Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Rychetský se vysmál Zemanově „odvetě“ s vyznamenáním: „Měl jsem s ním problém,“ přiznal

Autor: ČTK - 
4. dubna 2021
14:19

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský měl trochu problém s udělením Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, kterým ho chtěl vyznamenat prezident Miloš Zeman. Řekl to v rozhovoru televizi Prima a CNN Prima NEWS. Kritizoval v něm také postoj prezidenta Zemana k předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).

Pražský hrad loni 28. října zveřejnil seznam osobností, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Byl mezi nimi uveden i předseda Ústavního soudu. V únoru se ale Zeman rozhodl řád Rychetskému neudělit kvůli verdiktu Ústavního soudu o zrušení některých částí volebního zákona.

„Mohu se tomu jenom zasmát, nechci tady říkat to, co může kdekoho napadnou, že za dané situace je to pro mě jisté východisko, to neudělení,“ poznamenal Rychetský. O neudělení se dozvěděl z médií. „Upřímně řečeno, trochu jsem měl problémy s tím udělením,“ dodal. K důvodům se nechtěl více vyjadřovat. Odmítl, že by ho Zemanova změna rozhodnutí mrzela.

Rychetský rozhodnutí Ústavního soudu týkající se volebního zákona v rozhovoru hájil. Kritici například poukazovali na délku rozhodování. Podle Rychetského ústavní soudci čekali, zda se zákonodárci s problémem sami vypořádají při projednávání novel volebního zákona. „My tomu říkáme minimalizace zásahů Ústavního soudu. Předpokládali jsme, že to Parlament napraví sám,“ řekl.

S rozhodnutím soudu nesouhlasili i někteří z jeho soudců, kteří poté vydali své vlastní stanovisko. Podle Rychetského mají soudci právo na publikování oponentního názoru. „Trochu jiná situace je, když tak činí s takovou emocí, když tak, já bych tak řekl, mentálně neunese to své přehlasování, a ventiluje to takto,“ podotkl. Vztahy mezi soudci ale podle něj zůstaly korektní.

Podle Rychetského není v pořádku vztah Zemana k Vystrčilovi, kterého kvůli jeho cestě na Tchaj-wan například nezve na jednání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. „Osobní různé emoce mají jít stranou, je povinností všech nejvyšších ústavních institucí vzájemný respekt, koordinace a kooperace. Vyhlašovat si nepřátelství je nemoudré,“ řekl.

Rychetský opět odmítl, že by chtěl kandidovat na prezidenta republiky. „To je funkce, o kterou se v žádném případě nehodlám nikdy v životě ucházet,“ uvedl.

Ke vztahu k Zemanovi řekl, že byly doby, kdy si rozuměli. „Je to už dost dlouho, co ty doby nejsou,“ podotkl. Nejvíc si podle něj rozuměli v době, kdy Zeman nebyl prezidentem.

Video Miloš Zeman odpovídá dotazy čtenářů - Blesk

huphop ( 7. dubna 2021 13:59 )

Vás by měli zbavit svéprávnosti! Rychetský je dost velký lotr, tak ho velebte dál, budete asi stejný!

huphop ( 7. dubna 2021 13:55 )

pokrok; vy budete ze stejného těsta, jako Rychetský, že se nemýlím? Česká republika má svého prezidenta, kterého si zvolila a vy jste od kud, že mluvíte za lidi České republiky?

Staroduchodce ( 5. dubna 2021 20:26 )

Babiš ve vládě vadí, vydělal, možná zástupně vydělává jako podnikatel, vláda má omezené trvání mezi volbami, ale nikomu nevadí, že státní propagandu na ČT, mohu se domnívat v čím zájmu, provádí komunista Dvořák, asi na věčné časy, předtím stejně Janoušek, který se nestydí přihlásit se do dozorčí rady snad ČR,ústavní soud vede bývylý komunista v trendu bolševického soudnictví, do politiky se montuje Kalousek zloděj a podvodník, chemik na VUMLu vystudovaný ekonom socializmu,člen komunistické strany lidové,....atd... K tomu STB, případně Bureš. Členové KSČ se podpisem také zavázali práskat nepravosti proti soc./ kom. režimu. V padesátých letech praskali vzajemně na sebe, později hlavně když šlo o stranické boje o "lepší postavení". Pokud byl někdo ještě navíc zapsán u STB, asi byl zajímavější než dělník zlepšující třídní složení KSč, který se mohl realizovat na nejnižší úrovni komunistů kádrováním občanů/ sousedů v ulici, na podniku ve mzdové komisi při stanovování platu nestraníků třídní skupiny tzv. THP, atd.. Nakonec i v LM, kde si mohl zastřílet (v roce 1989 byli připravování takto rozehnat demonstrace). V této části býv. ČSSR byl jedn milion členů KSČ, na ně napojeno s různými výhodami, např. při posuzování přijetí na odborné školy kdy ny prvním místě rozhodovalo politické a třídní zařazení rodičů (pozn. při komplexních hodnocení THP v sedmdesátých letech i prarodičů!), postavení v zaměstnání , atd., alespoň 4 příbuzní jako další "burešové", i když nic nepodepsali, pouze dělali agenty členům KSč. Ale i tak byli na tuto skupinu blízkých agentu/ členovi KSČ napojeni další agenti těchto KSČ agentů. Takže často proti Babišovi povykují přímí pohrobci KSČ agentů, nebo přímí potomci, a nebo dokonce KSČ agenti. Proč to asi dělají? Asi mají "máslo na hlavě"

wenzel trousil ( 5. dubna 2021 14:49 )

Jedinny na kom se STB a "Chatra 77" shodla byl budouci prerzident-HaWel...Neskodna, utapla loutka ochotna ke vsemu...

wenzel trousil ( 5. dubna 2021 14:47 )

Ve svete, zbavenem idealu uz vladnou jedine prisery.

Zobrazit celou diskusi
Další videa