Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

Poslanec složil slib v kroji, stejně jako pradědeček. „Utýrali ho komunisté,“ svěřil se Horák

Autor: ČTK, for, vr - 
8. listopadu 2021
18:32

Neobvyklé oblečení zvolil pro ustavující schůzi Poslanecké sněmovny starosta Bučovic Jiří Horák (KDU-ČSL). Poslanecký slib dnes přišel složit v tradičním vlčnovském kroji, podobně jako před tři čtvrtě stoletím jeho praděd Jan Plesl. Horák se tak rozhodl svému předkovi vyjádřit úctu a zároveň svůj vztah ke kořenům a tradicím, jak řekl Blesk Zprávám. Horák dodává, že je rád, že se ve Sněmovně nebude potkávat s poslanci z KSČM a že je mu líto, že se dnešního dne nedožila jeho babička, tedy dcera Jana Plesla. 

„Před 75 lety složil poslanecký slib můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 se však nechtěl podřizovat komunistům, a proto byl zatčen a v roce 1953 utýrán k smrti. Složením slibu ve vlčnovském kroji chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím,“ napsal na twitteru nový lidovecký poslanec. 

„Mrzí mě, že se toho nedožila babička“

„Moje rodina to kvitovala, bych řekl s dojetím, protože naše babička, dcera Jana Plesla, nám vždycky vyprávěla o jeho osudech, jak v roce 1919 bojoval proti Maďarům, jak se podílel na protinacistickém odboji a odměnou mu bylo, že ho komunisti zavřeli, a když nám vyprávěla, jak pro něj přijeli v černé tatrovce na Tři krále, tak vždycky plakala, ač už jako stařenka,“ přiblížil Blesk Zprávám osud svého dědečka Horák.

Horáka mrzí, že se dnešního aktu babička nedožila. „Byla ráda, když jsem začal s politikou a se zájmem o veřejné dění. Asi v tom viděla odkaz svého tatínka,“ dodal s tím, že právě pradědeček byl částečně důvodem, proč se rozhodl pro vstup do politiky. Na dotaz Blesk Zpráv, jak tedy vzal výsledky letošních voleb, kdy se do Sněmovny nedostala KSČM, uvedl, že se k tomu dá říci akorát to, že je rád, že se tam s některými poslanci nebude potkávat. 

Svým oděním se nový lidovecký poslanec odlišoval od ostatních členů dolní komory, kteří většinou volili standardní tmavý společenský úbor. K výjimkám patřila pravděpodobná budoucí předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která slib skládala v červených šatech.

Skládání slibů poslanců v nové Sněmovně: Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) (8.11.2021) Skládání slibů poslanců v nové Sněmovně: Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) (8.11.2021) | Foto Blesk - Karel Kopáč

Horák nebyl prvním krojovaným členem novodobé Sněmovny. Bývalý olomoucký primátor Martin Tesařík (ČSSD) rád chodil v hanáckém kroji. Někdejší komunistický poslanec Vladimír Koníček v prosinci 2005 dorazil do Sněmovny v kazašském národním kroji kvůli prezidentským volbám v postsovětské republice, kterých se účastnil jako pozorovatel.

V hornické uniformě se občas ve Sněmovně objevoval poslanec ANO Josef Hájek (ANO), který v minulosti pracoval v Ostravsko-karvinských dolech. Na svátek svatého Jiří, patrona skautů, zase 24. dubna 2008 dorazili do Sněmovny v uniformách členové skautského parlamentního oddílu, mezi něž patřili občanský demokrat Petr Bratský (ODS), lidovec Tomáš Kvapil nebo někdejší šéf Zelených Martin Bursík.

Video  Koalice Spolu s PirSTAN: Povolební vyjednávání se zatím daří, strany vytvořily pracovní skupiny.  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa