Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Jurečka místo Maláčové? Šéf lidovců mlží dál! A varoval před lockdownem neočkovaných

Autor: simao - 
14. listopadu 2021
12:02

O tom, zda chce šéf KDU-ČSL Marian Jurečka v nové vládě usednout do křesla ministra práce a sociálních věcí, si hlasitě štěbetají vrabci nejen na střeše Sněmovny. Jurečka v neděli vystoupil v Partii na CNN Prima News, kde měl debatovat s končící ministryní Janou Maláčovou (ČSSD). Ta se kvůli nemoci omluvila, a tak ji zastoupil její poradce, expremiér Vladimír Špidla.

„My máme jasno, my jsme o těch jménech jednali v pátek předcházejícího týdne. Máme je schválená, projednaná, já jsem je řekl panu předsedovi Fialovi a jsme připraveni ta jména poté, co pan předseda bude jmenován premiérem a oznámí ta jména panu prezidentovi, zveřejnit,“ uvedl ohledně nových jmen ve vládním kabinetu šéf KDU-ČSL Marian Jurečka v Partii na Primě.

„My v tom opravdu máme jasno,“ ujišťuje. Na přímý dotaz, zda bude šéfem MPSV, však odpověděl vyhýbavě: „Nemohu vám to ani potvrdit, ani vyvrátit.“

Na Jurečku poukazuje nyní více věcí. Je sice bývalým ministrem zemědělství, jenže MPSV bude v nové vládě důležitějším resortem - a také pro samotné lidovce klíčovým. Senátorka Šárka Jelínková, o které se spekulovalo, adeptkou z rodinných důvodů nebude. „My máme v KDU-ČSL mnoho lidí, kteří mohou dělat ministra práce a sociálních věcí (...). Nechte se překvapit,“ vzkázal v neděli Jurečka.

Zpropadené IT systémy na MPSV

Situací na MPSV se však ve studiu zabýval blíže. Podle něj je třeba na ministerstvu práce řešit mj. stav IT systémů, „kde je ten stav nejhorší ze všech ministerstev v ČR“.

„Výplata dávek není ohrožena a ten vývoj, který byl opravdu mimořádně komplikovaný, se už podařilo dotáhnout tak, že je to za úvratí. Nejhorší věci jsou právně a organizačně vyřešeny. Není ještě ruka v rukávě, ale je to výrazně lepší, než to bylo,“ ujišťoval však poradce ministryně v demisi Jany Maláčové, expremiér Vladimír Špidla (ČSSD).

Jurečka sliboval, že nová koalice bude mít dostatečné sociální cítění, bude na lidi pamatovat a bude se jim snažit pomáhat - ale adresně, nikoli plošně, jako to dělal Babišův kabinet, zvláště pak v předvolebním období.

„Musí tady být opravdu zodpovědnost, nemůže to být úplně bezbřehé, že se bude pokračovat v tom určitém způsobu plošného rozdávání bez dohlížení následků na naše děti a vnoučata,“ podotkl.

Piráty by Jurečka ve vládě chtěl

Otazníkem je nyní také to, zda ve vládě budou skutečně i Piráti. Ti o svém vládním angažmá do pondělního večera hlasují v rámci své členské základny. „Uvidíme zítra večer, jak to referendum dopadne. Já věřím, že tam budou. Nedávalo by to logiku, když se Piráti stali součásti koalice PirSTAN, rok propagovali svůj program, své řešení a společný koaliční program… a teď by se najednou měli stát opozicí svému vlastnímu programu?“ uvedl Jurečka.

„Je to samozřejmě na nich, ale já bych si osobně přál, aby součástí té koalice byli. Byť ten výsledek pro ně byl krutý a svým způsobem asi i nespravedlivý, mají svůj odborný přínos do své vlády,“ podotkl Jurečka, jenž zmínil oblasti IT či digitalizace. „My jsme žádný plán B pro to nevytvářeli,“ pokračoval.

Takto početná koalice může fungovat tehdy, když silnější strany budou schopny brát v úvahu nejslabší stranu, míní expremiér Špidla. „Piráti jsou velmi slabí a bude velké pokušení je nebrat v úvahu,“ podotkl.

Jurečka tvrdí, že si uvědomují zodpovědnost i očekávání lidí. Koalice upozadily spoustu svých nároků a požadavků, upozadily svá ega a mezi pěti lídry včetně Ivana Bartoše fungují i dobré mezilidské vztahy. „Země tady má obrovské množství problémů a my si nemůžeme dovolit hazardovat s tím na úkor nějakých našich vnitřních rozmíšek,“ tvrdí a věří, že se podaří překonat i „mediální hašteření“.

