Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Vláda pošesté navrhne povýšit šéfa BIS Koudelku na generála. Kývne Zeman po Vrběticích?

Autor: ČTK, sova - 
21. dubna 2021
16:49

Vláda v pondělí opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl ve středu novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) při uvedení do funkce ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Prezident to kvůli svým výhradám proti kontrarozvědce a Koudelkově práci pětkrát odmítl.

Zeman naposledy opomenul Koudelku při jmenování generálů loni v říjnu. Vláda tehdy jeho povýšení do generálské hodnosti navrhla už popáté. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje. „Ano, my pana plukovníka navrhneme na povýšení do generálské funkce,“ řekl ve středu Babiš. Kabinet by o tom měl rozhodnout na pondělním řádném zasedání, doplnil.

K práci BIS je prezident dlouhodobě kritický, o Koudelkovi dříve prohlásil, že by měl být odvolán. Loni Zeman předal Babišovi materiál týkající se Koudelky, který měl zdůvodňovat, proč jmenování šéfa BIS generálem odmítá. Podle Respektu v materiálu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem.

Sněmovní komise děkovala

Babiš dlouhodobě prohlašuje, že na Koudelku má jiný názor než Zeman. „Pan Koudelka dělá svou práci dobře - a v tom se s prezidentem lišíme,“ řekl loni premiér. BIS v řadě výstupů podpořili poslanci, naposledy v úterý. Sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky poděkovala jejím důstojníkům za profesionální práci. Koudelka předtím poslance informoval o zjištěních tajné služby ohledně zapojení ruských agentů do explozí v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Česko bude mít druhou generálku

Pražský hrad počítá s tím, že se u příležitosti oslav Dne vítězství 8. května jmenovací ceremoniál uskuteční. Loni v květnu ho kvůli covidu-19 zrušil. Kabinet již minulý týden odsouhlasil některé návrhy na povýšení. Druhou generálkou by se mohla stát rektorka Univerzity obrany - plukovnice Zuzana Kročová. Brigádním generálem by se mohl stát dosavadní plukovník Roman Záhorský, náměstek generálního ředitele Vězeňské služby pro bezpečnost a kontrolu.

Stejnou hodnost vláda navrhla i pro ředitele civilní rozvědky Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla a pro náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Daniela Miklóse. Generálmajory by se mohli stát dosavadní brigádní generálové Jiří Komorous, ředitel Ochranné služby Policie ČR, a Vladimír Vlček, ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Brigádním generálem by se mohl stát prezident spolku Veterán Policie České republiky plukovník ve výslužbě Jaroslav Zeman.

Video Hamáček o Vrběticích a předvolání ruského velvyslance. Babiš se omlouval za „útok na zboží“. - ČTK / Blesk Zprávy

sasajejenjednicka1 ( 25. dubna 2021 20:29 )

jsou ovšem PRAVDOU Hanlivá slova a výroky SENILNIHO Prezidenta na adresu moderátorky a to už je opravdu za čarou, jeho LŽIVÝ komentář na adresu OBĚTÍ VRBĚTICby měl být odměněn ŽALOBOU obou rodin, není přece možné aby své domněnky či domněnky vyšetřovatele ve zprávách a pocity POLICIE byly součástí tak závažného činu jakým může být TERORISMUS a ten hlupák který napěchovaný muniční sklad označil za (TOVAR tedy česky zboží) jak by smet !

sasajejenjednicka1 ( 25. dubna 2021 19:56 )

...zřejmě dobrej oddíl do boje půjde KOUDELKA už 6x.

Cenzore KUK

gejsovic ( 23. dubna 2021 12:21 )

Když ho mohli USAocenit ,tak ať si ho povýší,pro nic za nic jako cizího agenta by ho neocenili,spíš zavřeli

hradnihulvat ( 22. dubna 2021 22:31 )

venco trousile, nejsi náhodou vůdce českých kolaborantů?

panda82 ( 22. dubna 2021 17:57 )

Koudelka povýšen? za co súdruhovia, za co

Zobrazit celou diskusi
Další videa