Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Češi, bojkotujte olympiádu v Číně.“ Hrozí kulturní genocida, varoval vězněný režisér v Senátu

Autor: ČTK - 
24. ledna 2022
12:49

Tibetský filmař Döndub Wangčhen dnes při setkání v českém Senátu vyjádřil obavy ze situace v Tibetu, kde podle něj hrozí kulturní genocida. Za svůj dokument o olympiádě v Číně v roce 2008 ho čínský režim uvrhl na šest let do vězení. Před dalšími olympijskými hrami v Pekingu cestuje po evropských zemích, vyzývá k bojkotu her a snímek Nechat strach za sebou (Leaving Fear Behind) promítá. V Praze se ještě v úterý setká s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a se členy zahraničního výboru.

Režisér Döndub Wangčhen se chce v Evropě podělit o svůj osobní příběh, ale především diskutovat o významu olympiády pro Tibeťany i jiné národnostní menšiny.

„Chtěl bych vyjádřit obavy ze situace, která je v Tibetu. Dochází tam k velké krizi, současný prezident se chová jako druhý Mao Ce-tung, dochází k politice kulturní exterminace,“ řekl dnes režisér při setkání se senátory.

„Jazyk, náboženství, buddhismus je v ohrožení, v ohrožení je i tibetská identita. Je to snaha proměnit Tibet v zemi, kde vládne čínská kultura. Hrozí tady kulturní genocida. Jsem tu proto, abych o této situaci hovořil také v kontextu olympiády, která má brzy začít v Číně,“ řekl filmař.

Dönduba Wangčhena doprovází ředitel evropské části mezinárodní organizace International Campaign for Tibet Wangpo Tethong.

„Je zkreslená představa, že se mladí lidé, kteří se věnují sportu, o politické otázky nezajímají. Bylo jich mnoho i v minulosti, těch, kteří měli na paměti i jiné otázky než jen sport, třeba Muhammad Ali. Chci jim vyjádřit podporu a říci jim, že i jejich názoru je dopřáno sluchu. Mezinárodní olympijský výbor se snaží jejich hlas umlčet. Je třeba tyto hlasy poslouchat a bránit je,“ řekl dnes v Senátu.

Döndub Wangčhen obdržel v roce 2012 Mezinárodní cenu svobody tisku, kterou udílí Výbor na ochranu novinářů. V roce 2014 se stal nositelem Ceny Václava Havla za kreativní disent, kterou mu udělila nadace Human Rights Foundation.

Místopředseda Senátu: V Číně olympiáda být nemá

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) uvedl, že pořádání olympiády v Číně je podle něj nonsens. Stejně jako v roce 1936 v Berlíně nebo později v Moskvě jde především o propagaci režimu, zastření a odvedení pozornosti od totalitního chování těchto společností vůči menšinám obyvatelstva, uvedl dnes.

„Pokládáme rozhodnutí MOV o pořádání OH v Číně jako nezralé a do jisté míry nezodpovědné a plně podporujeme úsilí režiséra Wangčhena, aby přesvědčoval země, aby tyto olympijské hry bojkotovaly,“ řekl.

Video  Podívejte se na olympijský nácvik v Pekingu: Medaile si pověste na krk opět sami!  - Profimedia.cz
Video se připravuje ...

lepabrena ( 26. ledna 2022 10:52 )

Naprosto souhlasím, že Čína nikdy neměla pořádat OH. Ale co se týče přírustku obyvatel nemáte, bohužel, pravdu. V Číně už povolili třetí dítě. Životní úroveň roste v Číně hlavně kvůli zakázkám z Německa- to je jejich největší odběratel a zaměstnavatel. Bohužel aušusové zboží z z Číny dodává potom Německo nejen z nám, ale na celý bývalý východní trh. Přitom zároveň loni Němci v ČR zavřeli řadu továren, které dostali velmi levně od naší vlády- některé i za 1 Kč- a výrobu přesunuli do Německa, aby tak údajně ochránili německý pracovní trh a tedy pracovní místa pro Němce v Německu. Češi jsou už dnes levnější než Číňani s daleko lepší kvalitou výrobků. Kdyby Německo neprovádělo tuto politiku a další země se přidaly s bojkotem, bude Čína brzy na dně.

wilddog ( 25. ledna 2022 02:53 )

Smysl a původní vznešená myšlenka olympijských her už je nadobro pryč.
Sport je v první řadě byznys a Čína představuje také byznys, tak to ještě uchopíme politicky a budeme dělat jako že jsme v šoku, pohoršení a předstírat bojkot, tak do toho

hafblaf ( 24. ledna 2022 20:09 )

Dnešní sport je jen business a je těžké chtít po někom bojkot když dostane hezky zaplaceno.

Watcheresses ( 24. ledna 2022 19:47 )

Vy jste tak sladce naivní...

Watcheresses ( 24. ledna 2022 19:46 )

Nepotřebuju, čínský šmejdy nekupuju leta.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud