Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Oblačno, déšť 16°C

Zeman by rozvolnění o dva týdny odložil. Zmínil perverzi i „žranici“ na Karlově mostě

Autor: ula, vei, vr - 
11. dubna 2021
12:30

Prezident Miloš Zeman podpořil krok nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který rozhodl nechat i v pondělí možnost setkávání jen na dvou lidech venku a dvou uvnitř. Exministr Jan Blatný (za ANO) původně plánoval rozvolnit až na 20 lidí venku a deset uvnitř, což kritizovala poradní skupina MeSES. Naopak to, že se víc lidí ani venku nebude moci setkat, kritizují zástupci amatérského sportu a zřejmě nejhlasitěji Fotbalová asociace ČR (FAČR). Prezident se také domnívá, že pandemie skončí v září. A varoval před opakováním chyb.

FAČR považuje přístup nového člena vlády za skandální a označila jej za plivnutí do tváře všem, kteří se chystali na pondělní obnovení tréninků v rámci ohlášeného rozvolnění.

Ministr zdravotnictví nejprve řekl, že se pod širým nebem může shromáždit až 20 lidí a uvnitř budov deset. Později v České televizi řekl, že změnil rozhodnutí a budou to pouze dva lidé uvnitř i venku. Sebral tak naději amatérským sportovcům na možnost tréninků.

„Fotbal bez brankáře je perverzní,“ uznal Miloš Zeman na obranu sportovců. Podpořil ale rozhodnutí nového ministra zdravotnictví. 

„Pan ministr to zdůvodňuje tím, že 20 lidí venku a 10 uvnitř byl původní návrh bývalého ministra Blatného. Po diskuzi s odbornou skupinou MeSES se rozhodl, že toto rozvolnění nebude. Já se podřizuji názoru expertů“, řekl v pořadu S prezidentem v Lánech Miloš Zeman, podle kterého je shlukování jeden ze zdrojů epidemie. 

Ocenění opozice za pandemický zákon

Kritiku, že by nový ministr komunikoval chaoticky, Zeman odmítl. „Hodnotit činnost ministra po pár dnech je odporně povrchní. Platí zlaté pravidlo sto dnů hájení, sám hodnotím ministra až po sto dnech,“ zdůvodňuje Zeman.

Zároveň ocenil, že opozice se dokázala v parlamentu dohodnout, že prošel pandemický zákon. Odmítá také upozornění ústavních právníků, že by mohl být zákaz shromažďování smeten ze stolu.

„Chcete-li považovat shromáždění za zdroj epidemie, tak ministr, pokud zakazuje shromáždění, jedná v souladu s pandemickým zákonem a zdravým rozumem,“ řekl Zeman.

Zeman: Pandemie skončí v září

Miloš Zeman také zdůraznil, že byl vždy přítelem nerozvolňování.

„Vím, že to není populární, ale uvědomte si, že to rozvolňování proběhlo několikrát, např. v létě minulého roku, vzpomeňte na žranici na Karlově mostě, které se zúčastnila opozice (byl tu mj. poslanec TOP 09 Dominik Feri, pozn. red.),“ připomněl prezident s tím, že právě opozice brojila v létě proti rouškám.

„Chápu, že jsou lidé otrávení, já nosím v autě respirátor a otravuje mě to. Nicméně já si vytvořil prognózu, že epidemie skončí v září, díky vakcinaci. Proto bojuji za to, aby těch vakcín bylo co nejvíc,“ připomněl Zeman svůj tlak na to, aby byly v Česku používány ruské a čínské vakcíny.

Prezident: Rozvolnění bych odložil

Zeman upozornil, že tempo očkování je v Česku pomalé. Příčina podle něj není ve zdravotnickém personálu, ale v nedostatku vakcín.

„Navíc bych nerozvolňoval, dokud nedojde k větší proočkovanosti. S rostoucím počtem očkovaných, po dvou dávkách, se snižuje riziko infekce,“ zopakoval Zeman.

Prezident také přiznal, že by rozvolnění, ke kterému dojde 12. dubna, o týden či dva odložil.

„Při jednání se svým expertním týmem a ministrem Robertem Plagou (za ČSSD) jsem byl velmi nezdvořilý a říkal jsem, že děti jsou zdrojem infekce a přenašeči. Proto bych rozvolnění o týden až 14 dní odsunul. Ministr mi řekl, že chápe mou opatrnost, proto nastane kompromis,“ přibližíl jednání Zeman.

Video Zeman pro Blesk: O přesunu na vozík, přeočkování Sputnikem i problémech ochranky - Blesk

kazatel21 ( 12. dubna 2021 06:13 )

kazatel21 ( 12. dubna 2021 06:12 )

Na hradě jsou samé kapacity s tím volem v čele!

kazatel21 ( 12. dubna 2021 06:09 )

Miloši,Ty nejsi prezident naroda,ale obyčejný hlupák!Jak jsme mohli zvolit takového prezidenta?!Je pravda,že hlupák zůstane jen hlupákem!A to píšu jooo slušně!!!Zmiz už!

AIiAIice ( 12. dubna 2021 00:21 )

Zeman bohužel vytváří realitu. Skrze své pohůnky ve vládě, tím nejvyšším počínaje...

AIiAIice ( 12. dubna 2021 00:19 )

To blbovi jako je stemik nevysvětlíš. Ten si bude mlet tu svou bolševickou notu do roztrhání.

Zobrazit celou diskusi
Další videa