Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 29°C

Zeman vypovídal kvůli Mostecké uhelné. Do výslechu vpadl muž, kterému odebrali děti

Autor: ČTK - 
16. června 2021
12:55

Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. Výslech prezidenta narušil muž, který vtrhl do jednací síně a dožadoval se u něj zastání kvůli odebrání dětí. Vyvedla ho stráž.  

Zemanova sociálnědemokratická vláda odsouhlasila prodej 46procentního podílu v MUS firmě Investenergy jednomyslně, a to za 650 milionů korun. Podle státního zástupce při tom manažeři podvedli stát nejméně o 3,2 miliardy korun a za akcie zaplatili penězi z MUS, kterou skrytě ovládli.

MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.

„Podaná nabídka byla jediná a nabídnutá cena byla vyšší než cena akcií MUS na burze,“ shrnul okolnosti hlasování Zeman, který vypovídal prostřednictvím videokonference. „Důvod prodeje byl velmi prostý: jakmile neměl stát většinu ve společnosti, hrozilo nebezpečí, že mohl být kdykoliv přehlasován na valné hromadě a podobně. Z tohoto důvodu bylo daleko lepší ten menšinový podíl privatizovat,“ vysvětlil.

„MUS podle mého názoru nikdy nebyla strategickou společností, byla prostě jednou ze společností těžících uhlí,“ podotkl prezident. „Vláda rozhodovala jednomyslně – znamená to, že nikdo z členů neměl pochybnosti. Při privatizacích bankovního sektoru bývala daleko složitější a náročnější jednání, ale toto nebyl tento případ;“ řekl.

Uvedl také, že na detaily si nevzpomíná, protože jeho vláda řešila řadu privatizačních kauz. „Moje vláda byla poněkud zdrženlivější ve srovnání s předchozí vládou, kdy se privatizovalo téměř vše,“ poznamenal.

O tom, kdo stál za firmou Investenergy a provázanými společnostmi, Zeman podle svých slov nevěděl. „Ani jsem to nemohl vědět. Vláda není detektivní kancelář,“ řekl. „Nikdo z nás neměl žádný zásadní důvod dívat se na podrobnosti v té firmě. My jsme byli rádi, že se jí zbavíme, protože tam byl ten minoritní podíl. A nic víc,“ pokračoval.

Na dotaz soudkyně Zeman odpověděl, že neměl informaci ani o tom, že by se nákupy akcií MUS dělaly z prostředků této společnosti.

Obžalovaní Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký se hájí tím, že vláda věděla, komu podíl prodává, respektive ji to nezajímalo, protože se stát chtěl svého podílu v MUS zbavit.

U pražského městského soudu vypovídalo už několik ministrů Zemanova kabinetu. Exministr průmyslu Miroslav Grégr, který prosadil přímý prodej státního podílu místo soutěže, například uvedl, že nevěděl o souvislosti mezi Investenergy a obžalovanými manažery. Připustil ale, že v kuloárech nebylo žádným tajemstvím, že management MUS usiluje o výhradní vlastnictví firmy.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček

AIiAIice ( 18. června 2021 16:32 )

tvé duševní rozpoložení je přesně to, proč sem píšu.

9876543 ( 17. června 2021 16:14 )

Komu jedinému ze soc. dem věřím že neměl nekalé úmysly je Zeman .Sobotka a další, tam nevěřím nikomu.

sarina ( 16. června 2021 20:28 )

Měl by sis odpočinout už se ti to nějak plete pleteš si osoby Zeman mluví slovensky asi tak jak ty česky myslíš že to řekl přesně tak jak si to napsal?

tomik007 ( 16. června 2021 19:52 )

ZEMAN TAM PROHLASIL: "vsetko bolo v poriadke" 🙄

AIiAIice ( 16. června 2021 18:50 )

Hodnota Zemanova ústního sdělení je rozhodně problematická. A s tou písemnou dokumentací mně zase bavíš ty. Už jsi viděl nějakého podvodníka, který své levárny zdokumentuje tak, aby se na ně dříve, nebo později přišlo?

Zobrazit celou diskusi
Další videa