„Češi, bojkotujte olympiádu v Číně.“ Hrozí kulturní genocida, varoval vězněný režisér v Senátu

Tibetský filmař Döndub Wangčhen dnes při setkání v českém Senátu vyjádřil obavy ze situace v Tibetu, kde podle něj hrozí kulturní genocida. Za svůj dokument o olympiádě v Číně v roce 2008 ho čínský režim uvrhl na šest let do vězení. Před dalšími olympijskými hrami v Pekingu cestuje po evropských zemích, vyzývá k bojkotu her a snímek Nechat strach za sebou (Leaving Fear Behind) promítá. V Praze se ještě v úterý setká s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a se členy zahraničního výboru.
Režisér Döndub Wangčhen se chce v Evropě podělit o svůj osobní příběh, ale především diskutovat o významu olympiády pro Tibeťany i jiné národnostní menšiny.
„Chtěl bych vyjádřit obavy ze situace, která je v Tibetu. Dochází tam k velké krizi, současný prezident se chová jako druhý Mao Ce-tung, dochází k politice kulturní exterminace,“ řekl dnes režisér při setkání se senátory.
„Jazyk, náboženství, buddhismus je v ohrožení, v ohrožení je i tibetská identita. Je to snaha proměnit Tibet v zemi, kde vládne čínská kultura. Hrozí tady kulturní genocida. Jsem tu proto, abych o této situaci hovořil také v kontextu olympiády, která má brzy začít v Číně,“ řekl filmař.
Dönduba Wangčhena doprovází ředitel evropské části mezinárodní organizace International Campaign for Tibet Wangpo Tethong.
„Je zkreslená představa, že se mladí lidé, kteří se věnují sportu, o politické otázky nezajímají. Bylo jich mnoho i v minulosti, těch, kteří měli na paměti i jiné otázky než jen sport, třeba Muhammad Ali. Chci jim vyjádřit podporu a říci jim, že i jejich názoru je dopřáno sluchu. Mezinárodní olympijský výbor se snaží jejich hlas umlčet. Je třeba tyto hlasy poslouchat a bránit je,“ řekl dnes v Senátu.
Döndub Wangčhen obdržel v roce 2012 Mezinárodní cenu svobody tisku, kterou udílí Výbor na ochranu novinářů. V roce 2014 se stal nositelem Ceny Václava Havla za kreativní disent, kterou mu udělila nadace Human Rights Foundation.
Místopředseda Senátu: V Číně olympiáda být nemá
Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) uvedl, že pořádání olympiády v Číně je podle něj nonsens. Stejně jako v roce 1936 v Berlíně nebo později v Moskvě jde především o propagaci režimu, zastření a odvedení pozornosti od totalitního chování těchto společností vůči menšinám obyvatelstva, uvedl dnes.
„Pokládáme rozhodnutí MOV o pořádání OH v Číně jako nezralé a do jisté míry nezodpovědné a plně podporujeme úsilí režiséra Wangčhena, aby přesvědčoval země, aby tyto olympijské hry bojkotovaly,“ řekl.
Naprosto souhlasím, že Čína nikdy neměla pořádat OH. Ale co se týče přírustku obyvatel nemáte, bohužel, pravdu. V Číně už povolili třetí dítě. Životní úroveň roste v Číně hlavně kvůli zakázkám z Německa- to je jejich největší odběratel a zaměstnavatel. Bohužel aušusové zboží z z Číny dodává potom Německo nejen z nám, ale na celý bývalý východní trh. Přitom zároveň loni Němci v ČR zavřeli řadu továren, které dostali velmi levně od naší vlády- některé i za 1 Kč- a výrobu přesunuli do Německa, aby tak údajně ochránili německý pracovní trh a tedy pracovní místa pro Němce v Německu. Češi jsou už dnes levnější než Číňani s daleko lepší kvalitou výrobků. Kdyby Německo neprovádělo tuto politiku a další země se přidaly s bojkotem, bude Čína brzy na dně.