Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Bartoš: „Situace s prezidentem je vážná.“ A kolik „urvou“ Piráti vládních křesel?

Autor: simao - 
30. října 2021
14:00

Miloš Zeman je dál hospitalizován v ÚVN na oddělení KARIM, jednání o vládě mezitím probíhají dál. Účastní se jich i Piráti, jedni z poražených voleb, kteří budou mít jen 4 poslance v nové Sněmovně, kde ztratili hned 18 křesel. Pirát Ivan Bartoš v rozhovoru pro novinky.cz upozorňuje, že na sebelítost nyní není čas. Piráti nyní počítají, že budou součástí nové vlády. Pozornost vzbudil možný kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský, kterého se Bartoš zastal. Vedle toho se pozastavil i nad situací kolem samotného prezidenta.

„Podle zprávy lékařů pro šéfa Senátu, kterou viděli všichni předsedové stran, je situace s panem prezidentem vážná a není velká perspektiva, že bude situace jiná,“ uvedl pro novinky.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Debata kolem prezidenta se mu prý nelíbí. „Nesympatie ale ve mně vyvolává okolí pana prezidenta. A návštěvy pana Vondráčka v nemocnici, spekulace s podpisy, to daleko přesahuje mou imaginaci, co lze v demokratické zemi uprostřed Evropy vykonstruovat, realizovat a ustát. Doufám, že se panu prezidentovi bude brzo dařit lépe,“ vzkázal do ÚVN Bartoš.

Bartoš: Nevzniká ministerstvo pro Piráty

On sám se nyní věnuje vyjednávání koalic PirSTAN a Spolu o nové vládě. Piráti ve vládním pětilístku budou stranou s jasně nejméně křesly v nové Sněmovně. Z voleb si jich odnesli jen 4. I druhý početně nejslabší subjekt v pětikoalici TOP 09 jich má 14. 

Přesto je možné, že Piráti budou řídit hned dva resorty, možná dokonce tři. Spekuluje se o ministerstvu pro místní rozvoj, které by mohl vést právě Bartoš, eventuálně třeba o ministerstvu zahraničních věcí, do jehož čela by se mohl vydat Jan Lipavský, končící poslanec Pirátů.

Třetím by mohlo být nové křeslo ministra, který by měl na starost digitalizaci. „Hlavně to není tak, že se tady vytváří nějaké ministerstvo pro Piráty,“ odmítá však Bartoš. „Hovoří se o pozici, která by byla součástí vlády a byla by pod Úřadem vlády. Nevznikal by žádný nový barák. Mělo by dojít k postupnému přesunu agend jednotlivých resortů na jedno místo. Na tom je shoda všech pěti subjektů,“ poznamenává Bartoš, podle kterého je struktura vlády stále v jednání a ani o personálním obsazení ještě není vůbec rozhodnuto.

„Dohoda na úrovni partnerů v jednání pěti stran je taková, že informace o resortech ani další nebudeme do finálního dojednání komentovat,“ nechtěl komentovat spekulace o rozdělení vládních křesel.

Bez Richterové ve vládě?

Přesto jisté náznaky z jeho odpovědí vyplynuly. „Pokud se bavíme o prioritách, tak u nás to byly dlouhodobě otázky místního rozvoje, digitalizace, spravedlnosti, transparentní politiky, čerpání evropských dotací,“ uvedl Bartoš pro novinky.cz.

Korespondovalo by to tedy s tím, že právě on by mohl nahradit v čele místního rozvoje Kláru Dostálovou (za ANO). Naopak Olga Richterová (Piráti) naopak v čele ministerstva práce a sociálních věcí dle všeho skutečně nestane. Stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která má zájem o křeslo předsedkyně Sněmovny. 

Podle Bartoše je možné, že MPSV nakonec připadne KDU-ČSL. „Kdo se k tomu přihlásí, nevím. Ale co se týče lidovců, ti jsou z těch stran koalice Spolu, které skutečně dělají sociálně citlivou politiku,“ míní Bartoš.

Lipavský do čela Černínu?

Pokud by Pirátům v nové vládě připadlo ministerstvo zahraničí, Lipavský by podle Bartoše nebyl špatnou volbou. 

„Jan Lipavský má v zahraniční a bezpečnostní komunitě dobré jméno, bojoval mimo jiné proti účasti Ruska či Číny v tendru na Dukovany. Kdyby na to přišlo, dovedl by zajisté důstojně prosazovat naši západní, demokratickou orientaci, prezentovat Česko jako silný nezávislý stát, na který se ale partneři mohou spolehnout a který dokáže spolupracovat,“ tvrdí Bartoš v rozhovoru pro novinky.cz.

Ve hře je přitom i varianta, že v rámci vlády vznikne i další nové křeslo - ministra pro evropské záležitosti. Bartoš míní, že v Evropě máme špatnou pověst země, „kde se ve střetu zájmů rozfrcávají peníze českých i evropských občanů“. V době předsednictví by tak viděl smysl pro vznik nového postu, ovšem opět v rámci Úřadu vlády, nikoliv samostatného resortu s vlastním sídlem.

Video  Rakušan v Blesku: Vzkaz Zemanovi do nemocnice! Babiš první pokus dostane, míní šéf STAN  - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

hejhej ( 2. listopadu 2021 15:58 )

Bartoš s pidistrany by se neměl k ničemu vyjadřovat a měl by vypadnout z politiky a věnovat se dredování, tetování a drogování.

hejhej ( 31. října 2021 17:39 )

panda82:
Piráti ve volbách 1,68 % - nemají ve vládě co dělat. Bartoš celé funkční období stále někoho z vlády nabádal k rezignaci. Čekám, kdy po totálním propadu u voleb rezignuje on.

jajas ( 31. října 2021 14:11 )

panda82 ( 31. října 2021 10:57 )

panda82 ( 31. října 2021 10:56 )

No to jsou politici, vzdělání, jak si mohou dělat nároky na vládní křeslo, když mají 4 poslance, a kolik měli hlasů ve volbách, zavádějí nové moresy, no jo nemají vzdělání na koryta

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud