Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Sněmovní obstrukce stihly korespondenční zákon. A exministři z ANO šéfy výborů

Autor: ČTK, for - 
28. ledna 2022
12:37

Sněmovna by dnes mohla zahájit úvodní debatu o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí. Senátní předloha naráží na odpor zejména poslanců opozičního hnutí SPD, kterým se dosud dařilo její projednání blokovat. Hnutí dnes potvrdilo, že bude obstruovat jak korespondenční volbu, tak i pandemický zákon, který se na jednání dostane v úterý. 

Hnutí SPD dnes na sněmovním plénu potvrdilo, že bude obstruovat navrhované zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí a také vládní novelu pandemického zákona. V bloku jednání o změnách programu schůze to řekl předseda klubu SPD Radim Fiala. Reagoval na vystoupení šéfa frakce TOP 09 Jana Jakoba, který se vrátil k zablokování čtvrtečního jednání dolní komory, za nímž stáli poslanci hnutí Tomia Okamury.

Jakob uvedl, že koalice nabídla opozici obrovskou vstřícnost, když se ve čtvrtek večer měly projednávat její předlohy. SPD ale podle něho tak dlouho obstruovala, až vyobstruovala sama sebe, což Jakob nazval Okamurovou kličkou. „Dosáhli jste toho, že korespondenční volba je dnes prvním bodem,“ poznamenal. „Když přijdeme na opoziční okénko a nemáme tam ani jeden zákon, je nesmysl, abychom zde byli,“ opáčil Fiala. Potvrdil, že SPD má zájem obstruovat dva zákony, a to pandemický zákon, který hnutí pokládá za útok na svobodu lidí, a korespondenční volbu, u níž podle hnutí hrozí manipulace s hlasy.

Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) poslance upozorňoval na to, aby v bloku návrhů na změny programu schůze nezneužívali svého přednostního práva. „Platí to pro všechny,“ zdůraznil.

Poslanci ANO a SPD navrhli desítku změn programu schůze, dolní komora většinu z nich koaliční většinou zamítla. Před návrh o zavedení korespondenční volby Sněmovna zařadila potvrzení nových předsedů dvou výborů, dvě mezinárodní smlouvy a pražskou novelu, která by umožnila samosprávám regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb přes platformy typu Airbnb. Blok změn programu trval i s hlasováním přes 1,5 hodiny.

Korespondenční volbu pro Čechy v cizině navrhl Senát na základě požadavku krajanských sdružení a s podporou ministerstva zahraničí. Argumentoval také tím, že Česko je jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které možnost hlasování poštou uzákoněno nemají.

Pandemický zákon u SPD narazí

K novele pandemického zákona je svolaná schůze Sněmovny na úterý. Hnutí SPD už v úterý zablokovalo v souladu s jednacím řádem zařazení předlohy na program nynější schůze, která dnes končí. Novela mimo jiné předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem bez rozhodnutí i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

Video  „Slušňák“ Fiala se ve Sněmovně neudržel: Mě už to taky s*re.  - ČTK
Video se připravuje ...

Exministři Dostálová a Metnar předsedové výborů  

Sněmovna dnes potvrdila bývalé ministry Kláru Dostálovou (ANO) jako novou předsedkyni výboru pro veřejnou správu a Lubomíra Metnara jako nového předsedu branného výboru. Členové obou výborů je zvolili tento týden.

Někdejší ministryně pro místní rozvoj Dostálová vystřídala v čele správního výboru Roberta Stržínka (ANO). Bývalému ministru obrany Metnarovi uvolnil pozici v čele branného výboru Miloslav Janulík (ANO).

Dostálová a Metnar se stali členy výborů z rozhodnutí dolní komory v úterý. Bývalá ministryně pro místní rozvoj nahradila ve správním výboru Lenku Dražilovou, Metnar v branném výboru Taťánu Malou (obě ANO).

S tím, že Dostálová a Metnar výbory povedou, se počítalo již dříve. Koncem loňského listopadu, když jejich členové zvolili na prvních povolebních schůzích Stržínka a Janulíka, Dostálová a Metnar ve výborech ještě nemohli figurovat kvůli neslučitelnosti funkcí. Byli tehdy stále členy vlády.

Video  „Slušňák“ Fiala se ve Sněmovně neudržel: Mě už to taky s*re.  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sarina ( 28. ledna 2022 16:54 )

SPD se určitě s hlasy krajanů kteří ji nebudou volit lehce vyrovná, ale aby nám nezavařila SLEPENÁ a nechtěla by sama rozhodovat o VOLBĚ PREZIDENTA a dosadila by si koho chtěla, to by byl potom průšvih!!! Dělají a mstí se už teď jak opozici i ostatním, jsme v jejich rukou a ZÁLEŽÍ NA NICH JAK SE ROZHODNOU!!!

sarina ( 28. ledna 2022 16:44 )

URČITĚ!!! Tenkrát byl Čapák v pohodě schválen a byla schválena i 50mil. dotace! Tenkrát nikoho nenapadlo o trestném činu uvažovat, nebo JÓ? Proč mu tedy tu dotaci přiklepli??? Že by z toho MOHL BÝT TRESTNÝ čin napadlo až Kalouska, když se nemohli Babiše zbavit a proto to ten TRESTNÝ ČIN potom byl. Taky mu bylo doporučeno, že buď odstoupí nebo 50mil. dotaci vrátí! A protože Babiš NEODSTOUPIL 50mil dotaci raději vrátil a ZASE ŠPATNĚ!!! 50 mil. dotaci nelze vrátit, protože se Babiše POTŘEBOVALI ZBAVIT, STEJNĚ JAKO I TEĎ VADÍ a bude vadit dokud se NEVZDÁ!!! Když tolik vydržel tak URČITĚ VYDRŽÍ I DÁL!!!

panda82 ( 28. ledna 2022 14:36 )

Fialo to je pohoda, premiérem jste, sice podvodem, vládní slepenec je hotový, sice každý si hraje na svém písečku bez ladu a skladu, ministryně pošle na Ukrajinu munici, vláda ne, další si jede na výlet do USA, taly bez schválení vlády, Bartoš si hraje na vyšetřovatele Čapího hnízda i když to stálo dřív než Babiš ve vládě, no a Fiala sedí se založenýma rukama spokojený, chybí, že vláda rozhodla, usnesla se .....

ingmarie ( 28. ledna 2022 13:26 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa