Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Zeman dal milost člověku trestanému za loupeže a vyhrožování. Je „prolezlý“ nemocemi

Aktualizováno -
31. března 2021
12:40
Autor: kal, ČTK - 
31. března 2021
11:20

Prezident Miloš Zeman udělil další ze svých milostí. Tentokrát se ustrnul nad člověkem trestaným za loupeže a nebezpečné vyhrožování, uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Důvodem prezidentova milosrdenství je prý závažný zdravotní stav kriminálníka. Omilostněnému už dříve soud kvůli vážnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil. Prezident se pro milost rozhodl i přesto, že se muž před 30 lety dopustil velmi závažné násilné trestné činnosti. Zeman zatím udělil 18 milostí.

Zeman podle Ovčáčka prominul omilostněnému muži zbytek nepodmíněného trestu odnětí svobody, který dostal za loupež a nebezpečné vyhrožování. „Pan prezident přihlédl k jeho celkovému nepříznivému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou léčbou onkologického onemocnění polykacích cest a řadou dalších chronických chorob, které jej ve svém souhrnu ohrožují na životě,“ uvedl.

Dodal, že již dříve mu byl výkon trestu soudem přerušen kvůli vážnému zdravotnímu stavu, omilostněný byl po svém propuštění několik týdnů hospitalizován a nyní jej čekají další plánované operace.

Návrh Zemanovi dala Benešová

Pan prezident považoval za správné učinit toto milosrdné gesto i s vědomím toho, že omilostněný se před 30 lety dopustil velmi závažné násilné trestné činnosti,“ dodal mluvčí. Udělená milost se nevztahuje na zákaz pobytu na území Prahy.

Návrh na milost Zemanovi předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Omilostněný Kajínek

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Stanovené podmínky nesplnilo i několik dalších omilostněných. Zeman se například loni rozhodl milost udělit muži jako ocenění za to, že rychlou první pomocí zachránil život ženě na venkovním pracovišti. Muž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy. V prosinci prezident udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví, který zachránil život tonoucí ženě.

Podmínku závažného zdravotního stavu nesplnila ani matka pěti dětí, která se podle Zemana vzorně stará o své potomky a v případě jejího nástupu do vězení, by děti musely být umístěny v různých dětských domovech.

Přečtěte si podrobnosti od hradního mluvčího:

Prezident republiky prominul omilostněnému muži zbytek nepodmíněného trestu odnětí svobody uloženého mu za skutky loupeže a nebezpečného vyhrožování. Pan prezident přihlédl k jeho celkovému nepříznivému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou léčbou onkologického onemocnění polykacích cest a řadou dalších chronických chorob, které jej ve svém souhrnu ohrožují na životě. Z důvodu vážného zdravotního stavu mu byl výkon trestu  již dříve soudem přerušen s tím, že omilostněný byl po svém propuštění několik týdnů hospitalizován v civilní nemocnici a nyní jej čekají další plánované operace.

Pan prezident považoval za správné učinit toto milosrdné gesto i s vědomím toho, že omilostněný se před 30 lety dopustil velmi závažné násilné trestné činnosti.

Podnět k posouzení žádosti o milost byl panu prezidentovi předložen ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), a to na základě rozhodnutí prezidenta republiky ze dne 29. listopadu 2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti. Na současně uložený trest zákazu pobytu na území hl. m. Prahy se milost nevztahuje.

roxin ( 31. března 2021 20:58 )

Jenomže bigosi i když je Zeman invalida, prolezlej chorobami a nezvedne se z nočníku, nevadí ani nebrání mu nic aby zastával post prezidenta!

bigoseman ( 31. března 2021 18:43 )

Ty,toxine,podivej se na Zemana! Invalida,ze vsech stran prolezlej chorobama,sam se nezvedne ani z nocniku,a nepropusti se a nepropusti!

tomik007 ( 31. března 2021 16:23 )

V Česku mohol byt aj premierom 🕺🏻

roxin ( 31. března 2021 15:34 )

Prezident dává milost těm kteří jsou nemocní, to Havel ten propustil X těch nejhorších vrahů kteří vraždili dál, to tenkrát nevadilo?, NE, protože to byl Havel který byl velký lhář a ten se vám líbil, to Zeman se vám nelíbí, protože uznává Babiše, kdyby souhlasil s opozicí a souhlasil s feťákem jako s premiérem, nikomu by nevadil ani Zeman.

tomik007 ( 31. března 2021 14:49 )

KREJCZIR udělal životní chybu sudruhovia...

Zobrazit celou diskusi
Další videa