Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Babiš se svou žalobou neuspěl. V evidenci StB zůstane, bránit se ale bude dál

Aktualizováno -
14. června 2022
12:20
Autor: ČTK - 
14. června 2022
10:59

Bratislavský krajský soud dnes v obnoveném líčení zamítl žalobu nynějšího šéfa hnutí ANO a bývalého českého premiéra Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Soud svůj verdikt v souladu s dřívějším rozhodnutím ústavního soudu zdůvodnil tím, že žalovanou stranou ve sporu nemá být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Předseda tříčlenného senátu krajského soudu ve zdůvodnění vysvětlil, že žalovat by bylo třeba slovenské ministerstvo vnitra. Babiš se kvůli své evidenci u StB bude soudně bránit dál, napsal ČTK. Zopakoval, že nikdy s StB nespolupracoval a evidován byl bez svého vědomí.

Vůči verdiktu krajského soudu se již nelze odvolat, je ale možné využít mimořádný opravný prostředek. Babiš spolupráci s StB opakovaně popřel.

„Již tři soudy včetně Nejvyššího soudu SR rozhodly, že jsem byl neoprávněně evidován v seznamech StB. Podle informací advokáta tento soud vůbec neposuzoval, zda jsem neoprávněně evidován jako agent StB. Rozhodoval totiž jen o tom, koho mají osoby, které jsou neoprávněně evidovány, žalovat,“ uvedl Babiš.

Babiš: Budu se soudně bránit dál

Soud svůj verdikt v souladu s dřívějším rozhodnutím ústavního soudu zdůvodnil tím, že žalovanou stranou nemá být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Předseda senátu krajského soudu vysvětlil, že žalovat by bylo třeba slovenské ministerstvo vnitra. Vůči verdiktu se už nelze odvolat, je ale možné využít mimořádný opravný prostředek.

„Celá léta to byl Ústav paměti národa a nyní nelogicky soud řekl, že všichni žalovali špatně a že to má být jiný subjekt. Budu se soudně bránit dál, protože pravda je na mojí straně, nikdy jsem s StB nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, byl jsem evidován bez mého vědomí, a navíc jsem byl StB vyšetřován,“ uvedl Babiš.

Babiš v souladu s dřívější praxí slovenských soudů v roce 2012 zažaloval ÚPN, který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB. Ústavní soud ale před pěti lety, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu ve prospěch Babiše, zmíněné pravidlo prolomil. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo má být žalovanou stranou.

V roce 2019 pak Ústavní soud zrušil ještě jiné verdikty krajského i nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly; příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným.

Právě řešení této otázky a nikoliv samotné oprávněnosti evidence Babiše v dokumentech StB bylo hlavním tématem, kterým se nyní krajský soud v Bratislavě zabýval.

Archivní dokumenty tvrdí, že Babiš se v roce 1980 stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. U soudu vypovídali i další někdejší příslušníci StB. Před pěti lety ale ústavní soud uvedl, že zmínění svědkové měli být zproštěni mlčenlivosti již v líčení před okresním soudem; soud také zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB coby svědků.

Video  Babiše vedla StB jako agenta oprávněně. Soud v Bratislavě smetl jeho žalobu  - Televize JOJ
Video se připravuje ...

pindal ( 16. června 2022 22:42 )

Myšlenka komunismu nebyla špatná,jenže ti flexibilní dravci jsou vždy tam ,kde je moc.Pokud se moc přemístí,přemístí se i tito lidé a je jim jedno jak se jmenují,jestli ochranáři,nebo památkáři,nebo lidovci.Všechno jedno,hlavně moc.Dnes není moc v jedněch rukách a proto je to roztříš­těné­.Jsou­,ale taky lidé,kteří umí a chtějí pro lidi něco vytvořit a ti se budou snažit v každé době.Díky za ně.

hejhej ( 16. června 2022 14:55 )

dopl. Kocáb Mukl

hejhej ( 16. června 2022 14:54 )

pindal: V evidenci StB agent je např. premiér Fiala - kr,jm. Fialka,M. Kocáb - kr.jm. Muk, Jiří Drahoš, - kr. jm. Bas, J. Bartoška - kr.jm. Narcis a mnoho dalších.
Jako agenti byli vedeni všichni, kteří měli příbuzné na Západě nebo tam pobývali. Jenom u nás se neustále nálepkuje Babiš, který nikoho neudal. Udavači byli na příkaz Havla ( jeho strýc byl udavač) skartování v prosinci 1989. Už je to trapné !!!! .

pindal ( 15. června 2022 21:38 )

Opakování je matka moudrosti

pindal ( 15. června 2022 21:34 )

Po zkušenosti s kapitalismem,už mám na komunisti jiný názor a myslím,že těch lidí je víc a jestli ta politika půjde takhle dál,tak budou brzo komunisti hrdinové.Pokud byl v evidenci,tak mě to nevadí.Všechna zvířátka jsou komunisti,jen my jsme kapitalisti.Tak si říkám,že komunismus je blíž k přírodě než kapitalismus.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud