Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Vondráček se po tajné návštěvě omluvil: Pozval mě Zeman, tvrdí. Zmínil i fotku

Autor: ČTK, for - 
15. října 2021
13:54

Čtvrteční návštěva předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u prezidenta Miloše Zemana byla chyba, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Vondráček měl podle něj zohlednit, že situace kolem prezidentova zdraví je vyhrocená. Ohledně svého setkání se Zemanem kvůli povolebnímu vývoji Babiš čeká, až mu návštěvu povolí ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral. Babiš to dnes sdělil ČTK. Vondráček se brání a uvádí, že do nemocnice přijel na přání a pozvání prezidenta.

Vondráček Zemana navštívil ve čtvrtek odpoledne společně s kancléřem Vratislavem Mynářem. Nemocnice se proti tomu ohradila, stalo se tak bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie již slíbila, že příště ochranka k hlavě státu nepustí toho, kdo předem nebude mít svolení ošetřujícího lékaře.

„Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ uvedl Babiš. „Já bych se určitě snažil dohodnout s ošetřujícím lékařem a zeptal bych se na vhodnost takové návštěvy. Určitě bych se spojil s ředitelem nemocnice, což jsem ostatně v mém případě udělal a pan ředitel mi sdělil, že hned, jak to bude možné, tak mi setkání s panem prezidentem umožní,“ dodal.

Vondráček: Šel jsem na pozvání, fotografie existuje

Dosavadní šéf dolní komory se brání. Podle svých slov šel na schůzku na přání a pozvání pana prezidenta prostřednictvím kancléře. „Je zavádějící, když říkáte, že mě tam kancléř přivedl. Já přijel do nemocnice, u vchodu mě převzala policie a pan kancléř byl již přítomen,“ řekl pro rádio Impuls.

„Nepředpokládáte ani na vteřinu, že v ÚVN a pod dohledem policie nebyla návštěva zkonzultována s lékařem,“ podotkl dále s tím, že bylo navíc vidět, že prezident s jejich schůzí počítal a byl na něj připravený. Bavit se měli především o svolání ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. 

Vondráček už ve čtvrtek řekl, že se na ranní schůzce s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem na Hradě domluvili na tom, že bude nejlepší, „když to (rozhodnutí o svolání zasedání Sněmovny) pan prezident podepíše přímo a předá mi to osobně“. Zeman podle Vondráčka podepisoval dokument v leže. 

Dnes Vondráček během rozhovoru pro Impuls zopakoval, že dokument opravdu podepisoval prezident a také zopakoval, že byl pořízen i snímek, kde je Zeman při podpisu vidět. Fotografii měl pořídit protokolář Hradu Vladimír Kruliš

Na dotaz, zdali bude požadovat zveřejnění fotografie, aby se tím stoply množící se spekulace o pravosti podpisu, Vondráček podotkl, že by mělo stačit i jeho slovo jakožto nejvyššího ústavního činitele. 

Video  Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček o stavu prezidenta Miloše Zemana i (ne)komunikaci Hradu.  - Blesk/ Vera Renovica
Video se připravuje ...

Za sebe také může říci, že Zeman svou funkci zvládá. Což podle něj dokazuje nejen podpis, ale i chování prezidenta. Podle šéfa dolní komory se Zeman aktivně zajímá o dění na politické scéně a vtipkuje. „Pěkně jsme si popovídali,“ uvedl s tím, že v pokoji strávil pár minut.

Zdůraznil ale, že není lékař. Na závěr také zmínil, že se omluvil šéfovi ÚVN za svou návštěvu. „Mrzí mě, jestli to nebylo zkonzultováno,“ řekl na rádiu Impuls. 

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve čtvrtek uvedla, že Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil.

fido2 ( 15. října 2021 16:09 )

Že voni ti lékaři jsou proti Zemanovi a podle toho ho léčí...f.u.j

arbitr ( 15. října 2021 15:44 )

Víme - nevíme - jedna paní povídala...
Pokud šlo o přání prezidenta, co s tím kdo nadělá? Lze jenom zpřísnit režim návštěv. Ovšem pamatuji si, když po revoluci byl režim v nemocnicích z "nedemokratického" přes noc na volný - návštěvy kdekolov a kdykoliv, žádné návštěvní hodiny - jen na JIP si zazvoníš (i když někde jen bzučák a udáš ke komu).
Předseda sněmovny přijel na pozvání prezidenta do nemocnice, u vchodu ho prověřila policie a kancléř byl již na JIP u prezidenta přítomen, byla vyhotovena i fotografie (takže další přítomný - protokolář Vladimír Kruliš)? O návštěvě věděly minimálně sestry - pacient je monitorován. Prezidenta Zemana navštívilo údajně minimálně pět osob, které nejsou členy jeho rodiny.

alenotakno ( 15. října 2021 15:23 )

Na ARO přece nejde vejít, dveře jsou bloklé, tak se volá na sesternu. Museli jim dveře otevřít a vejít tam v oblečeném protiinfekčním munduru. Tak o tom museli vědět že tam chlapi jdou.Nedělejte z toho slona, nic se nestalo hrozného. Zeman neumírá. Jen pitomci mají zase důvod to zveličovat.

kakamilek ( 15. října 2021 14:30 )

Ty voe takže eště Kruliš! To tam snad byli i s rodinama a obsluha JIP jako nic?? Nikdo je tam jako neviděl??
Vy grázlové, anál si dělejte ze svejch polodebilních fakanů!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa