Vláda má důvěru Sněmovny. Fiala se omluvil za sprosťárnu, pak děkoval
Vláda Petra Fialy (ODS) Petra Fialy podle očekávání pohodlně získala důvěru Sněmovny. Pro hlasovalo 106 poslanců, proti byli zástupci ANO a SPD. Debata trvala 23 hodin a jde o český rekord. Projevy byly vydatné a dlouhé, expremiér Andrej Babiš (ANO) ve druhém projevu obvinil členy vlády z demagogie. Mikrofony zachytily, jak si Fiala postěžoval, že „už ho to taky s*re“. Vyjádřil se tak na adresu ministrů, kvůli jejichž absenci se musely vyhlašovat pauzy. Později se za silná slova omluvil. Dvoudenní maraton ve Sněmovně sledovali reportéři Blesk Zpráv podrobně.
- Kompletní kabinet pěti stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (koalice SPOLU) a Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí oficiálně žádal Poslaneckou sněmovnu po 95 dnech od voleb o vyslovení důvěry. Žádné překvapení se nestalo. Ze 193 přítomných poslanců hlasovalo pro 106
- Premiér Fiala popsal před poslanci podle něho nejdůležitější úkoly z programu, které si kabinet pro další čtyři roky stanovil. Důchodovou reformu chce kabinet předložit do konce příštího roku.
- K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.
- Vláda cítí, že jí teče do bot, a proto si vytváří alibi, proč své voliče podrazí stejně jako v minulosti, řekl Babiš a dodal: „My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany.“ ANO ani SPD vládu nepodpořilo. Proti bylo 87 poslanců obou hnutí.

















Jednání ve Sněmovně nabírá na obrátkách. Poslanci otevřeli otázku odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara, se kterým se sešel Vít Rakušan ještě dříve, než byl jmenován ministrem vnitra.
Jeho odchodu zalitoval například nově zvolený poslanec a bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba (ANO).
„Chápu prezidenta, že rezignoval. Je špatné nemít podporu ministra. Pana policejního prezidenta si ale velice vážím. Je to přímý a apolitický člověk. Navíc má podporu téměř všech policistů a policejních odborů. Je to škoda pro policii, že odchází, protože pro policii žil,“ uvedl.

Sněmovna si odhlasovala, že může jednat i po 21. hodině, po půnoci i po 3. hodině ráno. Diskuze se tak zřejmě protáhne do pozdní noci.

Politolog Lukáš Jelínek označil vystoupení Válkové za nejkonstuktivnější opoziční diskusní příspěvek.
„Zatím nejvěcnější a zároveň nejkonstruktivnější opoziční diskusní příspěvek - Helena Válková o spravedlnosti a lidských právech. Vyvolalo to ve mě vzpomínku na idealistickou vizi jedné lodi, na níž spolu všichni plujeme...“ napsal na twitteru.
Zatím nejvěcnější a zároveň nejkonstruktivnější opoziční diskusní příspěvek - Helena Válková o spravedlnosti a lidských právech. Vyvolalo to ve mě vzpomínku na idealistickou vizi jedné lodi, na níž spolu všichni plujeme...
— Lukas Jelinek (@JelinekLu) 12. ledna 2022

„Děkuji vám za pozornost, jsem ráda, že jsem tu s vámi,“ řekla ve Sněmovně po svém dlouhém projevu poslankyně Helena Válková (ANO), která vystupovala také jaké vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Zopakovala, že na této pozici na konci ledna po dohodě s novým premiérem Petrem Fialou skončí. „Jsem připravena předat agendu svému nástupci či nástupkyni,“ dodala Válková a opoděkovala výslovně Andreji Babišovi, že dostala důvěru vykonávat funkci vládní zmocněkyně. „Vládě důvěru vyjádřit nemohu,“ řekla také ve svém projevu.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) kritizuje opoziční poslance, že se věnují při projednávání programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS) při svých vystoupeních především výčtu úspěchů vládního týmu expremiéra Andreje Babiše.
„Někteří kolegové z řad opozice si dnes spletli jednání sněmovny! Není to poslední jednání sněmovny před volbami z října 2021, kde by ještě dávalo smysl dávat výčet „úspěchů“ vlády Andreje Babiše. Jsme již v lednu 2022.“
Někteří kolegové z řad opozice si dnes spletli jednání sněmovny!
— Marian Jurečka (@MJureka) 12. ledna 2022
Není to poslední jednání sněmovny před volbami z října 2021, kde by ještě dávalo smysl dávat výčet “úspěchů” vlády Andreje Babiše.
Jsme již v lednu 2022.

Mluvčí vlády Václav Smolka okomentoval sprostý výraz premiéra Petra Fialy při jednání Sněmovny o důvěře vládě.
„Mě už to taky s*re,“ řekl předseda vlády.
„Pan premiér je jenom člověk a neveřejně člověku může něco ujet,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí vlády Václav Smolka. Premiérova slova zachytily sněmovní mikrofony v době, kdy opozice tepala vládu za to, že v lavicích nesedí všichni ministři. To tak zřejmě naštvalo i premiéra, že jeho lidé nejsou na místech.

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ve svém vystoupení zrekapituloval vojenské zakázky, kterých prý bylo za jeho působení více než 700.

Kvůli jednání Sněmovny o důvěře vládě se dnes kabinet nakonec nesejde, jak bylo původně v plánu. Zasedání je podle informací Blesk Zpráv přesunuté až na pátek na 14:15.

Po osmi hodinách debaty poslanecké lavice značně prořídly. A to jak ty vládních poslanců, tak i těch opozičních. V tuto chvíli je do debaty stále přihlášeno 37 zákonodárců. Většinou z hnutí ANO. Úž teď je jasné, že se jednání protáhne do pozdních večerních hodin.

Během obědové pauzy pozvala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) novou vládu Petra Fialy (ODS) na slavnostní oběd s přípitkem.
„Oběd se nesl ve velmi příjemném a přátelském duchu. Podával se pstruh na másle s bramborovým pyré a jako dezert čokoládový dortík s malinovou omáčkou. Na úvod jsme si všichni symbolicky připili na úspěšné jednání o důvěře, což je pro vládu i Poslaneckou sněmovnu jeden z nejzásadnějších momentů celého volebního období,“ pospala průběh oběda Blesk Zprávám Pekarová Adamová.

Po exministrovi dopravy a kandidátovi na místopředsedu Sněmovny vystoupila poslankyně Jana Pastuchová (ANO).

Poslanec Patrik Nacher (ANO) ukončil svůj příspěvek do rozpravy zmínkou o sovách, které našel v programovém prohlášení. U pultu jej vystřídal poslanec a exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). V rozpravě je ještě dalších 38 lidí.
Havlíček se zaměřil na hospodářská témata, která jsou podle něj opomíjená ve vládním prohlášení. „Jsem zmaten, jak se k tomu doposud vláda vyjadřuje,“ načal svůj projev. Havlíčkovi například není jasné, zdali je vláda pro „Zelenou dohodu“ či zdali jsme proti.
Další věcí, kterou by chtěl Havlíček dovysvětlit, je to, že je Green deal hrozbou pro průmysl, tak je s tím nová vláda popere. „Není tam jedna jediná zmínka, jak se tento dopad na tradiční průmysl řešit. Nic tam k tomu není,“ řekl.

A únava není znát jen na řadových poslancích, jak zjistil člen ANO Ondřej Babka. Díky ruchovým mikrofonům si totiž vyslechl výměnu názorů na jednání mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
„Musíme to vydržet,“ zazní poté, co se nakloní Jurečka k Fialovi.
„Mě už to taky se*e,“ ozve se v odpovědi Petra Fialy.
@P_Fiala dnes v 9:04: „Mám tuto instituci v hluboké účtě a nepovažuji ji za zbytečnou, ani za žvanírnu“
— Ondřej Babka (@OndrejBabka) 12. ledna 2022
Taktéž @P_Fiala dnes ve 14:32 v ruchových mikrofonech: „Mě už to tady s*re“
Ok 🤔 pic.twitter.com/gRBjeIE9wQ

Na poslancích je již znát únava. Část z nich tak nabírá energii a zahání nudu na mobilním telefonu.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, že se do pozice náměstků na některých ministerstev objevují lidé, které by zde nečekal - přesněji ti, kteří měli být poslanci, ale do Sněmovny se nedostali. Podle něj je to jen úkazem, že nebyla současná vláda personálně připravena. Na náměstky totiž podle něj měli mít připraveni jiná jména. „Na druhou stranu, abych to vyvážil, nezpochybňuju odbornost ministrů, typicky Jana Černochová (ODS), Martin Kupka (ODS),“ dodal s tím, že nebude destruktivním kritikem, jako bývali oni.

Starostka z Krkonoš a poslankyně Lucie Potůčková (STAN) si zlomila během dnešní schůze podpatky. „Tak strašně jsem z Výboru pro evropské záležitosti prchala, aby mi ve sněmovním sále neuniklo ani slůvko od Prchala....až najednou nechávám....,“ napsala na twitteru a sdílela snímek svých zničených červených bot.
Tak strašně jsem
— Starostka z Krkonoš (@PotuckovaLucie) 12. ledna 2022
z Výboru pro evropské záležitosti prchala, aby mi ve sněmovním sále neuniklo ni slůvko od Prchala....až najednou letím.... pic.twitter.com/sBed9PPZeW

Projevy poslanců s přednostním právem jsou u konce. Začala tak rozprava, kterou načal poslanec Patrik Nacher (ANO). Ten se pozastavil nad časem, který již Sněmovna jednáním ztratila. „Kdybych chtěl být vtipný, tak se to dá natahovat do té doby, než pan Farský poletí do Ameriky a rázem máte o jednoho poslance méně,“ řekl a rozesmál tím část sálu.
Nacher tím narážel na kauzu, která se včera objevila v médiích. Jeden z poslanců Starostů a nezávislých, Jan Farský, totiž zamíří i přes svůj mandát na půl roku do USA. Více najdete zde.

Sněmovní schůzku sleduje i europoslanec Tomáš Zdechovský, který si všiml několika nesrovnalostí v projevu předsedy SPD Tomio Okamury.
Kromě zpochybnění výroku, že „za komunismu bylo v metru bezpečněji“, vypíchnul Zdechovský i výtku Markétě Pekarové Adamové (TOP09). Okamura se zajímal o to, proč nynější předsedkyně Sněmovny nepodepsala Chartu 77. Nutno zde ale podotknout, že se Pekarová Adamová narodila v roce 1984.
Tak si to shrňme, co se dnes dělo ve @snemovna
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) 12. ledna 2022
Vemeno týdne vyhrává překvapivě Tomio za výroky:
- za komunismu bylo v metru bezpečněji
- @market_a nepodepsala Chartu 77, přestože se narodila v roce 1984
Další adepti na ceny jsou @AndrejBabis a @alenaschillerov

Další politik s přednostním právem je Radim Fiala (SPD). Ten se zaměřil i na předsednictví ČR v Radě EU. „Já tu budu stát a ptát se, jak jste vyřešili energetickou krizi,“ uvedl.

S přednostním právem vystoupila i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Tu dle svých slov překvapilo, že nevystoupili všichni ministři a nepředstavili své cíle. „Ocenila by to nejen Poslanecká sněmovna, ale i občané. Důvěra vládě je akt důležitý a myslím si, že pokud byli ministři jmenováni do funkcí, tak by měli říci, čeho chtějí dosáhnout,“ uvedla.
Vyzvala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby vystoupil kvůli snížení mezd a odebrání stravenkového paušálu policistům, který během jejího projevu projevil nesouhlas s informacemi, které během projevu Vildumetzové zazněly.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) „doporučil“ ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) tlumočníka. „Víte, jak pan ministr Válek vysvětluje, že mu lidé, a dokonce už ani novináři nerozumí? „To může být proto, že jsem z Brna a používám hantec.“ Takže možná by bylo dobré, aby pan ministr kromě tlumočníka do znakové řeči měl vedle sebe i tlumočníka do češtiny,“ uvedl na twitteru ve shodě s tím, co předtím říkal ve Sněmovně.
Lidé připomínají, že zrovna Babiš často přecházel do českoslovenštiny, a z příspěvku si utahují.
Víte, jak pan ministr Válek vysvětluje, že mu lidé, a dokonce už ani novináři nerozumí? „To může být proto, že jsem z Brna a používám hantec.“ Takže možná by bylo dobré, aby pan ministr kromě tlumočníka do znakové řeči měl vedle sebe i tlumočníka do češtiny.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 12. ledna 2022

A u pultíku je opět Tomio Okamura (SPD), který již hovořil déle jak hodinu. Ke slovu jej pustila předsedající a místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) se slovy „Máte toho na srdci hodně.“

Žvanírna nebo klasická opoziční práce? Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše (67) se o jev, který dlouhodobě kritizoval na konkurečních poslancích, dnes nejedná. „Žvanírna znamená, když dotyčný nemluví k věci a vystupuje jen kvůli tomu, aby se prezentoval kvůli médiím. Můj projev byl nabitý konkrétními fakty na rozdíl od projevu premiéra Fialy a programového prohlášení, které je směsí vzletných slibů, vágních prohlášení, závazků bez termínů a nic neříkajících floskulí,“ napsal Blesku bývalý premiér.

Schůze měla opět začít ve 14:30. Nakonec se ale pokračování rozpravy posouvá na 14:43. U pultíku předsedajícího se podle záběrů ze Sněmovny vede obšírnější debata.

Podle informací Blesk Zpráv se od 13:30 sejde vláda s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).
Třeba se chtěl zalíbit soudruhu Zemanovi, i když na jeho "kchundu" nemá.