Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Nová vláda už se upekla. Politolog o možném problému: Koho může Zeman „zaříznout“?

Autor: David Polák - 
8. listopadu 2021
05:00

Jmenování nové vlády SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PirSTAN se může zaseknout na jménech. Některá by totiž mohla narazit u prezidenta Miloše Zemana (77). Ten už v minulosti ukázal, že ne všechny návrhy přes něho projdou a kandidáty odmítl jmenovat. Hrozí toto i budoucímu premiérovi a šéfovi občanských demokratů Petru Fialovi (57)?

Podle Fialy se ještě seznam ministrů ladí, tento týden mu ale strany mají své nominace poslat. „Obecně se dá očekávat, že prezident bude kritičtější například k těm návrhům na ministry, kteří jsou současně senátory,“ řekl Blesku politolog Jan Kubáček s tím, že problém by mohl mít třeba člen horní komory Mikuláš Bek (57, STAN), který je adeptem na ministra pro evropské záležitosti.

Členkou Senátu je i budoucí šéfka práce Šárka Jelínková (53, KDU-ČSL). A důvod proč zrovna členové této komory? „Protože je to dlouhodobě vůči němu nepřátelská komora,“ dodává Kubáček.

Ministři bez portfeje

Toto ale nejsou jediná jména. „Sám bych sázel na to, že nejintenzivnější debata se také povede o pirátském kandidátovi na ministra zahraničí, panu (Janu) Lipavském,“ vysvětluje politolog.

A problém podle něho mohou mít i tzv. ministři bez portfeje, ti mají být celkem tři. Kromě nového postu pro evropské záležitosti, má vzniknout i pro vědu a pak pro legislativu. „U nových rezortů bude chtít Miloš Zeman znát detailnější kroky a priority, proč vlastně mají tyto posty vzniknout,“ je přesvědčen Kubáček.

A kdo je má obsadit? Podle informací Blesku má vědu a výzkum vést poslankyně TOP 09 a častá kritička prezidenta Helena Langšádlová a legislativu poslanec Jakub Michálek (32) z Pirátů.

Konec Víta a Ivana? Rakušan: Příště jdeme sami

Koalice PirSTAN, tedy Pirátů a Starostů, už asi skončila. Příště už totiž STAN do žádného spojení nepůjde. „Pokud se mě ptáte na současnou atmosféru ve STAN, tak je odpověď jasná. Příště půjdeme sami,“ řekl Právu předseda Vít Rakušan (43). A podle Kubáčka to značí, že už se strany rozešly. „Počítám, že Piráti a Starostové už odteď budou vystupovat jako samostatné subjekty,“ je přesvědčen a dodává, že problém může u Pirátů nastat při schvalování koaliční smlouvy. Ti jako jediní ji totiž ještě neschválili. Učinit tak mají tento týden.„Pokud to celostátní referendum mezi jejich členy dopadne v neprospěch vlády, tak dojde k novému dělení rezortů a to může být komplikací,“ dodává Kubáček.

Video  Tisková konference šéfa ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. (6.11.2021)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Rozdělení rezortů: Občanským demokratům připadne premiérský post a pět rezortů (finance, obrana, doprava, spravedlnost, kultura), lidovcům tři místa (zemědělství, práce, životní prostředí), TOP 09 dva (zdravotnictví, pro vědu a výzkum), Starostům čtyři (vnitro, průmysl, školství a evropské záležitosti) a Pirátům tři (místní rozvoj, zahraničí a pro legislativu).

V minulosti odmítl prezident jmenovat šéfem zahraničí Miroslava Pocheho (43, ČSSD) a ministrem kultury Michala Šmardu (46, ČSSD). Premiér Babiš pak musel hledat nové kandidáty.

panda82 ( 2. prosince 2021 18:17 )

Skoro všechny, jeden lump větší jak druhý, do vlády se cpou jen, aby to dotáhli do konce

Levsalonu ( 8. listopadu 2021 23:32 )

Zeman nic zarezavat nemuze, musi drzet hubu a krok a byt rad, ze jeste dyse. Predseda vlady navrhuje cleny sveho kabinetu a prezident je jmenuje, cili vyslovuje jejich jmena nahlas do mikrofonu, prezident ma u nas jen ceremonialni funkci, obcas prestrihnout nakou pasku, obcas neco zakdakat na Vanoce ci Novy rok a tim to konci. Basta a Fidli!

clovekdobry ( 8. listopadu 2021 21:21 )

A Zeman za tři💩

rozez ( 8. listopadu 2021 20:25 )

Zařezává sám sebe.

doktormediciny ( 8. listopadu 2021 18:38 )

No, je to myslim slozi­tejsi­.Vyso­kosko­laci meli jako zalozaci dustojnicke hodnosti. Kdyz bylo cviceni Varsavskych dohod, leckdy clovekl byl nucen puz vodku, byt mu nechutnala...Jsem na 100 procent presceddce, ze kdyzu byl prezident takhle nekam pozvany, piti se neslo vyhnout..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa