Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Pomoc lidem s dražšími energiemi: Dávky na bydlení vzrostou, souhlasí Senát

Autor: ČTK - 
20. ledna 2022
13:52

Na příspěvky na bydlení dosáhne v souvislosti s dražšími energiemi širší okruh lidí, dávky budou navíc vyšší. Změny dnes schválil ve vládní novele o státní sociální podpoře Senát hlasy všech 60 přítomných členů. Předloha také zmocňuje kabinet, aby mohl letos rozhodnout o dalším zvýšení dávky, pokud by ceny elektřiny a plynu dál rostly. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Tzv. normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává, novela jednorázově zvyšuje podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení zhruba o 1100 až 2100 korun. Podporu by nově mohli pobírat i podnájemníci a také vlastníci rekreačních objektů, kteří v nich trvale bydlí. Normativ budou mít stejný jako vlastníci bytů. Jejich rekreační stavby ale budou muset splňovat určité standardy pro bydlení.

Na vyšší dávky pro více lidí bude podle ministerstva práce a sociálních věcí tento rok potřeba asi 2,6 až tři miliardy korun navíc. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda chce jít cestou adresné pomoci lidem, kteří ji skutečně potřebují. Ministerstvo podle něho v pátek spustí webovou kalkulačku, na níž si lidé budou moci spočítat, zda na dávku dosáhnou, nebo nikoli.

Senátoři Jaroslav Větrovský (za ANO) a Renata Chmelová (za KDU-ČSL) upozorňovali mimo jiné na to, že ne všichni, kteří příspěvek na bydlení mohou dostat, o něj žádají. Jurečka poznamenal, že ho překvapilo, že peníze čerpá jen asi třetina lidí s nárokem, sází na komunikační kampaň. Pomoc by mohlo letos dostat podle odhadů jeho ministerstva 220 000 až 280 000 domácností. „Když ta potřeba bude případně ještě vyšší, tak ji logicky prostě poskytneme,“ uvedl.

Na příspěvek na bydlení nyní mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, jimž na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýše do normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Normativ se pohybuje v družstevních a vlastních bytech podle počtu členů domácnosti od zhruba 5000 do 12 200 korun. V nájmu je to pak asi od 5600 Kč do 20 500 korun, roli hraje i velikost města.

Novela částky navyšuje. Lidem, kteří žijí sami v nájmu či podnájmu, zvedá normativ ještě o 1120 korun. Ve vlastním či družstevním bytě jde o 1180 korun. Pro dvojici v nájmu by se normativ podle novely upravil o 1130 korun, ve vlastním a družstevním bytě o 1219 korun. Třem lidem by částky pro výpočet dávek vzrostly o 1607 a 1733 korun, čtyřem a více osobám pak o 1974 a 2147 korun.

Vláda by mohla letos rozhodnout podle novely o dalším růstu normativu, pokud by se odhadované průměrné náklady u energií proti loňsku změnily „významným způsobem“. O kolik by se musely zvýšit, předloha neupřesňuje. Odhad by dalo ministerstvo průmyslu a obchodu s Energetickým regulačním úřadem, pokud by mu to kabinet uložil. Jurečka dnes připustil případné další zákonné změny u příspěvku na bydlení kvůli rostoucím úrokovým sazbám u úvěrů na bydlení.

Obdobnou, užší novelu předložila už bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), nový kabinet Petra Fialy (ODS) ji stáhl. Stejně postupoval u trojice jiných návrhů Babišovy vlády, které se týkaly zavedení nulové sazby daně z přidané hodnoty na dodání elektřiny a plynu na celý letošní rok a dalších plošných podpor. Taková řešení by podle Jurečky potřebným lidem nepomohla, navíc by zatížila rozpočet více než 25 miliardami korun.

Video  Proč stále rostou ceny energií?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa