Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Richterová chce Piráty ve vládě: Bartoš má být ministr i poslanec, brání předsedu

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2021
15:41

Místopředsedkyně Sněmovny a Pirátů Olga Richterová podporuje, aby se šéf strany Ivan Bartoš stal členem vlády a zároveň byl poslancem. Řekla to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Piráti ale zároveň hodlají nadále prosazovat zavedení dobrovolného klouzavého mandátu. Senát koncem října návrh zamítl.

Členové Pirátů od pátku hlasují o ratifikaci koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty a STAN, do dnešních 12:15 se zúčastnily více než tři čtvrtiny členů.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek po debatě spolustraníků o klouzavém mandátu ustoupil v noci na pátek od kandidatury na ministra pro legislativu, napsaly Respekt a Deník N. Také on ale podporuje, aby šli Piráti do vlády i s Bartošem, který je předsedou strany a volebním lídrem. Navíc v případě, že by se mandátu vzdal, nahradil by ho ve Sněmovně podle kandidátní listiny náhradník od koaličních Starostů a nezávislých (STAN).

„Předseda strany, který má mandát od voličů, se ho nemůže vzdát, aby kdyby byly nedejbože nějaké rozmíšky ve vládě, nebo nějaký tlak na jeho odvolání, aby byl pod tímhle tlakem, že půjde pryč z vrcholné politiky. To by nebylo dostání závazku voličům,“ řekla Richterová. „Plně stojím za tím, že Ivan Bartoš ve vládě být má, a současně, že máme prosadit klouzavý mandát,“ dodala.

Senát klouzavý mandát zatím zamítl

Snaha zamezit kumulaci více funkcí patří dlouhodobě mezi programové priority Pirátů. Strana argumentuje tím, že osoba zastávající více pozic současně nemůže zodpovědně vykonávat jednotlivé funkce naplno. Senát koncem října zamítl pirátský návrh na zavedení dobrovolného klouzavého mandátu, který by členům vlády umožnil předat poslanecký mandát i dočasně náhradníkům.

Hlasování pirátských členů o schválení koaliční smlouvy potrvá do pondělního večera, výsledky budou poté zveřejněny nejdříve ve 23:15. Ostatní strany zastoupené v pětikoalici schválily koaliční smlouvu v závěru minulého pracovního týdne.

V hlasování celostátního fóra, tedy všech členů Pirátů, může hlasovat 1 193 lidí. V 12:15 evidoval on-line systém 927 odevzdaných hlasů. Hlasování provází vysoká účast, jen za prvních osm hodin v pátek odevzdala hlas polovina členů strany. V lednovém rozhodování o koaliční smlouvě se STAN hlasovalo 848 členů Pirátů, pro svazek se Starosty jich bylo 668.

Richterová dnes v CNN Prima News řekla, že hlasovala pro schválení koaliční smlouvy. Už dříve to oznámili Michálek nebo pražský primátor Zdeněk Hřib. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová naopak řekla Respektu, že bude hlasovat proti vstupu do vlády.

Video Rozhovor s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem ve volebním štábu Pirátů a Starostů - Redakce Blesk

hejhej ( 15. listopadu 2021 13:35 )

kakl: Omyl! Komunisti - ti totalitní- jsou ještě v mnoha stranách, takže poslanci i senátoři, bohužel.

jajas ( 14. listopadu 2021 21:28 )

Ještě není nic jistého. Ten novej tečkaVálek ještě může vrátit poplatky u lékaře a tři dny neplacené nemocenské atd......

dynaty ( 14. listopadu 2021 21:02 )

kakl- buď rád že zdravotnictví tady nastavili komunisti a ne současný slepenec

e.lesanova ( 14. listopadu 2021 20:29 )

To je ta, pro kterou je vrchol kulturního zážitku "umělec" Hutka a taky často pláče, protože jsou na ní lidí vošklivý....U Pirátů se člověk může dočkat všeho, Bartoš = 1,36% voličů , ale ředitel zeměkoule...

chosevo ( 14. listopadu 2021 19:49 )

Tahle protivná a ošklivá liliputka ať se raději někde zahrabe, mlčí a neukazuje se.

Zobrazit celou diskusi
Další videa