Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Fiala: Z vlády do Pekingu neletí nikdo, Češi se připojí k diplomatického bojkotu olympiády

Autor: ČTK, for - 
28. ledna 2022
13:59

Premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním jednání s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem potvrdil, že na zimní olympijské hry v Pekingu nepojede nikdo z členů vlády. Fiala po schůzce ČTK sdělil, že českým sportovcům popřál hodně úspěchů. Olympijské hry se budou konat od 4. do 20. února, některé západní země v čele s USA oznámily jejich diplomatický bojkot kvůli porušování lidských práv v Číně.

Fiala jednal s Kejvalem a místopředsedou ČOV Liborem Varhaníkem dnes dopoledne. „Potvrdil jsem, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já, ani nikdo jiný z vlády. Česká republika se tak připojí k většině zemí v EU a USA, které zástupce na olympiádu nevyšlou. Našim sportovcům přeji hodně úspěchů,“ sdělil ČTK Fiala.

Ministerstvo zahraničí ve středu na dotaz ČTK uvedlo, že olympijských her se nezúčastní nikdo z vládních politiků. O akcích, kterých se zúčastní čeští diplomaté včetně velvyslance, zatím nebylo rozhodnuto, uvedla mluvčí české diplomacie Lenka Do.

Diplomatický bojkot

Některé západní země už dříve uvedly, že oproti zvyklostem na olympiádu nevyšlou žádné vládní představitele. Ke Spojeným státům se přidaly Austrálie, Británie, Kanada, Nizozemsko nebo Dánsko. Diplomatický bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Fiala na začátku prosince řekl, že diplomatický bojkot olympiády ze strany USA je v pořádku. Předpokládal, že o českém postoji rozhodne celá vláda.

Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily dříve vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poté telefonicky Tomšíka požádal, aby se dalších takových výroků zdržel.

K olympijským hrám v Pekingu má kritický postoj také český Senát. Zopakoval ho v pondělí, kdy někteří senátoři při setkání v horní komoře podpořili tibetského filmaře a bývalého politického vězně Dönduba Wangčhena, který vyzval k politickému bojkotu olympiády.

Video  První část české olympijské výpravy odletěla směr Peking. 
Video se připravuje ...

AHel ( 15. února 2022 22:32 )

....že se nestydí, do sportování zaplést politiku. To mohli řvát před lety, když byla nominace a nikoliv teď. Jsou to pitomečkové, sportovci dřeli jako koně, to fialový hnus nemá ani tuchy a oni je nepojedou normálně sportovně na férovku podpořit. Je to jen plácnutí do vody, přestala jsem si vlády za toto plané a k ničemu gesto vážit. Když se jim to hodí tak je Čína špatná, když ne, tak se s nimi obchoduje jedna báseň, morálně na dně. fuj.

panda82 ( 13. února 2022 09:43 )

No prostě kopli sportovcům do ***, co tam jejich výkony, dřina, pot, neumí odděkit politiku od výkonu lidí, kteří je tam nakopli, aby akorát ploidili nesmysly no a Fiala se jen předvádí jak retardovaný manekým

maxpax ( 29. ledna 2022 15:17 )

Pravděpodobně naši sportovci nějaké medaile přivezou. Slušelo by se, aby jim pak vláda ČR, potažmo premiér Fiala pogratuloval k jejich sportovnímu úspěchu.
Dost schizofrenní situace ,typicky česká . Sportovní klání bojkotujem, pak logicky nemůže být ani žádná gratulace .
Naši sportovci by tam měli vystupovat sami za sebe, jako Spolek nezávislých. Nikoliv za Českou republiku. A na Spolky, na to my jsme přeci kanóni, takže by to nebylo nic proti ničemu

PraPor ( 28. ledna 2022 18:39 )

,,ke všemu jsi poďobanej

PraPor ( 28. ledna 2022 18:38 )

Jarouši, to je mi vás málem líto. My máme super dny.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa