Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Bartoše chce sesadit senátor, kterého vyhodil Babiš z ministerstva. Wagenknecht kandiduje na šéfa Pirátů

Autor: ČTK, vei - 
13. prosince 2021
10:53

Senátor Lukáš Wagenknecht bude na lednovém zasedání celostátního fóra kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom na stranickém internetovém fóru. Nominaci má i dosavadní předseda Ivan Bartoš, který na fóru před týdnem uvedl, že okolnosti své možné kandidatury zvažuje. Vzhledem k situaci v celostátní politice požádal o čas na vyjádření. Bartoš je kandidátem na vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ve vznikající vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Wagenknecht, který je od roku 2018 pirátským senátorem za Prahu 8, ve svém příspěvku ke kandidatuře uvedl, že situace Pirátů není dobrá. „Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve Sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické,“ napsal. Obává se toho, aby se celostátní politika a výsledky voleb neodrazily do výsledků komunálních voleb v příštím roce.

Za svá hlavní témata Wagenknecht označil omezování cenzury a svobodu slova, transparentnost a omezování korupčních příležitostí ve veřejném sektoru či podporu drobných a středních podnikatelů. „Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Proto jedním z mých hlavních úsilí bude spojovat. K tomu může dojít podle mě jedině otevřenou diskusí,“ uvedl.

Koalice Pirátů se STAN skončila v říjnových sněmovních volbách na třetím místě za Spolu a ANO a získala 37 mandátů. Piráti, kteří do uskupení vstupovali jako silnější strana, však vinou preferenčních hlasů obsadili v dolní komoře jen čtyři křesla, Starostové zbývajících 33. V předchozím volebním období měli Piráti 22 poslanců.

Bartoš zatím vyčkává

Předsednictvo strany koncem listopadu opustil místopředseda Martin Kučera, obhajobu funkce místopředsedy již dříve odmítli Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Bartoš na fóru poděkoval za nominaci i podporu. „Všechny okolnosti své možné kandidatury pečlivě zvažuji. Dejte mi prosím, i vzhledem k situaci v celostátní politice, drobet času na vyjádření,“ uvedl. Místopředsedkyně Olga Richterová se na fóru ke své nominaci zatím nevyjádřila. Koncem října Mladé frontě Dnes řekla, že se rozhodne mimo jiné podle analýzy voleb.

Video  Rozhovor s Ivanem Bartošem ve volebním štábu koalice Pirátů a Starostů  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Hlasování celostátního fóra, tedy všech členů strany, pořádali Piráti v posledních týdnech on-line, když rozhodovali například o schválení vládní koaliční smlouvy či nominaci advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu. Na 8. ledna plánují fyzické volební zasedání fóra v Pardubicích. SPD, TOP 09 i ČSSD však v posledních týdnech volily s ohledem na epidemii covidu-19 on-line či kombinovanou formu sjezdu. Kromě výběru vedení by mohli Piráti v lednu hlasovat například o návrhu na zvýšení počtu místopředsedů strany ze čtyř na šest.

Video  Bartoš po schůzce se Zemanem: Mluvili jsme o dostupnosti bydlení, digitalizaci i stavebním zákoně.  - ČTK
Video se připravuje ...

Video  Babišův bývalý náměstek promluvil o zákulisí ministerstva financí. Proč a komu vadil?  - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
Video se připravuje ...

votomtoje ( 14. prosince 2021 22:45 )

Ne, to není vůbec pirátské, to je běžné v každé straně. A to píšu jako nesympatizant pirátů!

Lomikel ( 14. prosince 2021 19:23 )

No a co jako??
Na vagonového slouhu nezbylo koryto, tak sype písek do soukolí a Bartošovi mydlí schody.
Je to takové normální pirátské...

jajas ( 14. prosince 2021 11:53 )

Přesně jak píšeš, "nedělali", protože neměli ani nijaký vliv...ale já myslím teď, když se dorvaly ty 4 kousky do vlády....tak aby snad nenadělali moc škody...

uschi ( 14. prosince 2021 09:26 )

Piráti žádnou škodu nedělali, to se musíš obrátit na ODS, černopr*elníky, polovinu TOP, atd...

uschi ( 14. prosince 2021 09:24 )

Mě by zajímalo, kdo dostal ten totálně hovadskej nápad lézt do koalice se STANem. Koho to napadlo nebo kde padnul ten nápad. Nebýt toho, tak teď mají Piráti opět přes 20 poslanců.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud