Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Zeman už může sundávat ortézu, ale jen v soukromí. Ruku si léčí v lánském bazénu

Autor: Jakub Veinlich - 
9. prosince 2020
05:25

Prezident Miloš Zeman (76) už může ulevovat operované ruce. Lékaři mu prý povolili sundávat ortézu. Ale jen v soukromí. Na pracovní schůzky ji má stále nasazovat. K rehabilitaci Zeman podle svého mluvčího využívá bazén v Lánech. Fotografie prezidenta z vody nebo bez ortézy ale zatím neuvidíme. Hrad přitom původně plánoval, že by Zeman mohl být „fit“ už při oslavách 28. října.

„Podle pana ošetřujícího lékaře a pana profesora Zavorala se jedná asi o šest až osm týdnů,“ odhadoval prezidentův kancléř Vratislav Mynář dobu, jak dlouho může trvat rekonvalescence prezidenta poté, co mu lékaři do zlomené ruky voperovali titanový hřeb, „který je upevněný nad loktem a pod ramenem“.

Video  Vratislav Mynář o stavu prezidenta Miloše Zemana: Ruku mu zpevnili titanovými hřeby  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

To bylo 26. srpna. O vánočních svátcích uplynou od operace prezidenta čtyři měsíce. Jeho léčba se tedy značně protahuje. Když se prezident objeví na veřejnosti, ruce stále odlehčuje ortézou. I když ale lékaři prezidentovi povolili, aby ruce ulehčoval.

Doma bez ortézy

„Naposledy lékaři doporučili ortézu nosit při pracovních povinnostech, není nutno ji používat v domácím prostředí,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Poslední fotografie Zemana s rukou zavěšenou v ortéze mohli lidé vidět v úterý, byly pořízené při setkání s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) či šéfem komunistů Vojtěchem Filipem a komunistickou poslankyní Miloslavu Vostrou.

Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě Jana Hamáčka (ČSSD) (8.12.2020) Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě Jana Hamáčka (ČSSD) (8.12.2020) | Twitter - J. Ovčáček

V říjnu se Zeman s ortézou objevil také před kamerou Blesku v živě vysílaném pořadu S prezidentem v Lánech. Vládu přijel v polovině listopadu podpořit při projednávání státního rozpočtu na příští rok do Sněmovny a se zraněnou rukou promluvil také na velitelském shromáždění Armády ČR. Anebo pronesl projevy k národu. 

Video  CELÝ ZÁZNAM: S prezidentem v Lánech: Vojtěch jako „ministr dobrého počasí“ a „řezník“ Prymula. Zeman chce trestat odmítače roušek 
Video se připravuje ...

Kvůli zhoršené pohyblivosti jak rukou, tak nohou, mívá Zeman u sebe také bezpečnostní tlačítko, kterým si může přivolat pomoc.  

Zeman plavec?

„Skvělá rehabilitace je bazén, který pan prezident využívá v Lánech,“ dodal Zemanův mluvčí. Fotku prezidenta při rehabilitaci nebo v domácím režimu bez ortézy se ale Hrad zveřejnit nechystá. „Nikoliv,“ reagoval Ovčáček na dotaz redakce Blesk Zpráv s žádostí o zveřejnění fotografií.

O sundání ortézy přitom měli rozhodnout lékaři z Ústřední vojenské nemocnice už v polovině listopadu. Tvrdil to hradní mluvčí poté, co prezidentská kancelář zveřejnila holou informaci o tom, že prezident má za sebou další kontrolu operované ruky.

Video  Projev Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně před projednáváním státního rozpočtu  - ČTK
Video se připravuje ...

„Prezident republiky Miloš Zeman se v pátek dne 23. října 2020 podrobil plánovanému rentgenologickému vyšetření ruky v Ústřední vojenské nemocnici v Praze,“  zveřejnil Hrad krátkou informaci týden před koncem října na svých webových stránkách.

„Lékaři konstatovali, že se ruka zdárně hojí, ale zároveň doporučili ještě několik týdnů využívat ortézu jako oporu,“ doplnil tehdy mluvčí Ovčáček pro Blesk Zprávy.

„Ruka se zdárně hojí. Ale je to přece jenom lepší ještě mít nějakou dobu oporu,“ sdělil mluvčí ČTK na konci října. 

Miloš Zeman si zlomil pravou ruku po pádu v Lumbeho vile, kterou mohou využívat prezidenti i jejich rodinní příslušníci v době trvání jejich mandátu. V nemocnici strávil tři dny, z ní se pak přesunul rovnou na zámek v Lánech. Tam vsedě například jmenoval už dva ministry zdravotnictví – Romana Prymulu  i Jana Blatného. Nebo se setkal několikrát se svým poradním týmem i premiérem Andrejem Babišem nebo jednotlivými ministry.

Pepicek1953 ( 10. prosince 2020 07:01 )

když se Zeman léčí tak je každý chytréj jak Blatnýho PES a když se léčil skoro po celým světě kromě Ruska Venca flaška tak ho jen litovali,,tak ať se p.Zeman brzy uzdraví a kavárně ještě zatopí

mord ( 9. prosince 2020 09:54 )

Soudruha neukazovat je nutné více sesnerovat :aby se nerozpadl -D a okamžitě napichat vakcinou nejlépe Doutníkem aby se netrápil a šlo to rychle

stoura ( 9. prosince 2020 06:27 )

Včera ho ukázali v telce, bože oni ho vytahovali z toho auta jako zdechlinu!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa