Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Záhada Zemanova autogramu pod Vondráčkovým lejstrem: Je odlišný podpis falzifikát?

Autor: vr, sova - 
15. října 2021
16:04

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se ve čtvrtek ukázal před kamerou České televize s lejstrem, které dle jeho slov podepsal prezident Miloš Zeman, a svolal tak ustavující schůzi Sněmovny na 8. listopadu. Internetoví uživatelé včetně některých politiků však začali srovnávat Vondráčkem ukázaný autogram s předchozími prezidentovými podpisy a rozvíjet teorie, že se hlava státu nepodepsala vlastnoručně. Další tvrdí, že se podpis nápadně podobá autogramu jeho paní Ivany Zemanové.

„Tak dlouho děláte za svým podpisem dlouhou čáru, až si jednou řeknete NE. Zajímavý,“ poznamenal k Zemanově podpisu pod lejstrem, které tasil po návštěvě ÚVN šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO), lidovec a František Talíř (KDU-ČSL), politik, vystudovaný historik a 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje, jehož strýcem je mimochodem bývalý ministr kultury Jaromír Talíř.

Našli se však i další, kteří se pozastavovali nad podobou Zemanova podpisu pod dokumentem, kterým mával a se kterým se nechal fotit Vondráček.

Na rozdílné podpisy prezidenta a první dámy, kdy podpis pod dokumentem o startu Sněmovny 8. listopadu, se podobá spíše podpisu Zemanové, upozornila i senátorka Miroslava Němcová (ODS).

Podle jednoho z předních soudních znalců v oboru určování pravosti podpisů v Česku, dr. Jiřího Závory, jsou ale veškeré tyhle spekulace mlácením prázdné slámy.

Samotný fakt, že je podpis zjevně odlišný od ostatních podpisů téhož pisatele, nemusí vůbec znamenat, že je falzifikátem. Postřehy laiků bývají v tomto ohledu nesprávné. Nadto podobnost rukopisu není determinována jen pokrevně, ale též sociálně, když spolu dva lidé velmi dlouho žijí,“ řekl Blesku a dodal, že on sám by si nedovolil dělat žádné závěry, pokud by se příslušným autogramem nezabýval týden, klidně dva.

Podpis prezidenta Miloše Zemana na dokumentu ke svolání Sněmovny společně s jeho obvyklým podpisem a podpisem první dámy. Podpis prezidenta Miloše Zemana na dokumentu ke svolání Sněmovny společně s jeho obvyklým podpisem a podpisem první dámy. | reprofoto Facebook Miroslavy Němcové

I podle dalších zdrojů je běžné, že se lidé podepisují v různých životních etapách i třeba různých polohách těla (vleže, vsedě, vestoje) různě. Kvůli několika trestním oznámením se ale verdiktu dočkáme.

Video  První dáma Ivana nečekaně promluvila o zdraví Zemana!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Jana JJ ( 16. října 2021 12:13 )

Též bych si vsadila na manželku
Obloučky jsou tažené zdola, písmeno A Zeman v podpisech zjevně nepoužíval. Je to úhledné ženské písmo.
A pokud mu dělala sekretářku,tak podpis měla natrénovaný (kancelářští pochopí)

Lomikel ( 16. října 2021 11:33 )

Děláš na Hradě poradce??

franz ( 16. října 2021 10:50 )

Pane JG-521. Mohu vás informovat, že jsem odnikud nespadl a mám vysokoškolské právnické vzdělání. Vás bych tipoval na nedostudovanou zvláštní školu.

hahans ( 16. října 2021 10:32 )

Kdy se také konečně dozvíme, že prezident Zeman už dávno zemřel a v nemocnici je jeho dvojník ?

krtek. ( 16. října 2021 09:39 )

víme jak to dopadlo s Burešem, ten taky podepsal dobrovolně a dodnes tvrdí že ne ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa