Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Zeman udeřil kvůli odposlechům: BIS neplní moje úkoly! Sněmovna pochybení nenašla

Aktualizováno -
23. září 2021
17:48
Autor: ČTK - 
23. září 2021
07:00

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po dnešním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. „Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS,“ citoval z usnesení Bělobrádek. Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, podotkl předseda komise.

„V tomto případě nelze vyžadovat od BIS všechno, byť by to byl prezident republiky,“ uvedl Bělobrádek. Připomněl, že BIS prezidentovi nepodléhá, zodpovídá se vládě. Některé informace byly prezidentu podle Bělobrádka sděleny prostřednictvím předsedy vlády.

Člen komise Lukáš Kolářík (Piráti) řekl, že komise prošla časovou osu žádostí a komunikace mezi jednotlivými úřady. „Z nich jednoznačně vyplynulo i na základě právní analýzy, že BIS byla v souladu se zákonem, a tudíž nemohlo dojít k žádnému porušení,“ řekl.

BIS neodpověděl na dotaz prezidenta. Hrad to považuje za prohřešek

Prezidentská kancelář obvinila koncem srpna Koudelku z toho, že dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky kontrarozvědky zneužívá ke shromažďování informací pro svou potřebu. Prohřešek spatřuje Hrad hlavně v tom, že ředitel BIS neodpověděl od roku 2018 na dotaz prezidenta, zda služba při použití odposlechů na jeho spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti služby.

Prohlášení navazovalo na předchozí Zemanovo vyjádření pro Blesk, podle kterého se v minulosti dozvěděl o odposleších nasazených na lidi v jeho nejbližším okolí. Sněmovní komise pro kontrolu BIS se tím v srpnu zabývala. Koudelka tehdy podle Bělobrádka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů, a nezaznamenal nátlak na ukončení sledování.

Video Zeman o BIS i Koudelkovi: Odposlouchávají i mě! - Blesk TV

hradnihulvat ( 24. září 2021 14:59 )

Jde o to, jestli Zemanovy úkoly nezněly např. takto: Ruce pryč od čínských a ruských špionů, jsou tabu!

pokrok ( 24. září 2021 12:40 )

Hlavně když Miloš Zeman z Dukovan -
plní úkoly dané mu Čínou a Ruskem !

frantacizek ( 24. září 2021 04:53 )

Miloš zapomněl, že Zákon na ochranu utajovaných skutečností platí i v opačném gardu krom toho Jirka Ovčáček prý upřesnil, že panovník dostal nealkoholické víno (fujky, co to je??), ve středu na jednání s au-pair financí. Tak to, mám pocit, půjde brzy zase za Václavem, ale na infekční, pač se z toho osype..

tongzisemjon ( 23. září 2021 22:10 )

To je v poradku exkremente! Ty poslouchej dal Moskvu a zer suseny ryby!

sorgedoktor ( 23. září 2021 19:03 )

Levice je poslyste, tot dnad se neda srovnavat...Po velke amnestii mel jit Havel z uradu pryc...No a to jeste omlilostnil syna olympionicvky a Odlozila..

Zobrazit celou diskusi
Další videa