Pirátský zmar: Podvedl je s kroužky Rakušanův STAN? Analýza ukázala na porušení dohody
Zástupci hnutí STAN porušovali před volbami koaliční dohodu, vyplývá podle serveru Neovlivní.cz z interní analýzy, kterou si nechali zpracovat Piráti. Poukazuje mj. i na úspěch Barbory Urbanové ze 12. místa Středočeské kandidátky, kterou na Facebooku podpořil sám Vít Rakušan (STAN). Ten o kroužkování mluvil ve studiu Blesku. Míní, že Starostové měli zkrátka víc regionálně známých jmen, která přitáhla větší pozornost voličů. Připustil, že doporučení kroužkovat mohlo padnout během kontaktní kampaně na ulicích. Došlo dle něj i na prohlášení, u nichž však vedení STAN následně zasahovalo.
Zástupci STAN podle analýzy opakovaně porušili příslušná ustanovení koaliční smlouvy a pravidel osobnostní kampaně, uvedl server Neovlivní.cz.
„Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo facebookových statusů kroužkování kandidátů STAN,“ cituje server z analýzy.
Uspěla i Rakušanova asistentka
Uskupení Pirátů a STAN v říjnových volbách do Sněmovny získala 37 mandátů za 15,6 procenta hlasů. Kvůli preferenčním hlasům však v dolní komoře zasedne 33 poslanců za STAN a čtyři za Piráty, kteří do koalice vstupovali jako silnější uskupení.
Díky preferenčním hlasům například uspěla ve Středočeském kraji zastupitelka Dolních Břežan a spolupracovnice šéfa STAN Víta Rakušana Barbora Urbanová. „V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,“ stojí v analýze.
Dokument podle serveru také upozorňuje, že STAN měli na starosti tzv. mikrotargeting, kdy kampaň podle dat cílí na základě individuálních preferencí na úzké skupiny lidí či jednotlivce.
„STAN cíleně podporovali pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Sněmovny. Na podporu mikrotargetingu STAN byla vynaložena více než dvakrát vyšší částka než na Piráty. Piráti přitom vložili do kampaně dvě třetiny finančních prostředků,“ stojí v analýze.
Bartoš: Stále máme společné cíle
Šéf Pirátů Ivan Bartoš o víkendu v rozhovoru pro novinky.cz odpovídal na dotaz, zda výsledek voleb změnil vztahy se Starosty. „Myslím, že ne. Máme společné cíle, dostali jsme na ně dohromady 840 tisíc hlasů,“ uvedl Bartoš.
„Čistě matematicky jádro voličů Pirátů, které volilo koalici Pirátů a Starostů, nemá adekvátní zastoupení v počtu poslanců ve Sněmovně. Ale kandidovali jsme jako koalice a máme koaliční smlouvu. Ano, mrzí mě, že máme o 18 poslanců méně. Znamená to pro nás, že se musíme podívat, kde jsme udělali chyby, jak se to stalo a spoustu věcí přenastavit. Strana, její expertní týmy totiž fungovaly hodně soustředěně kolem 22 poslanců. Teď to musí být stejně funkční, musíme si udržet know-how a ty pracovité lidi při nižším zastoupení ve Sněmovně,“ pokračoval Bartoš.
I on sám se však pozastavil nad apely ke kroužkování. „Viděl jsem den před volbami sponzorovaný příspěvek Víta Rakušana, kde zazněla podpora pro jeho asistentku na středočeské kandidátce. Analyzujeme ale také jednání SLK, frakce Starostů v Libereckém kraji, kteří roznášeli do schránek volební noviny na podporu kandidátů STAN. Uvidíme, co nám ta analýza přinese,“ poznamenal Bartoš.
Rakušan: Měli jsme víc regionálně známých jmen
O kroužkování i zmaru Pirátů mluvil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz i sám šéf STAN Rakušan. „Chyby bych neříkal, že jdou na Piráty, chyby naše koalice určitě udělala,“ poznamenal s tím, že se PirSTAN začal i kvůli útokům na Piráty víc věnovat defenzivě a odpovídání na útoky, než sebeprezentaci.
„Voliči chtěli, aby někdo Andreje Babiše porazil. Těch 30 procent nerozhodnutých voličů, o které jsme usilovali, se přiklonilo dominantně ke koalici Spolu, protože cítili, že má větší sílu,“ uvedl Rakušan. Význam kroužkování byl z logiky volební matematiky daleko větší v momentě, kdy koalice měla 15 procent hlasů, než kdyby měla přes 20 procent, poznamenal.
Výsledek pro Piráty byl nezasloužený, míní Rakušan. Bartoše chápe nejen jako politického souputníka s enormním nasazením v kampani, ale i přítele.
„Běžně při kampani na ulicích, když za námi chodili lidé a říkali nám věty toho typu: ale my chceme volit ty, nebo ony – a někdy to bylo i obráceně, né že né, někdo chtěl volit Piráty a naopak se mu to spojení se Starosty nelíbilo – tak v té běžné komunikaci samozřejmě člověk na ulici tomu člověku řekne, že existují preferenční hlasy a máte možnost se vyjádřit i v rámci svého hlasování za plentou. To, že v několika případech naši starostenští kandidáti vydali třeba nějaká prohlášení, která byla na hraně toho, co jsme si dohodli, tak to je pravda, ale my jsme vždycky jako vedení STAN v téhle chvíli zasáhli a říkali jsme, že tohle je za hranou,“ brání se Rakušan.
Míní také, že STAN měli zkrátka více regionálně známých jmen, podle kterých se voliči rozhodují. „Ta naše jména padala do oka asi rychleji, než ta pirátská (...) My jsme měli oficiálně povolenou tzv. mikrotargetingovou kampaň, která byla právě zaměřena na to, aby lokální osobnosti podpořily jinou lokální osobnost v rámci regionu. Abychom právě ty starostenské hlasy, to, co je naší přidanou hodnotou i v té koalici, že umíme oslovit regionálními osobnostmi, tak abychom tyhle hlasy neztráceli, abychom je nedávali koalici Spolu, abychom je získali,“ dodal ve studiu Blesku Rakušan.
Bartoš předal první část analýzy členům strany
Bartoš nyní uvedl, že členům strany předal první část analýzy v pondělí ráno. „Jedná se o část týkající se porušení koaliční smlouvy ze strany STAN. Dokument jsme stejně tak zaslali i hnutí STAN. Celou věc nyní projednají stranické orgány Pirátské strany, následně o našich závěrech budeme jednat s hnutím STAN,“ řekl.
Zdůraznil, že se jedná o dílčí část komplexní analýzy. „Stejně tak analyzujeme vlastní chyby. Stěžejní je pro nás nicméně i nadále jednání o vznikající vládě a budoucnosti této země, tedy prosazování našeho programu,“ dodal.
Koaliční smlouvu jsme neporušili, tvrdí Rakušan
Rakušan ČTK napsal, že o příčinách volebního výsledku se mělo jednat nejprve v rámci koalice, ne prostřednictvím médií. „STAN byli připraveni vyměnit si vzájemně své analýzy. Náš pohled na důvody volebního výsledku je zcela jiný, ale sdělíme ho nejprve Pirátům. Ale hlavně se teď chceme plně soustředit na sestavování nové vlády,“ uvedl.
Piráti a STAN dál jednají o většinovém kabinetu s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Rakušan uvedl, že na osobnostní kampani byla shoda a podpořila ji i koaliční rada. „Že ji dělali Piráti jen ve velmi omezené míře, ale také dělali, je fakt. To ovšem není problémem či chybou kandidátů za STAN. Koaliční smlouvu jsme neporušili, o všem Piráty informovali,“ doplnil.
i hlasovat by měl mít možnost každý poslanec sám za sebe.