Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

ODS zkusí shodit Babišovu vládu, Stanjura vidí předčasné volby jako nejlepší řešení

Autor: ČTK - 
11. dubna 2021
13:50

Nynější koaliční vláda ANO a ČSSD ztratila důvěru i podporu a nejlepším řešením této situace by byly předčasné volby. V dnešním pořadu Partie v televizi CNN Prima News to řekl první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Vláda by podle něj měla také požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), který se v debatě se Stanjurou utkal, s tím ale nesouhlasí. Podle něj musí vláda dotáhnout do konce opatření proti covidu.

„Vláda už dávno ztratila důvěru veřejnosti,“ řekl Stanjura. Poukázal přitom na to, že podle posledních průzkumů ji podporuje jen 11 procent lidí. „Nemáte většinu, i ty komunisty jste ztratili,“ poznamenal. Havlíček řekl, že opozice je nervózní a že je jedno, s čím vláda přijde, protože podle opozice bude stejně všechno špatně.

„Neudržela si vláda ANO a ČSSD ani podporu komunistů, takže vláda v této chvíli nemá důvěru, a tím pádem většinu v Poslanecké sněmovně. Já myslím, že vláda má odejít jako celek. Já myslím, že nejlepším řešením by byly předčasné volby. A uvidíme, zda se k tomu najde dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně,“ řekl Stanjura. Na dotaz moderátorky potvrdil, že tento krok bude iniciovat.

Zeman i po pádu vlády nechá Babiše u moci. Nástupu Birkeho a úpravě voleb bránit nebude

Pro předčasné volby se v debatě vyslovil i předseda opozičních Starostů Vít Rakušan. Podle něj je poctivější, aby občané znovu rozdali karty ve volbách, než aby vláda vyjednávala o podpoře každého zákona.

Video  Birke by byl vynikající ministr kultury, míní Zeman. Petříčka by odvolal  - Blesk
Video se připravuje ...

Naproti tomu poslankyně za ANO Věra Adámková v debatě připustila jako jednu z možností, že by vláda pokračovala bez podpory komunistů. Nový místopředseda ČSSD a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek řekl, že z jeho pohledu je poctivé, aby vláda pokračovala, i pokud kvůli komunistům přijde o většinu ve Sněmovně. „Všichni věděli, že ta vláda je menšinová, že tady byl toleranční patent mezi ANO a KSČM,“ řekl. Je podle něj na vládě a premiérovi, aby k jednotlivým zákonům hledal podporu napříč politickým spektrem.

Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců. Prezident Miloš Zeman dnes řekl serveru Blesk.cz, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla v demisi až do podzimních voleb, řekl serveru Blesk.cz.

Komunisté podporu vládě zřejmě ukončí

Občanští demokraté jsou si podle Stanjury vědomi toho, že pro předčasné volby je potřeba také schválený volební zákon. Předpokládá, že Senát ho na konci dubna schválí. Úprava volebního zákona je nutná kvůli letošnímu zásahu Ústavního soudu.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš dnes televizi CNN Prima News řekl, že je velmi pravděpodobné, že vstřícnost komunistů k vládě skončí. Devadesátka členů Ústředního výboru KSČM během velikonočního hlasování podpořila odstoupení od toleranční dohody, na jejímž základě komunisté nynější menšinovou vládu tolerují.

monhtik ( 12. dubna 2021 23:18 )

Vás už asi někdo na hlavičku shodil, že.

monhtik ( 12. dubna 2021 23:15 )

Mýlíte se pane Stanjuro, důvěru a podporu jste ztratil vy a vám podobní. Lidé již dobře vědě kam jste to tady přivedli. CHcete shodit Babišovu vládu, chcete předčasné volby, protože těch řádných se bojíte.

AVATAR ( 12. dubna 2021 14:34 )

AVATAR ( 12. dubna 2021 14:33 )

Velký souhlas !!!!!!!!!!!!

AVATAR ( 12. dubna 2021 14:32 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud