Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

„Politický kšeft,“ zuří opozice kvůli Rusům u Dukovan. Přípravy na tendr probere vláda

Autor: ČTK - 
26. března 2021
11:40

Další kroky k plánované dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany mimořádně projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu a odpoledne vláda. Ve Sněmovně to přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce byl požádán také ruský Rosatom. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová označila Havlíčkův postup za nestandardní.

Část opozice naléhala na to, aby se nynějším postupem ministerstva průmyslu a obchodu ohledně Dukovan zabývala dolní komora ještě před jednáním o žádosti vlády o další prodloužení nouzového stavu. Kritizuje to, že ve hře by měl nadále být i ruský zájemce o dostavbu Dukovan. Po Babišově oznámení návrh na zařazení debaty o Dukovanech na program schůze opozice stáhla.

Stanjura: Špinavý kšeft v přímém přenosu

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura s předběžným oslovením Rosatomu spojil změnu postoje KSČM k vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu. „Vidíme špinavý politický kšeft v přímém přenosu,“ prohlásil. Poslanec KSČM Leo Luzar následně nařkl Stanjuru ze lži. „Pokrytectví, které předvádí pravice, dosahuje vrcholu,“ řekl.

Proti Stanjurovým slovům se ohradil také Babiš. „Žádné kšefty ohledně zdraví a lidských životů našich občanů neděláme,“ zdůraznil. Nynější krok k Dukovanům podle ministerského předsedy učinil Havlíček po konzultaci s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a bezpečnostními službami. Babiš také zopakoval, že o samotném výběrovém řízení na výstavbu nového bloku Dukovan bude rozhodovat až vláda, která vznikne po říjnových sněmovních volbách.

Havlíček popřel, že by bezpečnostní předkolo znamenalo vypsání tendru. „Plníme to, k čemu nás vyzvaly bezpečnostní složky,“ uvedl. Informaci o plánovaném oslovení zájemců o výstavbu dostal podle Havlíčka Babiš, Hamáček a ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Hamáček ale uvedl, že byl informován jen ústně, písemný materiál ministerstvo vnitra nemá a Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka, o stanovisko požádána nebyla.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek přirovnal Havlíčkův postup k takzvanému zvacímu dopisu v roce 1968. Jde podle něho o útok na bezpečnost České republiky. „Prodáváte nás za 30 stříbrných,“ prohlásil.

Drábová: Postup ministerstva je nestandardní

Podle předsedkyně SÚBJ Drábové může být projekt úspěšný pouze za předpokladu, že na něm bude politická shoda. „Celá ta záležitost se vyznačuje rysy, které nejsou standardní, ale nejsou ani zavrženíhodné. Je snaha pokročit - což je záhodno, vzhledem k tomu, že odstavení uhelných elektráren je za dveřmi. Ale na druhou stranu, vyvolat takovouhle vlnu politické nedohody, já nevím, jestli je to šikovné. Protože ten projekt, jestli má být alespoň relativně úspěšný, tak potřebuje širokou shodu,“ uvedla Drábová.

Nejasné podle ní je, proč se Česko rozhodlo neoslovit pouze čínského zájemce. „Z hlediska kritického pohledu bezpečnostní komunity jsou na tom Rusko a Čína úplně stejně,“ řekla předsedkyně SÚJB. Chápala by proto, pokud by Česko oslovilo všech pět zájemců včetně Ruska a Číny, nebo pokud by nepřizvalo obě tyto země.

Mezi možnými uchazeči tendru na stavbu nového dukovanského bloku jsou podle dostupných informací právě ruský Rosatom, kanadsko-americký Westinghouse, francouzská EdF, jihokorejská firma KHNP a čínská společnost CGN, kterou Česko do tendru pozvat neplánuje.

Video  Jak se vidí Novotný: Rychlošípák, kometa z Řeporyjí a zdatný marketér. Kam zamíří po rozchodu s ODS?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

denisz ( 27. března 2021 12:58 )

Bariera v politice brání lidem si připustit, že i v Rusku jsou lidi
šikovní, schopní a odborně fundovaní. Naopak jsou přesvědčováni,
že tam musí být vše jen špatné.. Hraničí to až s hanobením celého
národa na základě etnické příslušnosti.
To humanisté, aktivisté politici jinak odsuzují., jen ale k Rusku ne.
Zloba není dobrý objektivní rádce. . . .

hejhej ( 26. března 2021 22:26 )

Opozice zuří stále, je to jejich folklor. Přece nikdo není tak dokonalý jako naše hloupá opozice.

Michal Snobl ( 26. března 2021 17:05 )

Ha Kchárl Hvlíčků další expert loupežník.

nespokojeny ( 26. března 2021 14:24 )

Původní reaktory v Dukovanech fungují bez problému. Od ekonomicky zdevastovaných USA raději dále.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa