Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, na záda mu dýchají Piráti se STAN. ČSSD pohořelo

Autor: ČTK - 
4. března 2021
11:54

Volby do Sněmovny by v únoru vyhrálo hnutí ANO, které by stejně jako o měsíc dříve získalo 26,5 procenta hlasů. Těsně za ním by podle volebního modelu agentury Median skončila koalice Pirátů a STAN, která si rovněž udržela lednovou podporu 25 procent lidí. Do dolní parlamentní komory by se ještě dostali vedle koalice Spolu, tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09, také zástupci SPD a KSČM. Podpora ČSSD klesla na 4,5 procenta, hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by tak nepřekročila. Vyplynulo to z průzkumu Medianu, který jeho výsledky dnes poskytl ČTK.

Koalici ODS, lidovců a TOP 09 by v únoru dalo hlas 18,5 procenta voličů, což je stejně jako v lednu. Naopak u SPD a KSČM se podpora shodně zvýšila o procentní bod na deset, respektive osm procent. Sociální demokracie si pohoršila od lednového průzkumu o 2,5 procentního bodu. Statistická odchylka podle Medianu může u největších stran v modelu činit až 3,5 procentního bodu, u malých stran půl bodu.

Z hlediska volebního potenciálu je na tom podle Medianu lépe koalice Pirátů a STAN než ANO. Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří jeho volbu zvažují a nevylučují účast ve volbách, mělo by 31 procent hlasů. Vedle toho potenciální zisk koalice Pirátů a STAN činí 32 procent, proti lednu je však o tři procentní body nižší.

Právě nerozhodnutí voliči mohou výsledky voleb značně ovlivnit. Podle průzkumu 33,5 procenta dotázaných chce k volbám určitě jít, ale není pevně rozhodnuto o tom, kterou stranu si vybere. Svou účastí ve volbách i volenou stranou si je jisto 49 procent lidí.

„Vzhledem k nezakotvenosti voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní reálně dostala do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Median.

Video „Ústavní soud přispěl k přežití KSČM.“ A co koalice? Která podle Kubáčka tlak ustojí? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

hejhej ( 7. března 2021 14:52 )

hradnihulvat:: Je mi Tě líto , chudáku.

hejhej ( 7. března 2021 14:51 )

Citronel:

hejhej ( 7. března 2021 13:01 )

wenzel trousil:
Blbečci už nevědí jak , tak stále melou dokola sbták, komunista , přihlouplé přezdív ky a pod.
Mám daleko větší hrůzu z vítačů primitivních násilníků a anovodobých udavačů - především pirátů, ODS, TOP09, KDUČSL.

LuCo ( 6. března 2021 20:03 )

Stačí zajít na místo u rybníka, kde volně pobíhají čoklíci! Na toho jasně dominujícího z bezpečné vzdálenosti štěkají vzteklí ratlíci za hlasitého kejhání vyplašených husí.

hejhej ( 6. března 2021 19:17 )

rapid:
Nemusím se vším souhlasit, co dělá vláda v boji s koronavirem, ale nikdy nebyli v podobné situaci. Dovede si někdo představit v této době v pozici premiéra muslimského udavače Bartoše, nebo ufňukaného Fialu ??? Dobře se kritizuje, je to jednoduché a pro vládu tento rok je hodně těžký, proto ji praštěná opozice hází klacky pod nohy a neustále hloupě kritizuje. Opozici jde jen o koryta A splnit příkazy EU, především zrušení Benešových dekretů. Opozice jde proti vlastním lidem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa