Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Hamáček zkolaboval a ruší program. „Asi tlak,“ tvrdí. Záchranku prý nepotřeboval

Aktualizováno -
13. dubna 2021
12:55
Autor: Jakub Veinlich - 
13. dubna 2021
12:40

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček zkolaboval. V péči lékařů prý není. Blesk Zprávám řekl, že dnes kvůli indispozici nebude ani ve Sněmovně. Před pár týdny staronový šéf sociálních demokratů podstoupil operační zákrok horních cest dýchacích. V pondělí si k pozici ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu přibral také rezort zahraničí. Do vedení diplomacie přitom chtěl současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Ten ovšem nabídku alespoň prozatím odmítl s tím, že není „hadr“ a ministerstvo v současné době považuje za „danajský dar“ .

Jan Hamáček zkolaboval. Zhoršení zdravotního stavu potvrdil v úterý v poledne Blesk Zprávám. „Mám za sebou drobný kolaps,“ reagoval v SMS zprávě. Redakce po něm přitom původně chtěla vyjádření na rozhodnutí Lubomíra Zaorálka zatím nepřijmout post ministra zahraničí.

Právě řízením tohoto rezortu byl Hamáček v pondělí pověřený po odvolání dosavadního šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka. „Už toho bylo moc,“ reagoval Hamáček na dotaz, co přesně se přihodilo. „Asi tlak,“ dodal s tím, že odpoledne proto nebude ani na jednání Poslanecké sněmovny.

To potvrdil při omlouvání poslanců a členů vlády také řídící schůze. „Z členů vlády se omlouvají: Jan Hamáček, zdravotní důvody,“ přečetl omluvenku řídící schůze a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Z ministrů je omluvená také Jana Maláčová (ČSSD), a Lubomír Metnar (za ANO). 

Odpoledne se pak Hamáček sám ozval na svém facebookovém účtu. „Zdravím všechny! Asi jste se dozvěděli, co proletělo tiskem. Chtěl jsem vám sem napsat, že jsem v pořádku a pracovat budu dnes z domova. Moc děkuji za podporu,“ vzkázal přes sociální síť. 

„Zkusím se dát dohromady a večer dorazit na grémium,“ dodal s tím, že jeho zdravotní stav není nijak vážný a ošetření lékařů podle svých slov nepotřeboval.

„Mohu potvrdil, že pana předsedu Hamáčka postihla lehká indispozice, která se obešla bez lékařské péče. Jeho dopolední program byl zrušen,“ potvrdila Blesk Zprávám mluvčí ČSSD Eva Gregorová s tím, že děkuje za respektování soukromí Hamáčka. 

Večer chce být na grémiu ČSSD 

Grémium ČSSD, na kterém by chtěl už Hamáček být, by mělo večer projednávat navrhované vládní změny. Premiér Andrej Babiš chce mít o změnách jasno co nejdříve. 

O víkendu Hamáček obhájil post předsedy ČSSD. Hned v pondělí nechal odvolat jeho protikandidáta Tomáše Petříčka z postu ministra zahraničí. Zatím nemá úřad kým obsadit, nechal se proto pověřit sám jeho řízením.

Místo nabízí Lubomíru Zaorálkovi, který ovšem nechce opustit ministerstvo kultury, dokud nebude mít jasno, že bude zahraniční politiku skutečně řídit. Na kulturu by měl za Zaorálka nastoupit poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke. Podle Zaorálka je k tomu ale nekompetentní.

Zaorálek chce o svém dalším vládním angažmá jednat jak s Hamáčkem, tak i s premiérem Andrejem Babišem. „Nemám být jako hadr. Opravdu nejsem žádná loutka,“ řekl v úterý novinářům.  

Před pár týdny Hamáček postoupil operační zákrok horních cest dýchacích. Místo domů ale vyrazil na jednání vlády, kde mu natekl obličej. „Upálili mi kus sliznice v nose,“ řekl Hamáček Blesk Zprávám, co přesně otok způsobilo. „Zvětšili mi průchodnost v nosu,“ dodal.  

Video Hamáček o vyhazovu Petříčka: ČSSD musí být srozumitelnější. A promluvil o Sputniku V a jednání s Rusy - Blesk Zprávy / ČTK

bohdan ( 14. dubna 2021 09:52 )

Vypláchni si ústa krtkem.

vrsrvrsr ( 13. dubna 2021 23:38 )

Chybí mu sebereflexe...

stemik ( 13. dubna 2021 20:55 )

je to dobry MV -přiště na vnitru bude Slachta/určitě ne zrudně karieristicky Rakušan -ten se spojil s vitačskymi PIRATY/

Michal Snobl ( 13. dubna 2021 18:20 )

Hamáčku Hamtáčku tak na tebe taky došlo.
Ty s těma pionýrama ve vládě zvedáte tlak občanům ČR už dost dlouho. Vem si ten tvůj rudý svetřík a odpočívej aby jsi se z toho ještě ne...ral

robyno1 ( 13. dubna 2021 17:02 )

Jako jsi v poho??

Zobrazit celou diskusi
Další videa