Špidla: Vláda má jednat razantněji

Jurečka se Špidlou řešili v Partii i aktuální svízelnou covidovou situaci v Česku a narůstající počty případů.

„Vláda by měla jednat razantněji, to určitě ano, protože ta situace se neobyčejně rychle zhoršuje a každé zhoršení se nakonec počítá v lidských životech. A i ti, kteří to zvládnou, mají velmi často velké potíže,“ varoval expremiér Špidla s tím, že v epidemii se často počítá každý den, minimálně každý týden.

„V prvé řadě by se mělo velmi tvrdě vyžadovat to, co je teď, skutečně tvrdě, za druhé by se mělo po mém soudu i uvažovat o tom, že by se některé skupiny, které jsou zvlášť exponované, měly koneckonců očkovat povinně,“ míní Špidla, čímž ukázal na zdravotníky a lidi v sociálních službách. Nevyloučil ani možnost povinného očkování seniorů 65+, ale až v pozdější části, pokud by nezabrala důkladnější osvěta.

Špidla by se nebránil ani inspiraci rakouským modelem - u sousedů řeší totiž lockdown pro neočkované. „Může to být inspirace, i když se mi zdá, že lockdown pro neočkované je už velmi silné opatření. Na druhou stranu jsem včera viděl rakouského ministerského předsedu, který to velmi jednoduše zdůvodnil: My nemůžeme zvýhodňovat ty, kteří jsou bezohlední k druhým,“ dodal expremiér.

Jurečka před lockdownem neočkovaných varoval

Jurečka však před takovým postupem varoval. „Ono to zní na první pohled třeba pro někoho velmi zajímavě, ta inspirace Rakouskem. Ale když jsem o otázkách lockdownu pro neočkované mluvil s lidmi, kteří jsou experti na právo a ústavní právo, upozorňují na to, že to může mít velmi krátký život, protože to může být napadeno u soudu,“ upozorňuje.

Připomněl také, že řada lidí bere otázku očkování a neočkování osobně, až radikálně, a tak by mohli třeba odejít z práce na nemocenskou. „Já mám ve svém okolí za poslední dva týdny několik osobních příběhů, kdy ten člověk šel do práce, ale za pět, šest dnů už tady nebyl,“ poznamenal varovně.

Podle Jurečky je třeba především přesvědčovat lidi o tom, jak důležité je nechat se očkovat. „Největší klíč kromě těch restrikcí nebo motivací státu má každý z nás. Tady je velmi důležité pořád opakovaně vysvětlovat lidem, že každý, kdo nevyužije možnosti očkování, naprosto zbytečně vystavuje riziku vážné zdravotní komplikace nebo smrti sebe i své okolí. Zároveň sebere i tu šanci jiným lidem, kteří by mohli využívat zdravotní péči v jiných oblastech,“ poznamenal šéf lidovců.

„My nemáme moc jiných cest, než abychom apelovali na očkování a zodpovědnost lidí, komunikovali s těmi, kteří se očkovat mohou, ale zatím se tak nerozhodli. Motivovat je,“ dodal s tím, že by byl ať už pro zvážení finančních bonusů, anebo třeba jednoho, dvou dnů sick days navíc. Povinné plošné testování ve firmách by také nyní nezaváděl.

Video  Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

padrino ( 14. listopadu 2021 15:48 )

Jurečka varoval před lockdownem neočkovaných?Ale děte,vždyť to takhle chtěla současná vláda a podle slepence přece bylo všechno špatně.

hejhej ( 14. listopadu 2021 13:58 )

drazor: Fiala je agent stb, krycím jménem Fialka a má nefungující neziskovku Barma a bere na ni státní dotace.

hejhej ( 14. listopadu 2021 13:56 )

Ocásek Jurečka ze slepence se nemá k ničemu vyjadřovat. On jejeden z těch, co nic nedokázal, ale " snaží se", že všechno zná a všemu rozumí -chudák.

drazor ( 14. listopadu 2021 12:33 )

Fiala, jak se tam o něm mluví, to je prosím kdo? Nějak jsem ho poslední dobou moc neviděl, existuje ještě tento slizounek? Nebo se uschoval do modrého koutku mezi svoje věrné?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa