Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Vedení komunistů tlačí na konec tolerance Babišově vládě. Co všechno KSČM vadí?

Autor: ČTK - 
9. dubna 2021
17:00

Širší vedení komunistů v pátek vyzvalo tým vyjednávačů v čele s předsedou Vojtěchem Filipem, aby dodržel usnesení Ústředního výboru KSČM o odstoupení od dohody, na jejímž základě komunisté podporují menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně. Materiál o vzniku banky v rukou státu, který Filip ve středu dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO), není podle komunistů dostatečně rozpracován. „Vidíme to tak, že na tom vláda měla pracovat podstatně dříve, bereme to jako zanedbání vztahů,“ řekl ČTK první místopředseda Petr Šimůnek. Filip stranické kolegy informoval o tom, že dohodovací řízení s lídry ANO bude pokračovat ve středu. O výsledku jednání podá zprávu na zasedání Ústředního výboru KSČM v sobotu 17. dubna.

Devadesátka členů Ústředního výboru během velikonočního hlasování drtivě podpořila odstoupení od toleranční dohody, což je podle Šimůnka směrodatné, výkonný výbor už k věci žádné usnesení nepřijal. „Řekli jsme si svoje, proč podpora by neměla být,“ popsal dnešní jednání Šimůnek. Celkově se podle něj postoj komunistů vůči vládě v poslední době výrazně změnil, přičemž jedním z výrazných rozhodnutí, která ke změně přispěla, bylo vrácení deseti miliard korun ministerstvu obrany na akvizice.

Komerční banka v rukou státu? Do voleb nereálný cíl

Babiš podle médií komunistům předložil od loňska připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Mohla by vzniknout transformací ČMZRB a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv. Podle vyjádření Vojtěcha Filipa pro Českou televizi je návrh nedostatečný, nedá se realizovat do voleb, které se uskuteční za necelých šest měsíců.

Při středečním jednání se podle Filipa shodli lídři ANO a KSČM na tom, že vláda plní 60 procent závazků obsažených v toleranční dohodě, 40 procent ne. V naplňování tři roky staré toleranční dohody jsou komunisté spokojeni s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. Částečně vláda podle nich plní požadavky na zpřísnění ochrany přírodních zdrojů. Dohodovací řízení vyvolali po tom, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim. Nesouhlasí ani s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru. Žádají sloučení zdravotních pojišťoven ministerstev obrany a vnitra.

Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety. Její avizovaný konec připisují komentátoři blížícím se volbám a snaze komunistů oslovit voliče na jedné straně s výsledky tolerance, na druhé straně s možností kritiky menšinové vlády ANO a sociálních demokratů.

LuCo ( 9. dubna 2021 20:48 )

Fico, nejsi náhodou demožumpař?

UFO1 ( 9. dubna 2021 20:03 )

Když zešílí pes,taky už léčba nezabere

UFO1 ( 9. dubna 2021 20:00 )

Tak řeknete svůj názor ,strana si ho vychovala a teď jde proti nemu

fico ( 9. dubna 2021 19:58 )

4 příspěveky a samá hovadina.

LuCo ( 9. dubna 2021 19:58 )

Bez Skály v čele, komunisti padnou do propadliště dějin. Jediný lídr, co má na to vyvést komunisty mimo žumpu, kam nezadržitelně směřují.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa