Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Zemanův muž proti Koudelkovi měl v BIS problém. Rom musel skončit kvůli stykům s Bártou

Autor: sova - 
2. prosince 2020
15:03

Rozčeřené vody české zpravodajské komunity vydaly další úlovek. Bývalý šéfanalytik Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Rom, který v srpnu nastoupil do služeb Kanceláře prezidenta republiky, měl v tuzemské kontrarozvědce skončit kvůli stykům s někdejším zakladatelem Věcí veřejných a majitelem bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation) Vítem Bártou. Ve středu o tom informoval zpravodajský server Aktuálně.cz. Prezident Zeman od pondělí požaduje po BIS seznam ruských agentů, které tajná služba sleduje. Má se za to, že se tím Hrad snaží oslabit šéfa civilní kontrarozvědky Michala Koudelku, kterému v létě příštího roku končí mandát v čele BIS.

Důstojník kontrarozvědky Jiří Rom v BIS skončil ze dne na den a k 1. srpnu nastoupil do služeb Hradu. Šéf tajné služby Michal Koudelka pak v říjnu informoval sněmovní komisi pro kontrolu BIS o tom, že zpravodajec Rom by v tajné službě skončil tak jako tak. Podle zdrojů Deníku N navazoval totiž podezřelé kontakty.

Aktuálně.cz a týdeník Respekt nyní v této souvislosti uvedly bývalého ministra dopravy a někdejšího šéfa hnutí Věci veřejné Víta Bártu. Jeho bezpečnostní agentura ABL v minulosti nechvalně proslula tím, že sledovala politiky včetně jejich manželů a dětí. Rom na přímé otázky Aktuálně.cz, zda a kdy byl s Bártou v kontaktu, nereagoval.

Bártu se s takovým tvrzením už konfrontovat podařilo. „Nevím, jestli je to nějaká veselá kamera. Vůbec nevím, o čem mluvíte,“ řekl Aktuálně.

Zemanovi se Koudelka příčí

V listopadu pak prezident Zeman uvedl, že seznámil premiéra Andreje Babiše (za ANO) s materiály, které mají dokazovat, že ředitel BIS Koudelka „není dobrý manažer“. Následně potvrdil, že dokumenty pro Hrad vypracoval právě bývalý kolega Koudelky Jiří Rom.

Zeman se přitom netají antipatiemi vůči šéfovi BIS. Již pětkrát odmítl návrh vlády na jmenování Koudelky generálem a materiály, které předal Babišovi, měly jeho postoj zdůvodňovat. S nejvýše postaveným mužem civilní kontrarozvědky nemá dobré vztahy ani Rom, který před pěti lety s Koudelkou prohrál klání o post ředitele BIS.

Bublan: Autorem požadavku na Koudelku musí být Rom

V pondělí pak Český rozhlas informoval o tom, že Zeman žádá po šéfovi tajné služby jména Rusů, kteří v Česku působí jako špioni. Hlava státu podle Radiožurnálu žádá tři okruhy informací včetně „živých“ detailů. Úkol, který na Koudelku míří z Hradu, je přitom podle obeznámených zdrojů velmi podrobně formulovaný a jeho autorem musí být člověk znalý zpravodajských obratů. Bývalý ministr vnitra a v letech 2001 až 2004 ředitel civilní rozvědky (ÚZSI) František Bublan je přesvědčen, že zadání napsal právě Jiří Rom.

„To psal pan Rom, to je jasné. Je to takový prezidentův našeptávač, který ví, na co se zeptat a kde ťuknout. BIS musí podávat informace ústavním činitelům, ale musí to mít nějakou svoji mez. Je v tom cílenost a účelovost. Sleduje tím to, že je vysazený na ředitele Koudelku, a chce mu dokázat, že není na svém místě a že služba pracuje špatně,“ řekl Bublan iRozhlasu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marmat ( 3. prosince 2020 10:43 )

Santusák: Možná i tušíte, že 100x opakovaná lež se NIKDY nestane pravdou !§
z Wikipedie : Nebyl členem KSČ, má prověrku na stupeň přísně tajné.
Absolvoval dva zpravodajské výcviky u britské tajné služby MI6 a jeden zpravodajský výcvik u kanadské kontrarozvědky CSIS. Domluví se anglicky a rusky.
****­******­******­*******
Takhle fušer nevypadá, že....???ani když se přeskočíte !
****­******­******­******­******­**
V květnu 2018 byl Michal Koudelka poprvé navržen vládou na povýšení do generálské hodnosti. Podle tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického by všichni šéfové českých tajných služeb měli mít nejvyšší hodnost, aby se jim lépe jednalo se zahraničními partnery, kde jsou takové hodnosti běžné.[9] Prezident Miloš Zeman ředitele Bezpečnostní informační služby generálem nejmenoval, přestože předtím povýšení šéfa BIS slíbil premiéru Andreji Babišovi.

marmat ( 3. prosince 2020 10:35 )

To je ovšem z I.A .základky !!!

t.novak ( 2. prosince 2020 17:27 )

To, že byl pan Koudelka vyznamenán zpravodajskou službou našeho spojence a ochránce USA, svědčí o tom, že je to ten správný muž na svém místě👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa