Pátek 11. října 2024
Svátek slaví Andrej, zítra Marcel
Oblačno, déšť 12°C

Odvaha, láska a velký muž: Výroky, které o Havlovi pronesly osobnosti z Česka i světa

  • Autor: ČTK,sova - 
    18. 12. 2021
    17:22

    O Václavu Havlovi, bývalému československému a českému prezidentovi, pronesla řada domácích i zahraničních osobností mnoho výroků. Ať už zazněly během jeho života nebo po Havlově smrti, od které tento týden uplyne deset let, bezpochyby jde o doklad jeho nesporného politického a společenského významu. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších z nich.

  • 1.Výroky o Václavu Havlovi před jeho smrtí

    Dalajlama, tibetský duchovní vůdce: „Nepovažuji ho jen za jednoho z obyčejných představitelů státu, kteří se dostali do politiky prostřednictvím některé strany. Zdá se mi, že Václav Havel se dostal k politice podobně jak já... Mnohé ideje Václava Havla jsou blízké mým...“ (ČTK, 1. února 1990)

    Václav Havel při návštěvě Dalajlámy Václav Havel při návštěvě Dalajlámy | Blesk

    Margaret Thatcherová, britská premiérka: „Během nejtemnějších let stalinského útlaku jste byl inspirací pro váš lid. Ve svých hrách jste odhaloval podvody a nespravedlnost totalitního režimu a vystupoval jste proti nim. Zůstal jste věrný svým zásadám během dlouhých období věznění a nemoci...“ (ČTK, 22. března 1990)

    Jásir Arafat, předseda palestinské samosprávy: „Není pochyby o tom, že pan prezident Havel se svou prestiží, se svým postavením může sehrát aktivní úlohu při nastolení míru v oblasti Blízkého východu. Je to zásadový, vážený muž, jehož úsilí povzbudit dialog může vše urychlit, zejména proto, že má vyvážené kontakty s oběma stranami.“ (ČTK, 12. dubna 1990)

    François Mitterrand, francouzský prezident: „Když vidím Václava Havla a vzpomínám si na několik našich společných zážitků, jež jsou vzácné a silné, myslím si, že o nové Evropě už bylo rozhodnuto v boji Čechoslováků, kteří usilovali o svou svobodu a tudíž bojovali i za naši svobodu.“ (ČTK, 21. června 1990)

    George Bush starší, prezident USA: „Odvaha prezidenta Havla symbolizuje odhodlání všech národů východní Evropy odmítnout komunismus a přijmout výzvu přechodu k demokracii a k tržnímu hospodářství,..., Václav Havel historicky a hrdinně přispěl k věci svobody.“ (ČSTK, 21. července 1992)

    Mikuláš Dzurinda, slovenský premiér: „Václav Havel je i na Slovensku renomovanou osobností, je symbolem odporu vůči diktátorskému režimu, symbolem demokracie, ústavnosti a obrany lidských práv.“ (ČTK, 21. ledna 1998)

    Andrzej Wajda, polský režisér: „Svět nemůže být tak zlý, když může být prezidentem člověk, jako je Václav Havel.“ (Týden, 9. dubna 2001)

    Václav Klaus, bývalý premiér a expředseda ODS: „Troufal bych si říci, že boj o charakter naší země po listopadu 1989 do dneška je nepochybně v jistém slova smyslu možné symbolicky převést na spor Václava Havla a Václava Klause. Ani jeden z nás za to desetiletí nebojoval s komunismem, ale bojoval s koncepcí toho druhého.“ (MfD, 21. dubna 2001)

    Václav Havel v roli prezidenta: rok 2001 Václav Havel v roli prezidenta: rok 2001 | Blesk:David Malik

    Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA: „Vždycky jsem si myslela, že on (Havel) je nejlepší prezident, kterého zpočátku Československo a pak Česká republika v této době mohly mít.“ (LN, 4. října 2002)

    George Bush, prezident USA: „Prezident Havel je zcela výjimečná osobnost, která pomohla změnit svět, vysoce uznávaná a považovaná v celé Americe. Jsem hrdý na to, že jej mohu nazvat přítelem, stejně jako Českou republiku mohu nazvat přítelem. Prezident Havel symbolizuje odvahu a odhodlání, je to muž, který miluje svobodu nade vše.“ (MfD, 21. listopadu 2002)

  • 2.Výroky o Václavu Havlovi po jeho smrti

    Václav Klaus, prezident ČR: „Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu. Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země. Jeho osobnost, jméno a dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česká republika rychle začlenila do společenství svobodných a demokratických zemí.“

    Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí: „Byl nejslavnějším Čechem, na celém světě uznávaným. Bohužel více vítán a ctěn v zahraničí než doma. Skromný a plachý člověk jako byl on, obstál při setkání a jednání s nejmocnějšími lidmi světa. Pouze doufám, že si alespoň teď uvědomíme, jakého muže jsme měli za spoluobčana a budeme si ho brát za příklad.“

    Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD: „Václav Havel byl bytostným demokratem, humanistou, jeho přístup k politice byl naplněn lidskostí, důslednou snahou o pravdivost, úctu k dodržování lidských práv kdekoliv ve světě, o porozumění k druhým a toleranci. V tomto směru patřil a bude patřit ke vzorům pro všechny, kdo působí v našem veřejném životě.“

    Václav Havel v roli prezidenta: rok 2002 Václav Havel v roli prezidenta: rok 2002 | Blesk:Hadač

    Miloš Zeman, bývalý předseda vlády: „I když se naše názory mnohdy lišily, vždy jsem si ho nesmírně vážil, obzvlášť v době disentu a, za schopnost naslouchat, když byl u moci. Na všech svých zahraničních cestách jsem se setkával s obdivem tamějších státníků vůči osobě Václava Havla. A neustále znovu jsem si uvědomoval, jak velkým přínosem je z tohoto hlediska pro jméno České republiky. Václav Havel je jednou z mála osobností, které dokázaly do posledního zbytku naplnit svůj život a nezradit sám sebe.“

    Barack Obama, prezident USA: „Hrál klíčovou roli v sametové revoluci, díky které jeho lidé získali svobodu a inspirovali generace po celém světě, aby usilovali o sebeurčení a důstojnost.“

    David Cameron, britský premiér: „Evropa je velkým dlužníkem Václava Havla. Dnes jeho hlas utichl. Ale jeho příklad a věc, jíž zasvětil svůj život, budou žít dál.“

    Anders Fogh Rasmussen, šéf NATO: „Byl to výjimečný muž, který vedl svou zem během výjimečné doby.“

    Lech Walesa, polský exprezident: „Český exprezident Václav Havel, který dnes zemřel, by si zasloužil Nobelovu cenu míru. Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, bude chybět. Ať odpočívá v pokoji.“

    Angela Merkelová, německá kancléřka: „Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana.“

    François Hollande, prezidentský kandidát francouzských socialistů: „Havel byl jedním z nejsilnějších, nejvzácnějších a nejobdivuhodnějších hlasů našich současných dějin.“

    Donald Tusk, polský premiér: „Václav Havel byl velký Evropan. Jestliže De Gasperi, Adenauer, Schuman, Monnet jsou pokládáni za otce zakladatele Evropy, Havel patřil bezpochyby mezi ty, kteří umožnili návrat střední Evropy ke zbytku kontinentu.“

    José Barroso, předseda EK: „Jméno Václava Havla zůstane navždy spjato se znovusjednocením Evropy a šířením jejích hodnot do střední a východní Evropy. Byl také zdrojem ohromné inspirace všem těm, kteří po celém světě bojují za svobodu a demokracii.“

    Helmut Kohl, bývalý německý kancléř: „...velký muž, bez něhož by svoboda nebyla možná.“

    Mariusz Szczygiel, polský spisovatel, autor knížek o Češích a Česku: „Zemřel Čech, do kterého jsem byl opravdu zamilovaný. Říkal jsem o něm: prezident, který pořád dokázal být člověkem. Každý den sám sebe shazoval z piedestalu.“

    Lou Reed, americký hudebník: „Zcela mě přemohl smutek nad ztrátou mého drahého přítele a inspirativní osobnosti, prezidenta Havla. Opravdový muž. Vůdčí osobnost, myslitel, řečník, spisovatel - a tak odvážný. A zábavný a báječný. Je to strašná ztráta pro tento svět a rozhodně pro mě osobně.“

dynaty ( 19. prosince 2021 10:00 )

řekla bych, že se jen dělí o informace, které evidentně nemáš

Zdenek ( 18. prosince 2021 19:30 )

Chadimová po letech využila milost

Marta Chadimová po 8 letech přijala Havlovu milost. Končí tím spor o to, zda padělala listiny kvůli restituci. Soud podle ní nevytvořil adekvátní podmínky pro obhajobu. Navíc dostala pokutu 50.000, již považuje za likvidační, řekl obhájce Ivo Palkoska. O dům na Hradčanech soudně bojuje dál.
Někdejší disidentka začala bojovat o majetek v září 1991. Zažádala o dům a zahrady na Loretánském náměstí na Hradčanech.

V prosinci pak informovala opata strahovských premonstrátů o dokladech, podle nichž má údajně nárok na pozemky a budovy v klášteře. Hodnota majetku z obou restitučních nároků činila asi 40 milionů.

Tehdejší starosta prvního pražského obvodu Jan Bürgermeister podal na Chadimovou žalobu.

Obvodní soud poté rozhodl, že doklady, na základě nichž koupil nemovitost její otec Gotthard Zelinka a v roce 1952 ji přepsal na dceru, nejsou pravé. Neřešil ovšem, kdo doklady zfalšoval.

Skončil spor o to, zda podváděla
V roce 1992 začal jiný soud. Premonstráti obvinili Martu Chadimovou z toho, že se snažila získat majetek neoprávněně a padělala kvůli tomu veřejné listiny. V dubnu téhož roku na ni byla poprvé uvalena vazba.

HAVLOVA MILOST

Václav Havel udělil Chadimové milost z humanitárních důvodů. Prezident připustil, že není přesvědčen o její nevině. Poukázal na to, že řízení trvá nepřiměřeně dlouho a vzniká nepřekonatelný dojem, že soud je v rozpacích a z jeho jednání jsou patrny procesní nedostatky, například porušení zásady presumpce neviny. Havel neprozradil, na čí žádost milost udělil. (zdroj: ČTK)

Rok nato ji policie obvinila z podvodu, padělání a pozměňování veřejných listin a maření výkonu úředního rozhodnutí. Kauza se táhla dlouhých deset let. Chadimová v ní pokračovala i poté, co jí prezident Václav Havel udělil v roce 1995 milost.

Zdenek ( 18. prosince 2021 19:29 )

Chadimová - bývale disidentce - musí vrátit zrestituovaný majetek


V jedné z nejznámějších restitučních kauzách padl po letech sporů pravomocný rozsudek. Podle něj musí Marta Chadimová definitivně vrátit státu dům a pozemky na Loretánském náměstí v Praze, které zrestituovala na základě padělaných dokumentů.

"Podklady, které předložil žalobce (stát) dokumentují skutečný stav v zemských deskách, tedy že majetek byl ve vlastnictví Země české, pak přešel do vlastnictví českého státu. A jiné než tyto dokumenty jsou nepravé, tedy včetně těch, které předložila žalovaná. Restituční dohoda byla tedy dohodou neplatnou," konstatoval dnes předseda občanskoprávního senátu Vladimír Fučík.

Pražský městský soud tak potvrdil lednové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, proti kterému se Chadimová dříve odvolala. Dnes se na líčení vůbec nedostavila.

Kauza začala na podzim roku 1991, kdy Chadimová požádala Bytový podnik Prahy 1 o vydání domu na Loretánském náměstí. V prosinci pak ústě informovala opata premonstrátského řádu o dokladech, podle nichž má nárok na část budov a pozemků Strahovského kláštera.

Chadimová získala majetek za desítky miliónů
Spor o majetek v hodnotě přes 40 miliónů korun v historickém centru Prahy vypukl o rok později, kdy policie obvinila Chadimovou z podvodu, padělání a pozměňování veřejných listin a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Civilní proces o majetek pak probíhal souběžně s trestním řízením, ve kterém se Chadimová zpovídá z padělání oněch dokumentů.

Bývalé disidentce udělil prezident Václav Havel v roce 1995 milost, přesto Chadimová trvala na pokračování řízení. Soud tak rozhoduje pouze o její vině, potrestat jí nemůže. Chadimová však k soudu bez omluv nechodí a několikrát si stěžovala na podjatost senátu. Soudce byl včera nucen kvůli její nepřítomnosti jednání odročit na neurčito.

Zdenek ( 18. prosince 2021 18:59 )

„Jsem také kritikem Vaška Havla ve vztahu k Čalfům a Bakalům, ale ty invektivy, které jsou až obscénní, vyprávějící o nějakých intimitách, tak musím konstatovat, že Jirka se k něčemu takovému nemohl vůbec dostat nebo u toho být, pokud by se vůbec něco takového stalo. Nevím, jestli tomu sám věří, nebo si to vymýšlí, to nedovedu posoudit,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý disident.

K Wolfovu kritickému postoji vůči Havlovi podle Johna Boka přispělo i to, že se mu nedostalo žádné satisfakce za utrpení, které prožil. „Kdejakému pitomcovi zpěvákovi se dávají metály za zásluhy, přestože juchal a zpíval za bolševika a předstíral, že je všechno v pořádku a že tu máme kulturu a svobodu. Naopak se žádného ocenění nedostalo tomu, kdo opravdu brutálně trpěl v komunistických lágrech, kde s ním zacházeli jak zvířata. Pak se není co divit, že někteří lidé prostě zahořknou,“ uvědomuje si John Bok.

Zdenek ( 18. prosince 2021 18:59 )

Pochopení pro Wolfův pohled na Havla přiznává Vladimír Hučín, pravděpodobně jediný představitel disentu, který se během normalizace pokoušel o odboj. „Jirka Wolf neměl ve vězení takové možnosti, aby mohl psát Dopisy Olze. Ten tam skutečně dostával nářez, stejně jako já. To jsou dvě diametrálně odlišné figury co do průběhu výkonu trestu. Wolf dostával fyzicky zabrat, bylo tam bití i násilí, kdežto u Václava Havla, jak já jsem to vnímal, tak si ho doslova hýčkali,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz Hučín.

Je přesvědčen, že na Wolfovi se velký fyzický i psychický tlak, kterému byl vystaven, podepsal tolik i proto, že nešel do kriminálu vybaven tak jako on. „Já jsem věděl, co mě čeká, kdežto on psal pohádky. U mě to bylo o zbraních, o tvrdém odboji. Věděl jsem, co mě čeká, a připravoval jsem se na to. On tam šel s jinými představami a najednou viděl, zač je toho loket,“ upozorňuje Hučín, jak velkým šokem musel být pro Wolfa pobyt v jednom z nejtvrdších vězení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa