Úterý 2. březen 2021
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Polojasno 8°C

Bez nemocnic by nebylo nic, sepsul vládu za očkování šéf lékařských odborů. A zmínil propagandu

Autor: ČTK - 
17. ledna 2021
14:15

Zahájení očkování proti koronaviru v Česku nebylo připravené, nezvládlo by se bez nemocnic, které ale vzhledem k jejich zatížení pacienty s nemocí covid-19 dostává pod další tlak. V televizi CNN Prima News to dnes řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Doufá ve vybudování velkých očkovacích center v krajích, bez nich se populaci do příštího podzimu proočkovat nepodaří, uvedl. Za tlakem na odkládání termínu druhé dávky očkování vidí Kubek snahu politiků mít co nejvyšší čísla.

Očkování je podle Kubka ze strany vlády jedna velká propaganda. „Nebýt nemocnic, tak se očkování nerozběhlo, protože nebylo připraveno prakticky vůbec nic,“ řekl. Do konce září je podle něj potřeba naočkovat sedm milionů lidí, aby se koronovirová epidemie nevrátila. „To je obrovský logistický úkol, který nemohou zvládat nemocnice. Musíme konečně začít budovat velká očkovací centra,“ dodal. Očkovat se bude muset nejpozději od března 70.000 lidí denně, vypočítal.

Podle Kubka se nepodařilo ani páteční zahájení registrace lidí nad 80 let k očkování. Problémy spuštěného on-line systému ukázaly, že nemůže registrovat miliony zájemců o vakcínu, jak se s tím počítalo od 1. února, míní šéf ČLK. Odložit se podle něj muselo minimálně o týden také spuštění systému pro registraci zdravotníků k očkování.

Vláda všechno dělá na poslední chvíli, uvedl Kubek. Poukázal na to, že první dávky vakcín přišly do ČR 26. prosince a vláda teprve minulý týden schvalovala strategii, jak se má s očkováním postupovat. Odmítl, že by případný nedostatek vakcín v ČR mohla zavinit Evropská unie. „Evropská komise, alespoň podle informací, co mám já, objednávala tolik vakcín, co si objednávaly jednotlivé členské státy,“ řekl ke společnému unijnímu nákupu očkovacích látek proti koronaviru.

Vláda podle Kubka nese vinu také za rekordní přírůstky nakažených v minulém týdnu a nové zatížení nemocnic. Nynější vlna nemoci je přitom úplně zbytečná, řekl. „Kdyby nedošlo k tomu nesmyslnému rozvolnění (vládních opatření) na začátku prosince, tak jsme v této vlně nemuseli být,“ dodal. Zdravotníci se teď kvůli tomu musejí zároveň starat o nakažené pacienty, testovat a ještě i očkovat, poukázal. Zdravotníci přitom podle Kubka zatím nedostali odměny, které premiér Andrej Babiš (ANO) slibuje dva měsíce. Výrazné rozvolnění ekonomiky by nemělo přijít dřív, než se podaří naočkovat zdravotníky, chronicky nemocné lidi, seniory a sociální pracovníky, kteří o ně pečují, doplnil prezident ČLK.

Video Blesk Podcast: Poslanec a IT expert Ondřej Profant (Piráti) o registračním webu na vakcínu proti koronaviru - Jiří Marek, Lukáš Červený

 

PPP150W ( 18. ledna 2021 09:07 )

Rapid1t5, viděl jste tu reportáž Suchoně? Pokud ano, musí vám být jasné, proč zmizel z obrazovek. Tak tendenční a neprofesionální výkon nemohl zůstat bez povšimnutí vedení. Vždyť on toho člověka téměř nepustil ke slovu. Tak nevím, proč tady uvádíte "pitomý dotaz" když šlo o nezvládnutou reportáž ze strany reportéra. Kdyby se takhle choval ke mně, ukončím to a okamžitě odejdu.

AIiAIice ( 18. ledna 2021 08:59 )

Proč by se k tomuhle měl byjadřovat odborový předák. K tomu by se měli vyjádřit ti, kdo mají máslo na hlavě. A co se týče trestu, tak k tomu je třeba podezřelého zažalovat, dokázat trestný čin, odsoudit a zavřít. Máš na to jiný názor? Ale tohle přece nebude řešit a medializovat šéf odborů. Samozřejmě pokud se ho na to někdo přímo zeptá, vyjádřit by se měl. To se však nestalo.

sorgedoktor ( 17. ledna 2021 20:46 )

Ja tedfa nevim...Kdyz ta naredena vakcina vydrzi 5 hodin, nekomu se pichnout musil/Pokud si tu situaci vubec dovedete predstavit/.
V Jevisovicich /25 km od okresniho mesta/ ji prebylo, takk pochytali duchodce na ulicich a vakcinu jim opichli. Ted sou toho plny noviny..

Anifa ( 17. ledna 2021 20:14 )

To vidíme na českých soudcích

1xxx ( 17. ledna 2021 18:53 )

vakcína vydrží 5 dnů bez hlubokého zmrazení , naředěná vydrží 5 hodin. To zvládne rozvážet každá firma, aby se to stihlo i praktickým lékařům. Jen to naplánovat je problém. Již to údajně v části Prahy takto funguje, takže to stačí aplikovat na další území

Zobrazit celou diskusi
Další videa