Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

10 nejslavnějších rolí Josefa Abrháma (†82): Falešný vrchní, nevěrný Blažej i charismatický hrabě

/
 • V jaké roli oslovil Josef Abrhám nejvíce vás?
  17. května 2022 ● 10:26

  Ať už se Josef Abrhám (†82) objevil na stříbrném plátně či na televizních obrazovkách v jakékoliv roli, vždy svým postavám vdechnul neuvěřitelnou dávku charismatu a přitažlivosti. A nemuselo přitom jít vždy o postavy kladné, ale i ty nejednoznačné či záporné.

  Poprvé se před kamerou objevil v roce 1961 v černobílé moralitce Strop – absolventského filmu režisérky Věry Chytilové. Po mnoha menších rolích však přišel zvrat, spoluráce s tandemem Svěrák-Smoljak, díky níž zazářil v komediích Marečku, podejte mi pero!, v Kulovém blesku či ve Vrchní, prchni! Vybrat jenom desítku „top“ rolí tohoto muže, jenž v roce 1993 získal Českého lva 1993 za nejlepší mužský herecký výkon roku ve filmu Jana Hřebejka Šakalí léta, je skutečně jenom o vkusu jednotlivce. My jsme pro vás vybrali tyto…

 • 1.

  Marečku, podejte mi pero! (1976)

  V komedii Marečku, podejte mi pero! sice neměl Josef Abrhám roli velkou, zato ale výraznou. Třídní učitel Janda okouzlí žákyně středního věku, co si na škole chtějí doplnit vzdělání. Neustále opakuje, že školní řád platí především pro děti, a pak musí dokonce řešit posměšné psaníčko „sejdeme se na hřbitově“. Zkrátka se do paměti diváků výrazně zapsal.

 • 2.

  Nemocnice na kraji města (1977)

  Josef Abrhám v roli legendárního ortopeda Arnošta Blažeje, který nenechá žádnou sukni na pokoji, lámal dívčí srdéčka za dob minulého režimu. Jeho postava byla sice proutníkem, co měl blízko jak ke karbanu, tak i k alkoholu, ale zároveň také vynikajícím lékařem a zásadovým mužem. Přestože své ženě zahýbal, jakmile jeho milenka otěhotněla, manželce vše přiznal a odešel od ní, a stejně tak neudal ani svého kolegu Sovu juniora, jenž opsal atestační práci.

   

  Později se objevil i ve dvou navazujících řadách - Nemocnice na kraji města po dvaceti letech a Nemocnice na kraji města - Nové osudy. Jeho postava tam trpěla následky autonehody, kterou způsobil žárlivý saniťák v podání Jaromíra Hanzlíka už v první sérii.

 • 3.

  Vrchní, prchni! (1980)

  Také jako prodavač v knihkupectví Dalibor Vrána nebyl žádným neviňátkem. Líbil se ženám a ty se zase líbily jemu, a protože byl mužem činu, značná část jeho poctivě nabytého výdělku šla na alimenty. Svízelnou finanční situaci se proto rozhodl vylepšit způsobem zcela originálním: Využívajíc toho, že si jej ve fraku lidé v restauracích často pletli s číšníkem, začal je inkasovat. Díky tomu si začal žit „jako prase v žitě“, moc dobře si vědom toho, že jeho zločiny budou jednoho dne odhaleny…

   

  Mimochodem, říká se, že Zdeněk Svěrák se obsazení Abrháma do role podvodníčka Vrány dlouho bránil a neustále jej odmítal, což vedlo k hádce s Ladislavem Smoljakem. Hlavního hrdinu si zkrátka představoval jinak – ovšem ani diváci už by si ho nedokázali představit jinak.

 • 4.

  Trhák (1980)

  V praštěné muzikálové komedii Trhák, kde se Abrhám objevil po boku zpěvačky Hany Zagorové, ztvárnil role v podstatě dvě. V první řadě elegantního pyrotechnika Ticháčka, který nastupuje do JZD v malé vesničce Lipovec, aby zde progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ale také herce, který jej ztvárňuje. Diváci tak mohli nakouknout pod pokličku vzniku filmu, i když ve velice stylizované formě… Parodovány byly i tehdejší „akce Z“, tedy dotáčky, které vznikly chybou skriptky (na pohřbu se objevil nebožtík), anebo neplánovaným výbuchem.

 • 5.

  Svatební cesta do Jiljí (1983)

  Stejně jako v komedii Vrchní, prchni!, i zde tvořil Abrhám manželskou dvojici se svou skutečnou manželkou, herečkou Libuší Šafránkovou, která zesnula v červnu 2021. Půvabný příběh Svatební cesta do Jiljí popisuje putování dvou zamilovaných mladých lidí - svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Tomáše Krchňáka, a romanticky založené slečny Petry, s níž si omylem vyměnil tašku v biografu. Aby se dvojice lépe poznala, po vzoru Tomášových rodičů vyrážejí na náročný výlet, který jaksepatří prověří jejich vztah.

 • 6.

  Konec starých časů (1989)

  Ve filmu Jiřího Menzela Konec starých časů podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury ztvárnil Abrhám údajného ruského knížete Alexeje Megalrogova, jenž se jednoho dne objeví u poválečného regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle, svým galantním chováním okouzlí celou společnost a do přízemní reality přinese romantiku starých časů, kterou však již dávno odvál čas. Snímek je bez přehánění skutečným hereckým koncertem hlavních představitelů – nejenom Josefa Abrháma, ale i Mariána Labudy, Rudolfa Hrušínského a Jaromíra Hanzlíka.

 • 7.

  Městem chodí Mikuláš (1992)

  Neprávem opomíjený televizní film Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš je smutným příběhem několika zaměstnanců dětského oddělení v nemocnici, kteří se v době kolem Vánoc nenacházejí v tom nejúspěšnějším období svých životů, mají pošramocené vztahy a nedaří se jim v práci. Abrhám si zde zahrál alkoholického lékaře Koníčka, který má opletačky jak s policií, tak i s ženami. Nejen s vrchní sestrou v podání Elišky Balzerové, své bývalé partnerky, co mu dnes nemůže přijít na jméno. Ale také s mladičkou sestřičkou, co je do něj tajně zamilovaná. Jako katalyzátor mezi nimi působí jeden malý pacient, jenž se do nemocnice i přes všechny zákazy rozhodne přivést Mikuláše.

 • 8.

  Odcházení (2011)

  Snímek Václava Havla, který převedl na filmové plátno svou vlastní divadelní hru. Abrhám alias doktor Vilém Rieger je tu mužem, jenž po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o toto místo přišel a neumí se s tím vnitřně vyrovnat. Jeho postavení přebírá nově jmenovaný náměstek, s nímž byl Rieger dříve v konfliktu kvůli korupci. Teď se musí vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a poskytovat interview bulvárním novinářům, kteří jej pak zcela zdiskreditují.

 • 9.

  Přijde letos Ježíšek? (2013)

  Josef Abrhám coby šarmantní šedesátník José se vrací po třiceti letech z emigrace v Mexiku do rodné Prahy – jeho mexická manželka Dolores totiž věří, že pro jejich dceru, která se marně snaží otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské jezulátko. José má z návratu obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. Například v podobě jeho bývalé lásky Květy, kterou před lety hrubě opustil… a kterou si opět zahrála Libuše Šafránková.

   

  Ve filmu byla mimochodem použita soukromá fotografie Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma.

 • 10.

  Korunní princ (2015)

  Josef Abrhám se také objevil v celé řadě pohádek. Přestože tou poslední je Anděl Páně 2 z roku 2016, kde se mihnul v malé roličce svatého Josefa, a dosud stále neuvedený kus Jana Budaře Princ Mamánek, jednou z těch posledních „velkých“ je bezesporu Korunní princ. V tom se stal Abrhám zlým čarodějem Kruciatem, jenž se před sto lety pokusil zničit jedno království, a od té doby žije ve vyhnanství v Zapovězeném lese. Zde však nadále kuje své zákeřné plány – nejenom, že má les obehnán zlým kouzlem, a tak každý, kdo tam kdy vkročil, beze stopy zmizel, ale chystá svůj návrat… a při té příležitosti si pěstuje novou čarodějnickou hůlku.
 • 11.

  Galerie

  Tak co, trefili jsme se vám do vkusu, anebo byste vybrali deset docela jiných rolí?

  VIDEO: Josef Abrhám: Herec, který neprodal svůj talent lacino

  Video
  délka: 03:11.48
  Video se připravuje ...

  Josef Abrhám: Herec, který neprodal svůj talent lacino Videohub

  Fotogalerie
  84 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy