Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Článek 66 Ústavy České republiky: K čemu slouží a kdo jej může aktivovat?

Autor: mah, ČTK - 
12. října 2021
19:45

V souvislosti se zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana a povolebním vyjednáváním se čím dál častěji skloňuje článek 66 Ústavy České republiky, jako způsob, jak přenést jeho pravomoci na někoho jiného. Co ovšem přesně zmíněný článek říká a co vše v souvislosti s ním zaznělo?

Co je článek 66 Ústavy České republiky?

Článek 66 Ústavy České republiky říká, kdo převezme pravomoci prezidenta republiky a dává Sněmovně a Parlamentu možnost usnést se na tom, že prezident není schopný vykonávat svůj úřad.

Článek 66 je součástí Hlavy třetí ústavy. Zabývá se případem, kdy by prezident nebyl schopný zastávat svůj úřad. Mluví se o něm především kvůli tomu, že dává Parlamentu možnost usnést se o tom, že prezident nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a vyjmenovává, kdo by po prezidentovi převzal funkce.

Přesné znění Článku 66:

„Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády. Předsedovi Poslanecké sněmovny přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkcí prezidenta republiky podle čl. 62 písm. a) až e) a k) a dále čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Senátu, uvolní-li se úřad prezidenta v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěná, přísluší výkon těchto pravomocí předsedovi Senátu, kterému též přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkce prezidenta republiky podle čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny.“

Jde pomocí článku 66 odvolat prezidenta?

Ne. Prezidentské pravomoci by díky němu přešly na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny.

Jak vyplývá z celého textu článku 66, nejde jím prezidenta odvolat. Pokud by se tak Sněmovna a Senát usnesly, že Miloš Zeman nemůže vykonávat svůj úřad, došlo by pouze k přenesení jeho pravomocí na další ústavní činitele, konkrétně na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny.

Prezidenta může předčasně zbavit funkce jen Ústavní soud, a to na základě žaloby Senátu pro velezradu nebo hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Tuto možnost popisuje článek 65 Ústavy České republiky. Případně se může prezident svého úřadu vzdát sám podle článku 61 Ústavy.

Proč se mluví o článku 66

Prezident by měl po volbách svolat k zasedání novou Poslaneckou sněmovnu. Zároveň by měl po demisi vlády jmenovat nového premiéra. Vzhledem k nejasnému zdravotnímu stavu Miloše Zemana ovšem není zřejmé, zda tyto své povinnosti zvládne zastávat.

Diskuze se v omezené míře vedla již během nedávných voleb, když Zeman nakonec nevyrazil do volební místnosti, ale požádal o návštěvu volební komise s přenosnou hlasovací urnou. Ještě o víkendu se k možnosti využití článku 66 stavěli politici odmítavě.

Například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v sobotu neviděl dobu na úvahy o užití článku 66. „Lidé, kteří se starají o pana prezidenta, kteří jsou informováni o jeho zdravotním stavu, tak jsou nositeli poměrně velké odpovědnosti. Protože úkoly, které jsou před panem prezidentem, jsou zásadní pro fungování České republiky. Věřím, že si to uvědomují, že jsou nositeli takto velké odpovědnosti. A že se budou odpovědně chovat a že všechny informace, které by veřejnost měla vědět, případně alespoň někteří nejvyšší ústavní činitelé, předávají. Protože kdyby tak nečinili, tak by se chovali nezodpovědně a já doufám, že tuto zemi mají rádi, řekl k tomu Vystrčil.

Změnu přinesla Zemanova nedělní hospitalizace. Miloš Vystrčil znovu vyzval kancelář prezidenta republiky, aby zveřejnila bližší informace o zdravotním stavu Zemana. Poprvé možnost využití článku 66 v pondělí naznačil i předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN). Ten na twitteru napsal, že se komise ke stavu Miloše Zemana sejde 19. října. „Svolal jsem ústavní komisi Senátu k řešení možností, mezi které patří mimo jiné i článek 66 Ústavy – prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu,“ přiblížil Hraba.

K možnému využití článku 66 se ovšem staví odmítavě představitelé končící vládní koalice. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) pak uvedl, že by aktivaci článku považoval za předčasnou. Za debatou pak cítí politický tlak a snahu o zviditelnění. „Navíc si myslí, že to je i zbytečné, protože nikde nikdo nesdělil, že se nebude řešit povolební situace standardními nástroji,“ dodal s tím, že není potvrzeno, že by Zemanovi jeho zdravotní stav znemožňoval výkon funkce dlouhodobě.

Video Prezidentův lékař Zavoral: Zeman má patřičnou péči, více říci nemohu 
Video Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa