Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Zeman chce jména ruských špionů v Česku, prezident tlačí na BIS. Expert: Nehoráznost

Aktualizováno -
30. listopadu 2020
11:18
Autor: ČTK, sova - 
30. listopadu 2020
08:45

Prezident Miloš Zeman požaduje po Bezpečnostní informační službě (BIS) jména ruských špionů v Česku, uvedl dnes s odkazem na tři důvěryhodné a vysoce postavené zdroje Český rozhlas Radiožurnál. Hlava státu podle něj chce po civilní kontrarozvědce také, aby doložila, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Podle expertů oslovených rozhlasem je takový požadavek neobvyklý a jeho splnění může ohrozit fungování BIS.

Podle Radiožurnálu dostal ředitel BIS Michal Koudelka zadání od prezidenta republiky letos na podzim. Zeman k tomu využil pravomoc, kdy může ze své funkce tajnou službu úkolovat s vědomím vlády. Kabinet už o tom podle rozhlasu byl informován.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK tuto informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil. „To je otázka, na kterou já nemohu ze zákona odpovídat,“ řekl ČTK. Ze stejného důvodu nechtěl ani komentovat prezidentův požadavek.

Má prezident na informace právo?

O úkolu ví i parlamentní komise pro kontrolu BIS, která se zřejmě bude věcí zabývat příští týden. Z pozvánky na jednání komise podle rozhlasu vyplývá, že ředitel Koudelka chce vyjádření komise, zda má prezident na požadované informace právo.

Podle Radiožurnálu žádá prezident po BIS tři okruhy informací. Zaprvé informace o vlivových a infiltračních operacích ruských tajných služeb ohrožujících zájmy Česka. Zadruhé informace o tom, kteří konkrétní ruští zpravodajští důstojníci v ČR působí, kteří Češi s nimi spolupracují, jaké informace jim předávají a jak spolupráce vypadá. Třetím okruhem, na který směřuje prezidentova žádost, jsou informace k údajnému praní špinavých peněz ruského organizovaného zločinu, na které upozorňují dokumenty uniklé z amerického úřadu na potírání finanční kriminality, uvedl rozhlas.

Video Projev Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně před projednáváním státního rozpočtu - ČTK

Mluvčí BIS nechtěl zjištění Radiožurnálu komentovat. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček rádiu řekl, že o žádném úkolu prezidenta pro BIS neví. Hradní kancléř Vratislav Mynář pouze sdělil, že vztahy mezi prezidentem, vládou a zpravodajskými službami jsou nastaveny jasně. „A platí, že zpravodajské služby zákonným adresátům svá tvrzení dokládají,“ uvedl kancléř.

Bublan za tím vidí snahu Koudelku nahradit

Podle expertů oslovených Radiožurnálem není obvyklé, aby prezident, vláda či sněmovní výbor žádali po kontrarozvědce tak detailní a živé informace. „O podobně nehorázném požadavku jsem za 30 let, co se zabývám tajnými službami, nikdy neslyšel,“ řekl rozhlasu bezpečnostní expert a bývalý ředitel civilní rozvědky (ÚZSI) Petr Zeman.

Domnívá se, že pokud by vedení BIS požadavku prezidenta vyhovělo, tak se podle něj zcela vyloučí z mezinárodně spolupracující bezpečnostní komunity a tajná služba bude na léta vyřazena z činnosti. Za značně netypické a netradiční považuje údajně požadovaný rozsah informací také bývalý náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky ÚZSI Jan Paďourek.

Podle bývalého ředitele rozvědky a někdejšího ministra vnitra Františka Bublana souvisí úkol s končícím funkčním obdobím šéfa BIS, se kterým má prezident napjaté vztahy. „Tam je jasný cíl, panu Koudelkovi končí mandát a on (prezident) chce docílit toho, aby tam mohl být dosazen někdo jiný, kdo mu bude třeba více nakloněn,“ řekl Bublan Radiožurnálu.

Prezident uložil BIS úkol ve vztahu k Rusku, jímž může být ohrožena bezpečnost státu. Parlament má za úkol kontrolovat: schází se Stálá komise pro kontrolu BIS Sněmovny. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost,“ uvedl na twitteru nezávislý senátor Pavel Fischer.

Zeman BIS dlouhodobě kritizuje, agenty vidí jako „čučkaře“

Prezident Miloš Zeman kritizuje práci BIS dlouhodobě, zejména v souvislosti s varováním tajné služby před vlivem Číny a Ruska. Šéfa kontrarozvědky Koudelku opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti.

Poté, co v prosinci 2018 BIS zveřejnila zprávu, v níž varovala před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví, Zeman označil zprávu za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.

Maximilian ( 1. prosince 2020 18:53 )

Vlastizrada u nás také neplatí....

Santusak ( 1. prosince 2020 14:11 )

Pozor -Pozor--z Bakulova Ustavu uprchl chovanec blbej, ale Ftipnej!! Mluvi ceskou rustinou a v Ustavu mu chovanci rikaji badot! Tyhle zachvaty ma casto ale jinak neni nebezpecnej ani ozbrojenej!! Staci nanej hodit sit! Konec hlaseni..

badot ( 1. prosince 2020 12:54 )

Aktuální seznam ruských a čínských špiónů, působících na území České republiky:
1) Miloš Zeman
2) Martin Nejedlý
3) Vratislav Mynář
4) Jiří Ovčáček

Lidi dávejte si na ně pozor. Je to neskutečná pakáž. Konec hlášení v ruském jazyce...

bigoseman ( 1. prosince 2020 09:30 )

A kde je ten tvuj smradochu?

Santusak ( 1. prosince 2020 09:24 )

Nechapu komu vadi kdyz prezident dostane jmena i Ruskych spionu...Ne tech "Cuckaru" co je "odhaluji,,ale jmena tech "odhalenych"!! Kurna,,vcera presstituti v CT 24 vecer zase predvedli jak vedou nenavistnou kampan proti lidem zvolene hlave statu a jeste stesti ze ten uchyl Senator Fischer si nasadil na tu bleskovku jakesi "Som­brero"­,,pos­louchat se to nedalo a ta blyskajici se pleska by nam nedoprala ani si toho darecka prohlednout! A ten presstitut Vaclavek,,zvany tez "Rozumbrada" diky jeho neustalemu-rozumim ten taky nezklamal,,Ve zkratce..CT je spina nejhorsiho razeni a jestli se vam nepovede ji zcivilizovat jsou schopni vas zavest klidne i do valky s RUskem..A pak se teste,..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud