Bojkot svazu Zemanova přítele Vodičky sílí. „Vrací se k minulému režimu,“ tvrdí kritici

Autor: bud, ČTK - 
24. března 2019
05:15

Na Český svaz bojovníků za svobodu a jeho předsedu Jaroslava Vodičku se snáší kritika ze všech stran. Senátoři se nedávno usnesli, že svaz opouští své hodnoty a ideově se navrací k bývalému režimu, a proto se nebudou účastnit jeho akcí. V pátek například zástupci Parlamentu i ministerstva obrany uctili památku protinacistického odbojáře Václava Morávka, a to bez účasti svazu. Vodička také čelí kritice, že se svazem jsou spojení lidé aktivní v minulém režimu.

Zástupci obou komor Parlamentu, ministerstva obrany, Prahy i odbojářských sdružení v pátek uctili památku hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka. Učinili tak samostatně hodinu před akcí kontroverzního vedení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), od nějž se místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) distancoval.

„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,“ uvedl Oberfalzer.

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička řekl, že jeho svaz nechce být politickým spolkem a zasahovat do politického dění. „Proto očekáváme spolupráci a vstřícnost se všemi představiteli politického, společenského a kulturního života se všemi spolky, které hájí zájmy a odkaz válečných veteránů,“ uvedl.

Metnar: Politická agitace

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce ČSBS zneužívány k politické agitaci. „Bohužel jsme konfrontováni s tím, že jsou v posledních letech akce, které spolek pořádá, a to i v prostorách poskytnutých ministerstvem obrany, zneužívány k útokům proti našemu spojenectví v rámci Severoatlantické aliance a k politické agitaci, která je v rozporu se zájmy České republiky,“ řekl Metnar.

Senát v únoru doporučil svým členům, aby omezili účast na vzpomínkových akcích ČSBS. Svaz také podle usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. A pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zase odmítl převzít záštitu nad akcí svazu, Praha mu ani nezapůjčí sál. Ten chtěl na Staroměstské radnici v Praze uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem.

V Lidicích Vodičku nechtějí

Nepřízeň ke svazu vyjadřují i další organizace. Vodička letos například nepromluví na pietních akcích ani v Lidicích, ani v Ležákách. Důvodem je podle Památníku Lidice, který je pořadatelem obou vzpomínek, Vodičkovo nevhodné vystupování a celková kontroverze, které podle památníku neodpovídají důstojnosti a vážnosti pietních aktů v Lidicích a v Ležákách. V Lidicích proběhne vzpomínková akce 15. června.

Český svaz bojovníků za svobodu začínají odmítat i některé samosprávy v rámci dotací. Dotace zamítla vedení Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje. Plzeň dotaci svazu výrazně snížila. Samosprávy kritizují kroky celostátního vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který za sametové revoluce zasahoval jako policista proti demonstrantům.

Lidé spojení s komunismem

Se svazem jsou podle historika Ústavu pro studium totalitních režimů Petra Blažka spojeni s komunismem. „Ve svazu je opravdu hodně lidí, kteří jsou spojeni s minulým režimem, kteří se angažovali v různých funkcích, ať už to byla komunistická strana, Veřejná bezpečnost nebo Státní bezpečnost. Případně jsou navázaní na Komunistickou stranu Čech a Moravy. A tomu odpovídá taky jejich rétorika,“ řekl Blažek v České televizi.

Vodička má ovšem za to, že takové vazby nejsou nic mimořádného. „Ukažte mi, kdo v tomhle státě není spjatý s komunistickou minulostí. Plno lidí není, ale plno je. A vy to vyčítáte starým lidem, kteří bojovali za naši vlast, bojovali za to, abychom tady mohli žít? A ty lidi máme hodit do příkopu kvůli vám?“ konstatoval řečnicky. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 26. března 2019 10:17 )

Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto. -4.2018 VAZENY ??? - ano to vypustil z ust soudruh-pritel Milos ZEMAN - Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM.. + Podle zákona o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993 šlo o organizaci zločinnou a zavrženíhodnou - KSC . + Jejím právním nástupcem je Komunistická strana Čech a Moravy - KSCM . + Komunistická strana Československa (KSČ) byla krajně levicová parlamentní politická strana v Československu, členka Komunistické internacionály (KI). K základním programovým východiskům patřil třídní boj vedený dle sovětského vzoru, zahrnující i fyzickou likvidaci třídních a ideologických nepřátel. Hned po únoru 1948 byla Československá strana národně socialistická přejmenována na Československou stranu socialistickou a do vedení, stejně jako v Československé straně lidové, prosazeni lidé loajální politice KSČ. Československá sociální demokracie byla pohlcena KSČ, jejím členům byla zaslána poštou komunistická legitimace a odmítnutí bylo důvodem k doživotnímu pronásledování nejen dotyčného sociálního demokrata, ale i celé jeho rodiny. Obě strany ČSS a ČSL se tak na 40 let staly vazaly v rámci Národní fronty, do níž pak byly zařazeny i společenské organizace. V období teroru (1948–54) bylo popraveno 241 lidí – obětí justičních vražd. Další stovky lidí zemřely ve vězení nebo při pokusu o útěk za hranice. Oběťmi represí byli členové západního (ale částečně i východního) odboje, dále kněží, podnikatelé, soukromí rolníci, živnostníci (soukromníci) a intelektuálové. Mnoho režimu nepohodlných lidí bylo vyhozeno ze zaměstnání nebo posláno do faktického vyhnanství do pohraničí. V rámci stalinské teze o zostřování třídního boje a zřejmě také jako trest za neúspěch snahy o připojení Izraele k SSSR byli popraveni i někteří členové KSČ, včetně generálního tajemníka Rudolfa Slánského.. Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým sociálně demokratickým pozd

zdenek43 ( 26. března 2019 10:04 )

stale v Cesku budujete ......... Puč se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. a B U D U J E T E ......... M A F I O K R A C I I - Mafiokracie je unikátní společenský systém, který vznikl v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od demokracie i komunismu. Jeho hlavními znaky jsou: - několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím; - zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci; - absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů; - potlačení tržních mechanismů. TO JE PRAVE ta predstava SOUDRUHU-PRATEL aJEJICH pratel - soudruh-pritel Milos Z E M A N ....... soudruh Milos ZEMAN chtel "" reformovat socialismus "" - jeho predstava byla a je M A F I O K R A C I E ............

satanas ( 25. března 2019 08:53 )

To mas pravdu,,Amerika je sebranka toho nejhorsiho co svet vyprodukoval..Snad to nemusim rozebirat! Jinak, ti pribuzni, za to jsou odpovedne dve blondate segry me mamy co si vzali za muze 2 Americky okupanty a presidlily!!

satanas ( 24. března 2019 17:55 )

Dej mi pokoj s hnUSAkama..Mam tam dvoje pribuzne!!

satanas ( 24. března 2019 17:31 )

Janinko,jakej Vasik,,,jsem to ja, kdo jinej? Pokud ptacka, tak jedine tvyho! Moje Thajska pritelkyne tvrdi ze maly pindik nevadi,,ja si prezto myslim ze bys ho mit nemela!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud