
Babiš se domáhá soudu v kauze Čapí hnízdo. Žádá o předběžné projednání obžaloby
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl soudu předběžné projednání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, v níž je stíhán spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou). Dnes o tom informoval server Seznam Zprávy. Nagyová podle serveru obdobný návrh podala již před dvěma týdny.
Babiš s Nagyovou jsou obžalováni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, hrozí jim až desetileté vězení. Oba vinu už dříve odmítli.
„Návrh jsem podal, hodlám jej ještě následně doplnit, ale k jeho obsahu a naší argumentaci se nebudu vyjadřovat,“ potvrdil serveru Babišův obhájce Michael Bartončík. Podle mluvčího pražského městského soudu Adama Weniga obdržel soud Babišův návrh ve středu.
Předběžné projednání obžaloby je zpravidla neveřejné, soud ho může nařídit například v případě, že nebyly potřebně objasněny základní skutkové okolnosti, bez kterých soud nemůže rozhodnout. Soud může po předběžném projednání obžaloby mimo jiné zastavit či přerušit trestní stíhání, postoupit případ jinému orgánu nebo ho vrátit státnímu zástupci k došetření. Může ale také nařídit hlavní líčení ve věci.
Podstatou kauzy je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.
Nagyová Deníku N po podání obžaloby řekla, že jde o „exemplární příklad apolitického a objektivního rozhodovaní o vině a nevině, životě a smrti“. K trestnému činu má podle ní jednání „na hony daleko“. Někdejší náměstkyni jihlavského primátora nedávno navrhl krajský sněm ANO na Vysočině do podzimních senátních voleb za okrsek Jihlava. O kandidatuře Nagyové ještě musí rozhodnout předsednictvo nejsilnějšího opozičního hnutí.
I Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. V březnu po podání obžaloby ČTK sdělil, že se potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.
a jakej paskvil zase soudruzi V Y T V O R I L I !!!
Ministři a náměstci lustrační osvědčení nepotřebují, potvrdil Senát
23. října 2014
Premiér, ministři a jejich náměstci nejspíš nebudou muset mít čisté lustrační osvědčení. Senát ve čtvrtek bez širší rozpravy schválil doprovodné novely ke služebnímu zákonu. Mezi nimi je i novela lustračního zákona.
+++ Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017)
+++ Ing. Miloš Zeman, dr. h. c. - 3. prezident České republiky
Úřadující Ve funkci od: 8. března 2013
Novela umožňuje, aby se členové vlády a náměstci ministrů nemuseli prokazovat při ucházení se o funkci negativním lustračním osvědčením.
Senát o přijetí beze změn rozhodoval dvakrát, výsledek prvního hlasování totiž zpochybnil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera.
V konečném hlasování bylo pro přijetí beze změn 24 z 41 přítomných senátorů.
P r o t i přijetí byli občanští demokraté ODS, ostatní přítomní se hlasování zdrželi včetně zástupců vládní KDU-ČSL.
Senát udělal krok zpět, míní Přemysl Sobotka
„Je to velký krok zpátky,“ komentoval rozhodnutí Senátu jeho místopředseda Přemysl Sobotka (ODS). „Senát dnes popřel étos listopadu 89, popřel hodnoty, které jsou nutné pro správné fungování demokracie, a vydal signál, že účelovost, okamžitý prospěch a pragmatismus má přednost před morálkou a hodnotami, které stály u přerodu naší společnosti v roce 1989,“ dodal zklamaný Sobotka.
O lustracích se diskutovalo při jmenování ministra financí Andreje Babiše, který lustrační osvědčení nemá.