Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Svazu v čele se Zemanovým přítelem chtějí opět vzít dotaci. Pro je ODS i poslanec ČSSD

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2020
22:01

Odebrat ze státního rozpočtu na příští rok dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu navrhuje kromě poslanců ODS i poslanec vládní ČSSD Václav Votava. Někdejší předseda sněmovního rozpočtového výboru už svůj návrh předložil ve Sněmovně. Se stejným návrhem přišla již dříve i skupina poslanců ODS v čele s Jakubem Jandou. V návrhu rozpočtu se pro ČSBS počítá s částkou 6,3 milionu korun.

„Působení tohoto svazu se bohužel v posledních letech stalo více než kontroverzním, a to především pod správou současného vedení reprezentovaného jeho předsedou Jaroslavem Vodičkou,“ zdůvodnil poslanec ČSSD Votava svůj návrh.

„Současná činnost spolku se výrazně odchýlila od jeho původního poslání a mnohdy až popírá hodnoty, na kterých byl spolek vybudován. Nejsou to jen některé veřejné skandály, ale také netransparentní hospodaření svazu,“ dodává.

Také poslanci ODS uvádějí na zdůvodnění svého návrhu, že činnost ČSBS se v posledních letech ukazuje jako problematická. Zejména pod současným vedením, především pod vedením předsedy Vodičky, a díky aktivitám, které svým jménem zaštiťuje, se činnost spolku jeví jako nepřijatelná, uvádějí občanští demokraté jako jeden z důvodů.

Šéf KSČM Filip: Už jsou s tím trapní

„Už jsou s tím trapní. Neštítí se pro překrucování historie likvidovat organizace občanské společnosti,“ reagoval minulý týden pro ČTK na návrh poslanců ODS předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poslanec Votava chce dva miliony korun z navrhované dotace přesunout Československé obci legionářské a jeden milion korun navrhuje jako dotaci Československému ústavu zahraničnímu. Zbylých 3,3 milionu navrhuje přesunout do vládní rozpočtové rezervy.

Votava uvádí, že posláním Československého ústavu zahraničního je péče o zahraniční krajany, podpora a usnadnění jejich národních a kulturních styků se starou vlastí, udržování národního povědomí, podpora ekonomické spolupráce a pomoc při návratu do vlasti. Ústav byl založen v prosinci 1928.

O Votavově návrhu i o návrhu poslanců ODS se bude rozhodovat při závěrečném schvalování rozpočtu v polovině prosince. Pokusy v tomto směru z minulých let nebyly úspěšné.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS odmítaly proplácet, nebo je snížily.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa