Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Spory u Moravce o pomoc Čechům s drahými energiemi: Návrh vlády spolkne 50 miliard, prozradil Gazdík

Autor: ČTK, simao - 
12. června 2022
14:20

Vláda je připravena vydat na úsporný tarif z rozpočtu víc než 50 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) minulý týden na svém twitteru oznámil, že kabinet návrh tarifu projedná 22. června. Už dřív uvedl, že nižší cena se bude týkat elektřiny i plynu. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) do Gazdíka v ČT šil, že dosavadní vládní pomoc lidem v Česku se rovná kapce, která se vypaří dřív, než dopadne na vyprahlou zem.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) zmínil možnost zavedení sociálního tarifu ke zvládnutí prudkého zdražování energií poprvé v polovině února na tiskové konferenci.

Ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík v neděli v Otázkách Václava Moravce uvedl, že nesouhlasí s tím, že by příprava opatření trvala dlouho. Podle něj MPO vše propočítává, aby nastavení tarifu cíleně podpořilo úsporu energií.

„Kdo bude šetřit energie, tak si sáhne na maximální slevu a jeho sociální situace se tím výrazně zlepší,“ řekl Gazdík. Podle něj tak tarif bude všechny spotřebitele motivovat k tomu, aby se lidé s co největší částí spotřeby vešli do úsporného tarifu. Zmínil, že vláda debatuje i o odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje firmám.

50 miliard korun jako pomoc lidem?

„Já rozumím i tomu, co slyším u nás v hospodě a jinde, že jsou občané nervózní. Chtěl bych je uklidnit v té energetické krizi. Pan ministr Síkela připravuje tzv. úsporný tarif - jak pro ceny elektřiny, tak plynu,“ poznamenal Gazdík s tím, že detaily představí Síkela v příštím týdnu.

„Úsporný tarif se bude snažit podporovat cíleně úspory energie na základě výpočtů ministerstva - proto to tak dlouho trvá, protože oni se snaží nikoho nepoškodit a najít skutečně průměrné spotřeby tak, aby občané byli motivováni k úsporám s tím, že do určité výše spotřeby bude ta cena výrazným způsobem nižší. Vláda je připravena na to dát více než 50 miliard korun, což vůbec není malá částka,“ prozradil Gazdík.

A tuto částku při doplňujícím dotazu moderátora Moravce potvrdil. „Bude stát minimálně 50 miliard korun tak, aby to výrazným způsobem občané pocítili v těch cenách energie,“ řekl Gazdík.

Úsporný tarif má kompenzovat dodavatelům energií ze státní kasy. „Nic jiného vám nezbývá, pane redaktore,“ pokračoval ministr. „To je ta dotace pro ty rodiny, které to sociálně nezvládnou,“ doplnil s tím, že primárním důvodem úsporného tarifu bude podnítit úspory domácností na energiích. „Protože nejlepší jsou energie, které nespotřebujeme, které nepotřebujeme,“ dodal Gazdík.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) odmítal, že by za současné potíže mohla minulá vláda pod taktovkou ANO tím, že by se na tuto situaci nepřipravovala. „Ignorování problému energetické závislosti na Rusku je dlouhodobý proces,“ uvedl. „Pořád si myslím, že platí, že ti Rusové ten plyn těžit musí, oni nemohou zastavit těžbu plynu, ale otázka zní, jak dlouho nás s tím budou vydírat,“ doplnil.

Současná vláda si situaci uvědomuje a bude se snažit jít cestou úspor, sliboval Gazdík. „Nenecháme v tom domácnosti, nikdo v zimě nebude mrznout,“ poznamenal. 

Vondrák: Vládní pomoc jen jako kapka

Veškerá vládní pomoc, která se zatím dostala lidem v Česku, je „kapka, která se odpařila dříve, než dopadla na vyprahlou půdu“, oponoval Vondrák. „V tom já vidím ten problém. Opatření musí být rychlá, srozumitelná a jednoduše implementovatelná,“ poznamenal.

Vondrák míní, že současná vláda stále hledá cesty, aby se vyhnula plošným opatřením, jenže současná krize již nezahrnuje jen sociálně slabší, ale dopadne třeba i na učitele a další příslušníky střední třídy. „Zatím všechna ta opatření srozumitelná nebyla,“ vytkl vládě Vondrák.

Zatímco Gazdík vyzýval lidi, aby energii spořili co nejvíc a dosáhli tak u své spotřeby snáze na levnější úsporný tarif, Vondrák upozorňoval, že jsme zvyklí žít v komfortní teplotě cca 22 stupňů.

„Já se ptám, jaká teplota má být, aby to bylo skutečně přijatelné Jsou malé děti, jsou nemocní lidé, kteří v podstatě nemohou žít v 18 stupních. Mimochodem ani já už v 18 stupních nevydržím, je to dost zima, to si musíme říct na rovinu,“ poznamenal Vondrák.

Babiš: Vláda nedělá pro lidi nic. Gazdík: Není to pravda

Do vlády za to, že toho pro lidi dělá málo, šil expremiér a šéf ANO Andrej Babiš i v průběhu víkendu, když zavítal na hudební festival Votvírák. „Vláda nedělá pro lidi vůbec nic a měla by konečně lidem pomoci s inflací. Měla by vrátit ty peníze, které zinkasovala za 5 měsíců, těch 60 miliard. To znamená snížit DPH na elektřinu, plyn a topení na nulu, zastropovat pohonné hmoty, zrušit obnovitelné zdroje a můžou i zastropovat ceny potravin,“ uvedl Babiš pro změnu pro TV Nova.

Naopak premiér Petr Fiala (ODS) již v květnu po jednání vlády představil Deštník proti drahotě, který měl lidem poradit, kde a jak hledat v případě potřeby a nouze konkrétní pomoc. „Vláda se snaží, dělá co může. Mezitím tady chodí Andrej Babiš a říká, že pro Čechy nic neděláme. Není to tak,“ rýpl si nyní v OVM na České televizi Gazdík. Vláda navíc nyní musí situaci i ohledně energetické krize řešit v kombinací s uprchlickou krizí či evropským předsednictvím, což vůbec není jednoduchá situace, upozornil.

Video  Fiala představil deštník proti drahotě. Vláda chce lidem ukázat, kdy a jak žádat o pomoc kvůli zdražování  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

prochaskanamoste ( 15. června 2022 20:03 )

Andrej Babiš DOSTAL 2X VÍČ HLASŮ NEŽ ODS A TO PODLE TEBE JAKO PROHRÁL? Kdyby neupekli slepení dílo ďáblovo a Rychetský jim nepomohl, tak měli prd

prochaskanamoste ( 15. června 2022 20:01 )

Vondrák a Bžoch mi v ANO vůbec nesedí, připadají mi názorově jako Džourovka a ten její holkový spolek v kalhotách.

prochaskanamoste ( 15. června 2022 19:59 )

To jsou prachy, co zařídil ještě Babiš, aby se tedy vědělo!!!!!! A oni přitom plánují na příští rok zase tak obrovský schodek.

prochaskanamoste ( 15. června 2022 19:57 )

Počkejte si na komunálky, uvidíte kolik blbců je bude zase volit. O Gazdíka se prý, podle Seznam.cz zajímá taky policie. V souvislosti s dnešním zásahem. Uvidíme.

prochaskanamoste ( 15. června 2022 19:56 )

Už jste viděl chytráka, co by si podřízl pod sebou větev, nebo kapra, co si vypustil rybník? Držet se budou,jak veš košile.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa