Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Zeman s vozíkem šel do sebe: Na Sobotku mu nebyl dobrý, kterým politikům dobře slouží?

Autor: Tomáš Vašek - 
18. dubna 2021
05:21

Prezident Miloš Zeman (76) se poprvé objevil na invalidním vozíku. V pořadu S prezidentem v Lánech přiznal, že kvůli progresi neuropatie dolních končetin už vsedě nějakou dobu úřaduje. Z kolečkového křesla pracoval i v období během prvního roku svého prezidentského mandátu, kdy se zotavoval z poranění kolene. Politickou činnost z vozíku v minulosti dlouhodobě vykonávalo hned několik osobností. V českém prostředí jí byla například ministryně zdravotnictví v druhé vládě Mirka Topolánka a občanská demokratka Daniela Filipiová (63) nebo dlouholetý poslanec Václav Krása (69).

V listopadu 2013 prezident Zeman pro Rádio Impuls uvedl: „Pouze ho (tehdejšího předsedu ČSSD Sobotku) upozorním, že pokud bych ho jmenoval premiérem, tak bude muset počkat, protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku.

Národní rada zdravotně postižených, jejímž dlouholetým předsedou je právě český exposlanec Krása, po něm poté chtěla, aby se Zeman omluvil za slova, že jmenování premiéra je důstojná záležitost, kterou nemůže řešit z invalidního vozíku.

„V noci vstal, nerozsvítil si a zakopl o koberec shrnutý jeho psem. To se může stát každému z nás. Spadl na pravé koleno,“ popsal tehdejší ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát příčinu prezidentova zranění. „Ortopedi doporučili používat pojízdný vozík zhruba šest týdnů, ale může to být i déle,“ dodal.

Video Ze Zemana je vozíčkář, nohy bolí dál. A na „hyenách“ trvá - Blesk

Zeman: 28. října pozdravím vozíčkáře

Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím vůbec nic špatného, a už teď se vozíkem pohybuji občas v Lánech, občas na Hradě a je to strašně pohodlné. A teď Vás překvapím, bude-li výročí 28. října, a ne jako minulý rok, aby nám to zase zakázali, přijedu do Vladislavského sálu na vozíku, a když zdravím ty různé potentáty ve svém začátku úvodního projevu, tak pozdravím i vozíčkáře, mezi něž se tímto zařadím,“ oznámil v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz prezident Zeman.

„Plně uznávám, že přiznat se k tomu, že jsem na vozíku, není nic difamujícího, naopak musím říci, že je to velmi a velmi pohodlné,“ dodal. 

Nakonec se prezident objevil na vozíku už tento týden, když přijal kandidáta na ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman na vozíku s kandidátem na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (15.4.2021) Prezident Miloš Zeman na vozíku s kandidátem na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (15.4.2021) | Twitter - J. Ovčáček

Německý předseda je v křesle trvale

Od neúspěšného atentátu v roce 1990, kdy jej postřelil psychicky narušený útočník, je na invalidní vozík trvale odkázán také předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (78). Jeden z výstřelů politikovi poškodil míchu a trvale ho od pasu dolů znehybněl.

Němečtí státníci si v Berlíně připomínají výročí 75 let od konce 2. světové války. Druhý zleva předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (8. 5. 2020) Němečtí státníci si v Berlíně připomínají výročí 75 let od konce 2. světové války. Druhý zleva předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (8. 5. 2020) | Reuters

Rooseveltův příběh vedl k vakcíně

Nejznámější hlavou státu, která vykonávala úřad z kolečkového křesla po celou dobu jeho trvání, byl americký prezident Franklin Delano Roosevelt (†63). A to navzdory tomu, že se snažil před zraky veřejnosti pojízdnou pomůcku skrývat. Invalidní vozík se ale nakonec stal jedním ze symbolů nejdéle sloužící hlavy Spojených států.

Zpětně se poněkud paradoxně zdá jako klíčové, že Rooseveltovi byla původně chybně diagnostikována obrna. Z dnešního lékařského pohledu kombinace symptomů amerického prezidenta, jak se shodují odborníci, ukazuje spíše na autoimunitní neuropatické onemocnění známé pod názvem Guillainův–Barrého syndrom.

Avšak i proto, že Roosevelt a jeho lékaři věřili teorii o obrně a samotná hlava státu se v souvislosti s nemocí začala zajímat o hydroterapii (často navštěvovala lázeňské městečko Warm Springs v Georgii), v roce 1938 byla z prezidentovy iniciativy založena Národní nadace pro dětskou obrnu (National Foundation for Infantile Paralysis). Její výtěžek sloužil k financování léčby a výzkumu této choroby. Jak se ukázalo, šlo o jeden z klíčových článků řetezce vedoucího k úspěšnému vývoji vakcíny proti obrně v roce 1952.

Ekvádor má za prezidenta vozíčkáře -aktivistu

V současnosti je jediným prezidentem objevujícím se veřejně na vozíku hlava Ekvádoru Lenín Moreno (68). Podobně jako v případě předsedy německého Bundestagu Schäubleho může za jeho znevýhodnění zranění způsobené zbraní. V roce 1998 se v hlavním městě Quitu stal svědkem loupežného přepadení, během kterého byl postřelen.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno (s mikrofonem) (20. 1. 2021) Ekvádorský prezident Lenín Moreno (s mikrofonem) (20. 1. 2021) | Reuters

Moreno je od té doby hlasitým zastáncem práv osob se zdravotním postižením, což mu spolu se snahou zlepšit životní podmínky hendikepovaných přineslo v roce 2012 nominaci na Nobelovu cenu za mír.

McCain si z Vietnamu odnesl zranění i traumata

Za oceánem prožil svůj politický život i americký válečný veterán a republikánský politik John McCain (†81). Jako námořní letec byl během Operace Rolling Thunder sestřelen nad vietnamským územím ovládaném severovietnamskými vojsky. Před havárií se stačil katapultovat, a zachránil si tak život. Padl ale do zajetí, ve kterém strávil celkem přes pět let a zažil krutá mučení i psychická traumata.

Senátor Spojených států John McCain trpěl ke konci života mimořádně zhoubným nádorem na mozku, takzvaným glioblastomem. Senátor Spojených států John McCain trpěl ke konci života mimořádně zhoubným nádorem na mozku, takzvaným glioblastomem. | Reuters

Navdory rekonvalescenci, kterou absolvoval po návratu do vlasti, si z válečné zkušenosti McCain odnesl trvalé následky. Mezi ně patřilo i fyzické omezení, kdy nemohl zvednout ruce nad hlavu. Senátor a později také prezidentský kandidát používal invalidní vozík střídavě v obdobích i během aktivní politické kariéry. Vidět v něm byl ale zejména v posledních letech života, kdy se k válečným zraněním přidala i rakovina mozku.

Video Zeman pro Blesk: O přesunu na vozík, přeočkování Sputnikem i problémech ochranky - Blesk

babysek ( 19. dubna 2021 13:58 )

A ještě nám tedy řekněte který z dnešních politiků by to asi měl být. Skoro všichni sprostí, arogantní a všeználci.

hradnihulvat ( 19. dubna 2021 12:56 )

Pro Zeman je odhalení ruských teroristů těžkou ranou. Zřejmě neví, jak se zachovat. Na jedné straně je "náš" prezident(bohužel) a musí proto teroristy z Ruska odsoudit, na druhé straně to musí učinit co nejopatrněji, aby co nejméně pohoršil svého kamaráda Putina. Asi proto si vzal týden čas na vyjádření. Není to pro něj lehké, zavděčit se oběma stranám, Česku a především Rusku. Čučkaři prostě zasadili Zemanovi těžkou ránu. Ještě že při tom seděl ve vozíku, jinak by to sním seklo.

illenne ( 18. dubna 2021 12:58 )

To je jeho problém, nepříjemný bude i z vozíku. Zasloužíme si lepšího prezidenta, takového, který se nedrží prezidenství zuby nehty. Ale prezidenta, který je slušný a dobře reprezentuje naši zemi. Tenhle to není.

oldedek ( 18. dubna 2021 11:32 )

Až nyní (teď) teprve chápu proč někteří méně slušní lidé říkají vozíku na kterém jezdí po alkoholu nemocný prezident Zeman -KRIPLKÁRA ...

Covid_19 ( 18. dubna 2021 10:27 )

doufám, že stát se začne chovat k lidem ZTP/P lépe. Také by je měli nechat naočkovat, ale nějak jim vypadli z pořadníku. Z rodiny ZTP/P nemá stále nárok na očkování, tato vláda je jen pro VIP, stačí se podívat koho očkovali v ISCARE v Libni

Zobrazit celou diskusi
Další videa