Úterý 18. května 2021
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 15°C

Poslanci kývli na zastavení starých exekucí. Klíčová úprava ale neprošla

Autor: ČTK - 
16. dubna 2021
14:44

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. „Senátoři budou mít těžkou práci,“ konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Trojice návrhů Pirátů a KDU-ČSL na zavedení místní příslušnosti exekutorů s rozdělováním případů takzvaným kolečkem a soustředěním exekucí mířících na jednoho dlužníka u jednoho exekutora ve Sněmovně opět narazila. Jedna z úprav předpokládala úplnou teritorialitu exekutorů podle krajů, další dva částečnou místní příslušnost, tedy jen u vybraných dluhů. Nyní si mohou věřitelé exekutora svobodně zvolit.

Zavedení takzvané teritoriality dlouhodobě podporuje Exekutorská komora. Princip místní příslušnosti by podle ní výrazně pomohl stabilitě systému vymáhání práva. Naopak část exekutorů s teritorialitou nesouhlasí.

Na dluhy z minulosti míří dva schválené poslanecké návrhy. Dlužníkům vůči státu a dalším veřejným institucím by stačilo v exekuci splatit jistinu a uhradit 750 korun na náklady řízení. Budou se také zastavovat dlouhodobě bezvýsledné exekuce s jistinou do 1500 korun. Věřitelé získají část pohledávky zpět od státu ve formě daňové úlevy a exekutorům stát uhradí část výdajů spojených s vymáháním peněz.

Z vládní předlohy Sněmovna vypustila jednu ze stěžejních částí. Týkala se soustřeďování exekucí na jednoho dlužníka u exekutora, který zahájil první z nich. Vláda si od změny slibovala snížení nákladů řízení.

Z vymožených peněz by se podle dalších schválených úprav měla splácet nejprve jistina dluhu, teprve potom úrok. Sníží se penále u dluhů na zdravotním a sociálním pojištění. Sněmovna přijala některé další drobnější změny. Jde například o povinnost exekutora nahrávat telefonní hovory týkající se exekučního řízení a zákaz zabavovat příplatky a příspěvky ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem a k ocenění účastníků národního odboje.

MAMKA2316 ( 22. dubna 2021 13:48 )

CO TO ZMĚNI ??JEN TO ABY VOLIČI BABIŠE ,KDU-ČSL A ČSSD VOLILI OKMURU A ŠLACHTU !!!!

st.rec ( 18. dubna 2021 21:10 )

Zastavení starých exekucí je dobré,ale co s těmi křivými které byly vražedné a loupežné a asi nikdy je nikdo nenapraví???
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=3nlC­AZ7dVKU . . .

ellaella ( 16. dubna 2021 18:46 )

Tak proč si hlupáci půjčují, když žijí z ruky do huby?
1000 Kč může být pokuta za přestupek, proč se nechovají, jako normální lidé a nedodržují pravidla?
Tohle je zase dar pro "vyvolené", kteří do státní kasy mnoho nepřidali a nepřidají. Fakt humus!

denisz ( 16. dubna 2021 16:40 )

Hlavně zamezit lichvu z exekucí a to že si z 1000 Kč dluhů udělali exekutoři dluh až 30000 Kč ! Takové exekuce mají být zneplatněny protože zde jasné nejde o umoření dluhu ale o nehumánním chování exekutora který si chce namastit jen pořádně kapsu . Pak zbytečná spousta lidí se dostává do ještě větší dluhové pasti než byla .
Také by se měla nejdříve splatit jistina a teprve potom úroky a poplatky.
Jako to bylo dříve.

Zobrazit celou diskusi
Další videa