O hospitalizaci Zemana se zajímá už i rozvědka. Jaké úkoly ještě prezident zvládne?
O situaci kolem prezidenta Miloše Zemana se podle webu Info.cz zajímá Vojenské zpravodajství. Souvisí to s tím, že je ve vojenském špitále a léčí ho vojenští lékaři. Tajná služba se zabývá i tím, jaké úkony je Zeman schopen provádět – rozbuškou měla být zpackaná návštěva šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (47, ANO) v nemocnici, z níž odešel s podepsanou listinou o svolání ustavující schůze nových poslanců.
Do špitálu šel Vondráček bez vědomí ošetřujícího lékaře, kvůli čemuž se nemocnice také veřejně ohradila, a trestní oznámení padla také kvůli podezření, že podpis na listině se jen tvářil jako Zemanův. Pro to, aby začala policie konat, se včera vyslovila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (37).
„Považuji to za velice závažné a myslím si, že by mělo dojít k vyšetření celého postupu jak Kanceláře prezidenta republiky, tak zejména pana Mynáře,“ řekla Radiožurnálu s tím, že by kriminalisté měli prověřit i kroky Radka Vondráčka.
Prezident Miloš Zeman nyní ze zdravotních důvodů není podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Vzhledem k charakteru Zemanova základního onemocnění je dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech. Oznámil to předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Vedení Senátu se v úterý sejde s předsedy stran zastoupených v nově zvolené Poslanecké sněmovně, aby probrali postup při dočasném převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice.
O stanovisku vojenské nemocnice k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října ráno informován vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který tyto informace dostal i písemně, uvedl dále Vystrčil. Přesto o den později Mynář zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Vondráčkem, který se o kondici prezidenta vyjadřoval pozitivně a řekl, že Zeman je schopen vykonávat svůj úřad.
Mynář ani v pondělí ke zdravotnímu stavu prezidenta nic nesdělil s tím, že to jeho kancelář nemůže učinit bez Zemanova souhlasu. Ještě před tiskovou konferencí šéfa Senátu označil Vystrčilovo chování za pokrytectví a mediální hru, jejímž cílem je zbavit Zemana jeho pravomocí.
Ovčáček: Zlá mysl, zlý charakter
Informace ÚVN, které večer zveřejnil Vystrčil, Mynář zatím nekomentoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na svém twitteru pouze napsal latinský citát Mala mens, malus animus, tedy Zlá mysl, zlý charakter.
Zástupci senátorských klubů kvůli vážnému zdravotnímu stavu Zemana nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a předsedu Sněmovny. „Jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, než že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy,“ řekl Vystrčil.
Článek 66 ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda Sněmovny. Současné Sněmovně včetně jejího předsedy Vondráčka vyprší funkční období ve čtvrtek. Vondráček by byl s převedením pravomocí prezidenta opatrný, řekl. Měla by to podle něj udělat případně až nová Sněmovna, která se poprvé sejde 8. listopadu.
Předsedu dosluhující vlády Andreje Babiše (ANO) informace nemocnice o Zemanově stavu překvapily, není to podle něj dobrá zpráva. Je připraven jednat o dalším postupu s dalšími nejvyššími ústavními činiteli, Senátem i se zástupci nově se formující vládní koalice Spolu s Piráty a STAN. „Zatím nejsem schopen říct, co se stane,“ řekl Babiš v Radiožurnálu bezprostředně poté, co slyšel Vystrčilovo vystoupení.
Babišův možný nástupce v premiérském křesle, šéf ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala považuje zprávu o neschopnosti prezidenta plnit pracovní povinnosti za velmi závažnou. Je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem, sdělil.
Informace o Zemanově vážném zdravotním stavu přicházejí krátce po volbách, po nichž hraje prezident republiky významnou roli. Po ustavující schůzi Sněmovny přijímá demisi dosluhující vlády. Pověřuje premiéra a ministry, aby řídili své úřady do doby, než vznikne nový kabinet. Má dva pokusy jmenovat podle svého uvážení nového předsedu vlády, pokud žádný z nich není úspěšný a vláda nezíská důvěru Sněmovny, další pokus má předseda Sněmovny.