Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Zemanův Mynář narazil se stížností. Stíhání u dotace na penzion v Osvětimanech pokračuje

Autor: ČTK - 
4. června 2021
23:06

Trestní stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu pokračuje. Státní zástupce zamítl jeho stížnost. Krajské státní zastupitelství v Brně o tom informovalo - bez uvedení jména kancléře - na svém webu. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

Zemanův kancléř Vratslav Mynář dnes ČTK řekl, že nežádali státního zástupce o zrušení trestního stíhání, ale požádali dozorující státní zastupitelství, aby se vyjádřilo k místní příslušnosti. Považuje totiž za logické, aby případ dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci, a ne v Brně.

"Pomalu si zvykám na to, že v České republice je jedna sorta, kteří se jmenují státní zástupci, pro které zákonné normy České republiky neplatí," poznamenal kancléř.

Už dřív zveřejněné odůvodnění stížnosti s právní argumentaci kancléřova obhájce Lukáše Trojana ale obsahuje kromě zpochybnění místní příslušnosti také argumenty, proč je podle kancléřova obhájce usnesení vadné a návrh, aby Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zrušilo usnesení o zahájení trestního stíhání, případně trestní stíhání Mynáře zastavilo.

"Stíhání vykazuje řadu nestandardních procesních kroků a vyznačuje se podivnou překotností a snahou věc stíhat za každou cenu," uvedl už dřív v tiskové zprávě Mynářův obhájce.

Video Penzion v Osvětimanech - Blesk - Slávka Červená

Policie jednoho z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru, proti usnesení o zahájení stíhání kancléř podal stížnost.

"Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín sděluje, že v trestní věci dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s poskytnutím dotace Úřadem regionální rady soudržnosti Střední Morava na výstavbu penzionu státní zástupce zamítl stížnost 53leté fyzické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání – bližší informace k trestní věci se podávat nebudou," uvedl mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Trestní stíhání se týká dotace na penzion v Osvětimanech. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na jeho stavbu. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace.

Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo.

Trestní stíhání firmy Clever Management státní zástupce v únoru zrušil. Mynářův advokát Trojan později uvedl, že příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl v době údajného trestného činu účinný. I tehdy uvedl, že vyšetřování provází "řada procesních pochybení a nestandardních postupů".

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle TI nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem.

Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky státní dotace podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle TI měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali.

Video Kancléř Mynář přišel kvůlifotbalu o čtvrtletní prémie. A čílil se v televizi - K věci, CNN Prima News / Foto CNC - Pavel Mazáč

zemanbures ( 5. června 2021 20:04 )

Na Hradě řádí čtyři strašidla. Milouš Zeman ležící, spící. Vráťa Mynář, napakuj se dokud můžeš. Jirka Ovčáček, věrný sluha dvou pánů. Martínek Nejedlý, Zemanův moskevský našeptávač. A v podhradí jim sekunduje velitel Čapího hnízda, Andrejko Babiš, zasloužilý estébák a komunista, toho času dotační podvodník a korupčník.

rednapkin ( 5. června 2021 12:37 )

Von jeste neni v base? Doufam,ze si ho Zeman veme s sebou...

Uživatel_5524284 ( 5. června 2021 10:56 )

Trestně stíhaný kancléř, trestně stíhaný premiér, nemohoucí prezident, celému světu musíme být pro smích.

brano34 ( 5. června 2021 09:02 )

Hradní mafiánské kšeftíky Zemanovi s Mynářem už brzy zakapou

AIiAIice ( 5. června 2021 07:42 )

NBÚ dobře ví, proč mu ji nedali. Ale Zemanovi je to fuk. A ještě kvůli němu lže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa