Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

KSČM zasadila ránu Babišově vládě: Končí s její tolerancí! Filip zmínil zklamání z ANO

Aktualizováno -
13. dubna 2021
19:51
Autor: ČTK, simao - 
13. dubna 2021
18:33

KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, uvedl v úterý šéf komunistů Vojtěch Filip. Oznámil to již premiérovi Andreji Babišovi, KSČM v ANO podle něj ztratila důvěru. Opoziční strany budou jednat o dalším postupu. V případě rázného řešení preferují předčasné volby.

Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety. Nyní dochází k jejímu vypovězení.

Premiér Andrej Babiš (ANO) si nemyslí, že konec tolerance od KSČM bude mít zásadní vliv na rozhodování vlády, řekl Primě. Podporu pro zákony bude hledat u všech stran.

Dohodovací řízení s hnutím ANO komunisté vyvolali poté, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim. Nesouhlasí ani například s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru.

KSČM v hnutí ANO podle Filipa ztratila důvěru, uvedl dnes ve Sněmovně Vojtěch Filip.

Babiš přišel o klíčové hlasy komunistů

Právě o hlasy komunistů se opírala vláda při řadě klíčových i dílčích hlasování. KSČM pomáhala vládě i v podpoře nouzového stavu. Ten skončil v Česku k 11. dubnu.

Komunisté podle Filipa nyní budou ve Sněmovně dál postupovat podle vlastního politického programu. „Budeme hlasovat podle toho, co je předloženo, nikoli podle toho, kdo to předložil. Znamená to, že návrhy, které budou v souladu s naším politickým programem, budeme podporovat, ať je předloží hnutí ANO, nebo jiná politická strana,“ vzkázal Filip.

Neplnili závazky toleranční dohody

Širší vedení komunistů v pátek vyzvalo tým vyjednávačů v čele s Filipem, aby dodržel usnesení Ústředního výboru KSČM o odstoupení od dohody.

Při jednání minulou středu se podle Filipa shodli lídři ANO a KSČM na tom, že vláda plní 60 procent závazků obsažených v toleranční dohodě, 40 procent ne. V naplňování tři roky staré toleranční dohody jsou komunisté spokojeni s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. Částečně vláda podle nich plní požadavky na zpřísnění ochrany přírodních zdrojů.

Problém se státní bankou

Jedním z požadavků KSČM v dohodě o toleranci bylo zřízení banky komerčního typu v rukou státu. Andrej Babiš předložil minulý týden od loňska připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Mohla by vzniknout transformací Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv. Jenže to komunistům nestačilo.

V materiálu ale podle Filipa nebyla lhůta, jež by garantovala, že ANO může zajistit založení banky do konce volebního období. „A zejména po dnešku, kdy jsme navrhovali (ve Sněmovně) hlasování o zákoníku práce jako o prvním bodu ve třetích čteních, které hnutí ANO nepodpořilo, tak jsme tu důvěru v partnera ztratili zcela,“ podotkl Filip.

Nedůvěra vládě? Komunisté by se přidali

Pokud by opoziční strany vyvolaly ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, poslanecký klub KSČM by hlasoval pro, uvedl dnes Filip. Komunisté to sami iniciovat nebudou.

„Případné hlasování o vyslovení nedůvěry, pokud bude z pravicových stran předloženo, bude pro nás také způsob, jak vyjádřit současný stav nedohody o pokračování smlouvy o toleranci. Klub KSČM by potom hlasoval pro vyslovení nedůvěry,“ potvrdil Filip.

„Pokud opozice vlastně požádá o vyslovení nedůvěry naší vládě, tak KSČM řekla, že to podpoří. Otázka je, jestli se opozice k tomuto kroku odhodlá, když nás stále kritizují, nebo ne. Ale jinak my budeme samozřejmě ve Sněmovně hledat podporu našich zákonů u celého politického spektra,“ řekl Babiš pro CNN Prima News.

Stanjura: Předčasné volby jako nejlepší řešení

První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura o víkendu řekl, že vláda kvůli kroku KSČM ztrácí důvěru i podporu a nejlepším řešením by byly předčasné volby.

ODS loni v říjnu vybídla vládu, aby po skončení nouzového stavu požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. „Tehdy měl ten krok z časových i legislativních hledisek logiku,“ řekl dnes šéf ODS Petr Fiala. Aktuálně je ale ČR v situaci, kdy po zásahu Ústavního soudu není kompletní volební zákon, dodal.

Za podstatné proto Fiala považuje to, aby nejdříve platila novela volebního zákona. „Pak samozřejmě můžeme hledat další řešení, ke kterým patří i předčasné volby,“ uvedl. Opoziční strany se podle něj vážně zabývají hledáním cesty, jak vládní „politickou agonii“ ukončit.

Video Hamáček jako dvojče Havlíčka: Superministrování je nesmysl. Zaorálek ustoupí, míní politolog. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

pokrok ( 14. dubna 2021 11:32 )

To KSČM po sedmi letech zjistila až teprve teď,-

co je ten jejich bývalý žák a agent STB. č.25085 -
krycí jméno Bureš zač a co dokáže ?


To jim má občan věřit ?

Myslím že za těch čtyřicet let jejich existence -
co nám vládly, co předvedly - kdy naši zemi doslova dusili ,-
úplně stačilo !

Mladí lidé bděte-
a agenta Babiše - jeho komunisty a Okamurorvi populisty,-
zdaleka obejděte !

Jedině tak bude vám a naši zemi líp !

7vox7 ( 14. dubna 2021 10:55 )

To co tady z vás padá za odpad, to je vážně na pováženou, jak může český občan zákeřně uvažovat, takové nenávistné kecy!!! Komu vy tady co chcete připomínat a nezapomínat??!! Vyhrožovat...to je hnus, naštěstí je to stejná sekta pár jedinců, kteří NAŠTĚSTÍ NIC nerozhodují a lidi mají stále rozum a tato vaše pirátská přání nedovolí!!!

7vox7 ( 14. dubna 2021 10:52 )

..takže si rázně vykročila tou levou hezky kolem potoka proletářko??

7vox7 ( 14. dubna 2021 10:50 )

..ty už v tom kopru jsi se svojí lebení! Tak vymaštěný škopek se hned tak nepotká, ale na diskuzi plesku je možné všechno..máš štěstí, že ti to tady umožňují, máš sice už asi stý nick, ale jedeš ve svých urážlivých blábolech dál..asi podle sebe soudíš všechny ostatní, viď

7vox7 ( 14. dubna 2021 10:47 )

..ty jelito, zapláčeš, pokud necháš vyhrát tu černou vlajku Antify! Zapláčete všichni jejich podporovatelé a pohřbíte celou republiku!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa