Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Faltýnkův diář vzbudil pochybnosti. Babiš: „Tyhle věci mě štvou. Pověření neměl“

Autor: simao, ČTK - 
16. dubna 2021
10:14

Uniklý diář Jaroslava Faltýnka komentoval v pořadu Ptám se, pane premiére na Blesk.cz Andrej Babiš také. Připustil, že záležitosti, jako je tato, ho štvou. A věří, že se vše do voleb vysvětlí. Případ nyní prošetřuje policie.

„Pan Faltýnek, samozřejmě jako, ty zápisy, to se bude muset vysvětlit,“ uvedl v pořadu Ptám se, pane premiére Andrej Babiš (ANO).

Na diář z let 2015 - 2017, který obsahuje řadu poznámek mj. k obchodním schůzkám vlivného muže ANO Jaroslava Faltýnka a který má dokládat dle Seznam Zpráv údajné ovlivňování dotací a státních zakázek, si již posvítila i policie. 

„Mě to samozřejmě štve tyhle věci, ale pan Faltýnek odmítá. Pokud vím, tak to vyšetřuje i policie a státní zastupitelství. A já jsem jasně řekl: padni, komu padni,“ podotkl pro Blesk Babiš a dodal: „Musí se to vysvětlit hlavně do voleb.“

Video CELÝ ZÁZNAM: Babiš o chaosu s rozvolněním: „Byli jsme zase za pitomce.“ A rýpl do Hamáčkovy cesty do Ruska - Blesk

Rozhlas: Diář zkoumají detektivové NCOZ

Informace z diáře šéfa poslanců vládního hnutí Faltýnka prověřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), uvedl nedávno ČRo Radiožurnál. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej to přímo nepotvrdil.

Podle serveru Seznam Zprávy se informace z diáře týkají třeba rozdělování sportovních dotací či údajného postupu při možném vzniku firmy ve Faltýnkově skrytém vlastnictví. Faltýnek i přímo na plénu ve Sněmovně řekl, že policie by měla prověřit záležitosti, o nichž píší Seznam Zprávy, i okolnosti úniku údajů z diáře.

Únik míří k expřítelkyni?

Blesk Zprávám následně sdělil Faltýnek domněnku, že diář, který jinak pravidelně po času skartuje, unikl v době, kdy žil ve společné domácnosti s expartnerkou.

„Já samozřejmě nechci spekulovat, ale je to jednoznačně z té doby. A když ty diáře jsem zničil před dvěma, třemi lety… no tak prostě je to tak. Když žijete s někým ve společné domácnosti, tak nepředpokládáte, že ten člověk to bude fotit,“ uvedl Faltýnek, který před současnou přítelkyní Martinou, se kterou je šťastný již přes čtyři roky, chodil s někdejší marketingovou specialistkou Agrofertu Lenkou Linhartovou. Faltýnek, který má dva dospělé syny Jiřího a Jaroslava, je rozvedený od roku 2003.

„Nepodnikám, žádnou společnost jsem nikdy nevlastnil přiznaně, ani skrytě a ani jsem to neplánoval,“ tvrdí Faltýnek. „Já jsem nikdy neměl žádnou firmu, vždycky jsem byl zaměstnancem. Posledních 20 let v Agrofertu před vstupem do politiky,“ dušuje se.

Kandidatura jako otazník

Faltýnek přitom připouštěl, že by nekandidoval. „Po všech těchto sr*čkách, které prožívám, přemýšlím, že se na to vyprdnu. Ale vážně. Ano, ano. Uvažuji o tom, že už bych nekandidoval,“ dodal pro Blesk Zprávy a stěžoval si na to, že je dehonestovaný za zápisky ze setkání s lidmi, které přijal, protože se snažil řešit jejich problémy.

Problém však má nyní i sám Faltýnek. Rozhlas uvádí, že podle anonymního policejního zdroje bude NCOZ informace z Faltýnkova diáře analyzovat. Mluvčí NCOZ se k tomu však odmítl vyjádřit. „Náš útvar monitoruje zprávy v médiích a články jsou nám známé. Bližší informace k tomu náš útvar poskytovat nebude,“ řekl rozhlasu Ibehej.

Faltýnek namítá, že se setkává s celou řadou lidí a jejich požadavky si zaznamenává, aniž je ve skutečnosti plní. Při vyjádření ve Sněmovně připustil, že se zasazoval za výstavbu sportovního centra v Prostějově a obecně se zajímal o osud žádosti o dotaci na novou tělocvičnu v Jeseníku, a to na žádost starosty.

Pověření neměl, říká Babiš

„Pan Faltýnek říká, že je to manipulace. Já říkám, ať se to vyšetří,“ řekl Babiš pro Seznam Zprávy.

Na to, že Faltýnkův diář obsahuje řadu obchodních záležitostí, Babiš reagoval slovy: „Žádné pověření neměl. On ale odmítá, že by něco udělal. Říká, že je to manipulace, vydírání a trestný čin.“

Co by Faltýnka případně stihlo v ANO, to však Babiš neuvedl. Odmlčel se. „Pokud by se prokázalo, že dělal něco nekalého… Založil jsem protikorupční hnutí, na korupci jsem alergický,“ dodal pouze šéf ANO.

Video Faltýnek o úniku diáře i synovi na drogách: Ukradl mu milion z trezoru? A co skrytá firma? - PSP ČR

pokrok ( 17. dubna 2021 11:34 )

Bodějť by Babiš Faltýnkův diář neštval ,-
když sám dobře ví -
že Falťa má složky i na něho - Babiše -

a kdyby svého "zástupce"-
druhého muže STOKY ANO Falťu vyhodil,-
letěl by i on sám - a to rychleji než olbramovický čáp !

A možná i tam, kde už dávno měl být - do kriminálu !

Takže když Fatýnka nevyhodí ,
(nebo mu dá miliardu odškodného a Dvojka odejde sám )
je jasné - že ve všech kšeftech jel s ním,-

a že Falťa má na něho = Babiše -
také pěkně tlustou složku,- tak jak ji měl Mrázek na Babiš
před svou smrtí a která jak víme - se už nikdy nenašla .

tomik007 ( 16. dubna 2021 11:15 )

RIDI STAT 🐽

tomik007 ( 16. dubna 2021 11:14 )

Lidi stat jako MAFII 🤠💰

Zobrazit celou diskusi
Další videa