Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

„Tak už jsou spolu...“ S Abrhámem se loučí také politici, vzpomínají i na Šafránkovou

Aktualizováno -
17. května 2022
12:03
Autor: for - 
17. května 2022
10:53

Česko zasáhla smutná zpráva. Na věčnost odešel herec Josef Abrhám ve věku 82 let. Vedle filmového světa vzpomínají na tohoto populárního umělce také politické špičky. V kondolencích na sociálních sítích často zaznívají slova vděku. Zákonorádci vzpomínají na populární filmy, na kterých se Abrhám podílel, a jejich myšlenky patří i zesnulé partnerce a herečce Libuši Šafránkové (†68). 

V úctyhodných 82 letech zemřel populární herec Josef Abrhám. Smrt potvrdil Blesku herec Jan Kačer (85). „Moc rád vám k Pepíkovi něco řeknu. Teďka ale, prosím vás, ne. Já jsem se z toho ještě nevzpamatoval. Nejsem schopen. Je to pro mě obrovská rána,“ uvedl truchlící herec. Smutná zpráva zasáhla i české politiky. 

„Díky, mistře, za všechny úsměvy, za smích, radost, zamyšlení a pohlazení. To vše jsem z jeho herectví dostával a bylo to obohacením v mém životě,“ uvedl na twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Smutek neskrývá ani ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Zpráva o smrti Josefa Abrháma mne rozesmutnila. Vzpomínám na jeho herecké umění, spoustu ikonických rolí, jeho velkou noblesu, šarm a nadhled. Čest jeho památce,“ uvedl rovněž na sociální síti.

Ministerstvo kultury na sociální síti připomnělo, že Abrhám patřil i mezi uznávané divadelní herce.  „Jeho divadelní kariéra je spojena především s Činoherním klubem; příležitost mu nabídl film, kde vytvořil řadu legendárních rolí. Držiteli Českého lva a Ceny Thálie bylo 82 let,“ uvádí Baxův rezort. 

„Tak už jsou spolu“

Jurečka sdílel informaci o smrti Abrháma s fotografií Abrháma se svou zesnulou chotí, také známou a populární herečkou Libuší Šafránkovou. Ta zemřela loni v červnu ve věku 68 let. „Byli jste úžasná dvojice na plátně i mimo něj. Díky za vše dobré, co jste pro naši společnost udělal,“ dodává Jurečka. 

Na zesnulou herečku a dlouholetou partnerku zavzpomínal krátce i europoslanec Jiří Pospíšil. „Tak už jsou spolu,“ napsal krátce k dojemné černobílé fotografii. 

Smrt Šafránkové se na Abrhámovi výrazně podepsala. Po její smrti se stáhl z očí veřejnosti a žil v ústraní. S Libuší měl syna Josefa, který je dokumentárním režisérem. 

Rakušan: Byl mým absolutním favoritem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na facebooku zmínil, že Abrhám byl jeho absolutním favoritem mezi českými herci. „Originální herecký styl, silná osobnost, nulová bulvární exhibice. Bude moc chybět. Díky za mnoho radosti z kvality, kterou přinesl. Upřímnou soustrast všem blízkým,“ napsal vicepremiér. 

Ozval se i další europoslanec, Tomáš Zdechovský. Ten zavzpomínal na filmy jako Vrchní, prchni a Kulový blesk. „Do teď si pamatuju postavu Arnošta Blažeje z Nemocnice na kraji města nebo poručíka Rudolfa Macháčka. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal Zdechovský. 

Video  Poslední rozloučení s Libuškou Šafránkovou v jejích rodných Šlapanicích  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Na filmy zavzpomínal i expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „To je hadrák, pane. Ten neublíží. Ten leští. Vrchní, prchni. A taky Marečku, podejte mi pero. Kulový blesk. A spousta dalších. Pane Abrháme, Vaše filmy tu budou navždy. Díky za vše, odpočívejte v pokoji,“ napsal Babiš na twitteru. 

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová prozradila, že její nejoblíbenější film je Svatební cesta do Jiljí. „Je mi smutno. Odešel velký herec, jeden z největších své generace,“ uvedla. 

S kondolencí přišla na twitteru i vládní koalice SPOLU. „Jeho nezapomenutelné role zůstávají. Děkujeme za všechno, mistře.“ 

A přidala se i předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová. „Byl to opravdový herecký mistr a na jeho životní role nejde nikdy zapomenout. Čest památce Josefa Abrháma,“ uvedla na twitteru.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa