Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

„Nevyvinuté zrůdy.“ Exposlanec dostal za útok na nedonošené děti podmínku, vymlouval se na víno

Aktualizováno -
18. srpna 2021
16:10
Autor: ČTK - 
18. srpna 2021
15:08

Roční podmíněný trest se zkušební lhůtou na dva roky vyměřila dnes soudkyně Okresního soudu Plzeň-sever za loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených či neziskových organizacích bývalému předsedovi strany Věci veřejné a někdejšímu poslanci Jaroslavu Škárkovi. Uznala ho vinným z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hrozilo mu až tříleté vězení. Na svůj veřejně přístupný profil na facebooku Škárka mimo jiné napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to „nevyvinuté zrůdy“.

„Zbyteční lidé - zbavme se jich. Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond ,Nedoklubko‘, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy ,se vejdou do dlaně‘. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze minus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ napsal mimo jiné Škárka na facebook. Vyzval také, aby se stát „probral a zbavil se zbytečných lidí“. „Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných,“ napsal.

Za své výroky se Škárka později omluvil. Rozeslal prohlášení do médií a omluvil se i Nedoklubku. Jeho jednání ho ale připravilo o práci u Vězeňské služby ČR, kde pracoval pět let. Skončil s prací vychovatele odsouzených v plzeňské věznici, po dohodě podal výpověď. Věznice se od jeho stanoviska distancovala. Minulý týden ukončil Škárka delší pracovní neschopnost a je zatím bez práce.

Soudkyně Iveta Zítková už ve věci rozhodla dříve trestním příkazem, Škárka ale s rozhodnutím nesouhlasil, a proto se dnes koná veřejné soudní jednání.

Škárka u soudu vinu přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. „Předně si ale myslím, že je třeba rozlišit dvě roviny - formu a obsah,“ řekl u soudu. Uznal, že „expresivnější forma“ jeho projevu byla možná až za hranou, měla ale vybudit občany z letargie a upozornit na sociální problémy nedonošených dětí, inkluze či neziskových organizací. Své názory ale nepovažuje za trestní. „Lituji té formy, té opravdu lituji, nicméně za svůj názor, že inkluze je špatná, systém fungování neziskovek je špatný, za tím názorem si stojím,“ řekl u soudu.

altmanova ( 19. srpna 2021 09:07 )

odpornej a zbytečnej člověk tenhle Škárka

Andrej_Bures ( 18. srpna 2021 21:59 )

Nesmysl bylo odnest te z porodnice. Pokud jsi se tedna nenarodil nekde v prasecaku.

chosevo ( 18. srpna 2021 20:32 )

Já si tedy myslím, že zachraňování těch hodně předčasně narozených je hloupé a je to proti přírodě. Pak tady čteme různé příběhy a žádosti o finanční příspěvky na ty děti. Zničený život má celá rodina, prostě záchrana těch mikro "dětí" nesmysl. Ale to neznamená, že souhlasím s výroky toho idiota.

priserak77 ( 18. srpna 2021 19:23 )

Tak snad mu brzo někdo ručně vysvětlí, jak se má chovat. Fakt škoda, že nejde do vězení, byl by tam jistě opečovávaný.

jajas ( 18. srpna 2021 19:07 )

Je to prostě taková "zrůda". Měli bychom se ho zbavit.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa