánů plasty je kolem 19 tun //

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud