Během své bohaté kariéry prohluboval znojemský rodák Libor Sečka mezinárodní vztahy v Itálii, v Mexiku, v Číně a naposledy ve Velké Británii. Aktuálně zastává pozici zvláštního zmocněnce ministerstva zahraničí pro oblast Indopacifiku. Jeho excelence pro Blesk Podcast zavzpomínala na své působení ve Velké Británii od ledna 2015 do srpna 2021.

Hned na úvod v jeho novém působišti se mu dostalo velké cti. Musel totiž předat pověřovací listiny samotné britské královně Alžbětě II. „Byl to highlight. Je to něco, co se vám zapíše do paměti. O to víc jsem si toho vážil během covidového období, protože moji kolegové tuto možnost neměli. Kvůli koronaviru došlo ke změně procesu a pověřovací listiny se předávaly přes kameru,“ vysvětluje velvyslanec, jaké měl oproti jiným diplomatům štěstí, že se mohl s královnou setkat. A o čem si povídali?

„Tehdy vypukla migrační krize v Evropě. Královna se mě ptala, jak tomu čelí Česká republika, a já jí vysvětlil, že nejsme jejich cílovou zemí. Tak to rychle přijala a pochopila. Následně jsme měli velmi živou debatu ohledně protokolárních aspektů. Královna podle připravených materiálů věděla, že jsem byl velvyslancem v Číně, a vedli jsme velmi lidskou a otevřenou debatu, lehce prošpikovanou jemným britským humorem o jejich zážitcích z návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii,“ popisoval téma jejich rozhovoru. Bodyguardi totiž ochraňovali prezidenta tak aktivně, že v říjnu 2015 vyplašili koně Její Výsosti.

Už ta nová budova stojí?

Každoročně v prosinci byli také diplomaté zvaní do Buckinghamského paláce, kde se konal vánoční večírek a jednou za dva roky organizovala královna zahradní slavnost. Takže příležitostí setkat se s dalšími členy královské rodiny mívali diplomaté mnoho. Libor Sečka proto několikrát mluvil s princem Charlesem, ale téma hovoru bylo pokaždé jasně dané! „Princ Charles vždycky vzpomínal, jak tu otvíral anglické gymnázium, to dělal tradičně. Každý rok se to opakovalo. Jakmile se řekla Česká republika, tak si vybavil, že tady byl a že společně s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem byli patrony anglického gymnázia v Praze. A první otázka byla stejná: ‚Co ta nová budova. Už ji mají?‘ a my odpovídali, že ji ještě nemají. A nesměl se vykolejit,“ odhalil předmět rozhovoru s následníkem britského trůnu velvyslanec.

Pokud by totiž zavedl řeč na jiné téma, mohl uvrhnout sympatického prince Charlese do rozpaků. Jednou chtěl totiž slovinský velvyslanec mluvit o sazenicích, která dodává Slovinsko do královských zahrad, a to princ Charles nečekal a nastal zmatek. Na Charlesovu druhou polovičku má český diplomat taktéž velmi hezké vzpomínky. Sečkova manželka ji přizvala do české rezidence, kde se konalo setkání spolku žen velvyslanců Evropské unie. Pro vévodkyni sehnali netradiční dárky.

Znojemské víno

„Připravili jsme sklo z Moseru, a protože jsme ze Znojma, chtěli jsme to doplnit vínem. Byla velmi milá, osobní, spontánní, neformální. Ptal jsem se jí, jestli chce zkusit naše moravské víno, ale bylo odpoledne a odmítla. Poslal jsem jí tedy dvě krabice znojemského vína. Dostali jsme pak od ní nádhernou odpověď, že víno je fantastické, a když ho ochutná, tak rozumí optimismu, který máme, protože to víno přináší pozitivní náladu a krásně se hodí k tomu sklu,“ svěřil se velvyslanec.

Jak vnímá český diplomat aktuální dění kolem prince Andrewa, jaký byl nejtěžší moment Británie během jeho mise a jak zvládají brexit, prozradil velvyslanec Libor Sečka v Blesk Podcast:

Video
délka: 54:28.28
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Velvyslanec Libor Sečka odhalil tajemství královských banketů Jiří Marek

Fotogalerie
21 fotografií