Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

„Arogantní ignorant.“ Klaus to schytal za roušku pod bradou, jeho syn je opatrnější

Autor: simao - 
22. listopadu 2020
05:00

Václav Klaus tento týden opět demonstrativně stáhl na veřejnosti roušku a nasadil si ji pod bradu. Exprezident - antirouškař povinnost nošení roušek kritizuje. Šéf České lékařské komory Milan Kubek ho označil za „arogantního ignoranta“. Klausův postup se nezamlouval ani vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD). Svého otce brání Václav Klaus mladší, který však roušku nosí zodpovědně.

Exprezident Václav Klaus nošení roušek neuznává, v úterý na Národní třídě si ji nasadil demonstrativně pod bradu. Vzbudil tím opět rozruch. O jeho počínání se zajímala i policie.

Kubek: Hrozné chování arogantních ignorantů

Prezident České lékařské komory Milan Kubek, který naopak k nošení roušek a ohleduplnosti vyzývá, to pro Blesk Zprávy okomentoval zostra: „Pan Klaus upadá v zapomnění a dělá vše pro to, aby si ho lidé všimli, je to typický případ arogantního ignoranta.“

Kubek radí nebrat situaci na lehkou váhu a připomíná, že celkový počet zemřelých s covid-19 se u nás pohybuje již přes 6,5 tisíce, „což jsou strašná čísla“. „Tu podzimní vlnu epidemie jsme naprosto nezvládli, nezachytili jsme ji včas, opatření se přijímala pozdě, byla vesměs málo účinná, takže celá ta epidemie u nás bude trvat hodně dlouho. O to horší je chování některých arogantních ignorantů, kteří prostě nadále ostentativně všechno ignorují a ohrožují své okolí,“ podotkl.

Klause se sundanou rouškou přitom řešila i policie. Byť oficiálně jméno exprezidenta nepotvrdila. „Policisté na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu,“ uvedla Policie ČR na svém twitteru.

Hamáček: Klaus dělá z roušky ideologický problém

Potvrdil to i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Moc mě to netěší,“ řekl ke Klausovi.

„Já nevěřím tomu, že pan prezident Klaus se omluvil, to si myslím, že se asi nestalo, pan prezident Klaus bohužel patří k těm lidem, kteří z toho dělají spíše ideologický problém nebo ideologickou otázku. Já samozřejmě respektuji to, že každý může mít názor, ale obávám se – a já nic zlého nikomu nepřeji – ale obávám se, že v případě nějakých komplikací panu exprezidentovi lékařskou péči neposkytuje Institut Václava Klause, ale bude to některé zdravotnické zařízení v ČR, kterému by pan prezident tímto, nedej bůh, tímto přidělal práci. Já věřím, že si toto lidé uvědomují, ale s některými to holt bohužel nejde,“ posteskl si Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Video 31 let od „sametové revoluce“: Václav Klaus na Národní třídě bez roušky - Aleš Brunclík, Sabina Dračková

Exprezident kritizuje chaotické příkazy a zákazy

Sám Klaus 17. listopadu vystoupil i s projevem. Roušku opět nasadil pod bradu. Stěžoval si na to, že občané jsou „zastrašeni, vylekáni, znejistěni, izolováni, omezeni ve veškerém svém konání, mnozí se zakrytými obličeji“.

Opět si tak rýpl do nošení roušek. „Rozmáhá se strach a vzájemné podezírání, je vynucováno, abychom byli poslušni chaotických příkazů a zákazů. Nutí nás věřit věcem, kterým věřit je nesmírně těžké. Naděje na návrat k normálnímu svobodnému životu, na který jsme si za poslední tři desetiletí zvykli, slábne. Zavádí se cenzura, začíná být opět povolena jen jedna jediná pravda. Vítězí manipulace, moralizování a dělení společnosti na ty správné a politicky korektní, kteří i dnes se vším souhlasí, a na ty, kteří si dovolí s lecčím nesouhlasit,“ říkal Klaus.

Na Prima CNN News následně Klaus uvedl, že lidem, kteří 17. listopadu demonstrovali v centru Prahy proti vládním opatřením, rozumí. Mezi demonstranty byla i řada odpůrců roušek.

Video Prahou prošli lidé protestující proti vládě a jejím opatřením proti koronaviru. (17.11. 2020) - Václav Burian

Klaus: Rouška je symbol

Na dotaz, že je rouška hygienický prostředek, který má zamezit šíření kapének a nejde o politický postoj, ale ochranu zdraví lidí, Klaus reagoval slovy „jo, i ne“.

Klaus míní, že i k roušce ve smyslu zdravotnické ochrany mají různí experti různé názory. „Rouška je rouškou a současně rouška je symbolem. Rouška se stala jasným symbolem toho, že roušky někdo v uvozovkách miluje a vyjadřuje tím svůj postoj, co se zavádí u nás za lockdowny, karantény atd. a někdo si roušku odstrkává od pusy a tím demonstruje, že chce říci něco jiného,“ přiblížil svůj postoj Klaus pro CNN Prima News.

Tzv. antirouškaře však kritizuje i současný prezident Miloš Zeman. „Svoboda nemá příliš společného s epidemií. Pouze tzv. antirouškaři tvrdí, že jejich svoboda je omezena nošením roušek. Dostávám pravidelně zprávy ze všech zemí světa o postupu epidemie a součástí těchto zpráv je urychlené zavádění roušek tam, kde ještě nebyly. Případně zpřísňování podmínek pro jejich nošení,“ řekl tento týden Parlamentním listům Zeman.

Klaus nesouhlasí. A nařízení o rouškách za omezení svobody bere. Podle něj je zásadní, aby se lidé koronaviru přestali bát. Měli by vzít covid-19 za jednu z realit, která je kolem nás, míní.

„Já vím, že se vytvořila psychóza, že se máme koronaviru bát. Já se koronaviru nebojím. Já jsem ve svých málem 80 letech určitě riziková skupina, ale nebojím se a nevidím důvod, abych zásadním způsobem měnil svůj život, abych se uzavíral do ulity, abych seděl za zavřenými dveřmi, nedýchal, nešel někam. Ne, ne, ne, to ode mně nikdo nemůže chtít,“ vyhlašuje Klaus.

Dostane exprezident pokutu?

Klaus bez roušky přitom vyrazil do centra Prahy i 28. října, proslov tehdy přednesl na náměstí Republiky. „Já nevím, jestli tam někoho lustrovali, mě ne,“ podotkl nyní k dění během 17. listopadu na Národní třídě, za které mu hrozí pokuta.

Na případnou pokutu však exprezident reagoval slovy: „Nechci prohlašovat silácké řeči a provokovat ty rozhodovatele o velikosti pokuty, ale na druhé straně já si myslím, že některé věci se udělat mají.“ Podle Klause se nemáme chovat jako „králík hypnotizovaný kobrou a neschopni se pohnout“.

Video Klausův projev 28. října 2020 - Redakce Blesk

Lidi, kteří milují roušky, Gretu či migranty

Klaus si přitom na konto nošení roušek připsal ještě jedno ostřejší přirovnání. „Rouškaři jsou samozřejmě lidi, kteří jsou vítači migrantů, rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik.“ řekl to v rozhovoru ČTK.

Klaus se následně svá slova o rouškařích a migrantech snažil vysvětlit. „Slovo rouškař, když to používám, tak je to nadsázkové slovo pro určitý typ lidí, kteří se nadměrně bojí covidu-19. A řekl jsem, že tito lidé mají něco podobného s celou řadou dalších lidí,“ řekl exprezident na Primě a označil to za nadsázku. „Můj odhad a moje zkušenost je, že existuje korelace mezi lidmi, kteří milují roušky, mezi lidmi, kteří milují Gretu Tunbergovou, mezi lidmi, kteří vítají migranty, toto jsem řekl, nic víc jsem neřekl,“ dodal.

Klaus ml.: Je to jeho názor

Na Národní třídě přitom nechyběl ani exprezidentův syn, poslanec a předseda Trikolóry Václav Klaus mladší. Na rozdíl od svého otce však přišel s rouškou nasazenou - a nosí ji i jinde, kde je to vyžadováno.

„Když jedu tramvají, mám roušku, když jdu do obchodu, tak mám samozřejmě také roušku. Snažím se dodržovat platné předpisy a nařízení a neprovokovat třeba starší občany, kteří se bojí,“ řekl Klaus mladší Blesk Zprávám. Od dcery dostal roušku Bohemians Praha, kterou však ztratil mezi první a druhou vlnou, a nyní nosí jiné, třeba s hard-rockovými motivy.

„Na druhou stranu si myslím, že ty roušky mají minimální vliv na šíření nemoci, je to takový jako symbol, ale budiž,“ podotkl Klaus ml. Na to, že si jeho otec stáhl roušku pod bradu a rouškařům adresoval své výtky, Klaus ml. odpověděl po chvilkové odmlce a oklikou. Je proti prodlužování nouzového stavu, protože si myslí, že vládní opatření mají se šířením vlivu společného jen velmi málo. Vadí mu např., že vláda zavřela restaurace a nutí lidi jíst na ulici, namísto toho, aby si v klidu mohli sednout uvnitř restaurace. Nejsou dle něj žádná vědecká data k tomu, zda to zplošťuje křivku.

Na přímý dotaz na svého otce pak dodal: „Roušky přispívají minimálně k nějaké ochraně lidí, to je také jasné. Zkrátka a dobře takto to je, na druhou stranu nemyslím si, že je cestou provokace, ale tak je to symbol... Otec to tak silně cítí, tak takhle chodí. Každý přece se chová podle svých názorů a svého založení. Já bych byl poslední, který by to kritizoval.“

Předseda Trikolóry Václav Klaus ml. na Národní třídě. Roušku měl na rozdíl od otce nasazenou (17. 11. 2020)Předseda Trikolóry Václav Klaus ml. na Národní třídě. Roušku měl na rozdíl od otce nasazenou (17. 11. 2020) | Blesk:Michal Protivansky/CNC

starypes ( 22. listopadu 2020 16:02 )

OFF-LINE ( 22. listopadu 2020 13:39 )

.
.
.
HITPARÁDA DISKUSNÍCH DEBILŮ, LEMPLŮ A NESCHOPNÝCH POBUDŮ V PŘÍMÉM PŘENOSU POD ČAROU:
____­______­______­______­______­______­______­______­______­______­______­_______

sekebo ( 22. listopadu 2020 13:27 )

Pokud Klaus už neumí zaujmout ničím jiným, než rouškou na poslintané bradě nebo nějakými imaginárními vítači imigrantů, tak by se mohl přestěhovat za Zemanem, tam by si mohli vykládat o prognosťáku, tunelové privatizaci, nenáviděném Havlovi a oposmlouvě a bylo by jim dobře, jak by si notovali.

ivanak ( 22. listopadu 2020 13:02 )

alex-vykroutil: celkem mi je jedno na jakou stranu se kloníte v politickém poli,to je vaše věc a máte na to právo,ale řeknu vám jak tady čtu vaše názory a odpovědi..vyčteno tedy,že máte děti,tak těch je mi líto,že mají takového rodiče hulváta a jestli se takto vyjadřujete i před nimi,tak se ani nedivím,jak cinická,arogantní a neslušná generace zde začíná vyrůstat..

krat5 ( 22. listopadu 2020 11:30 )

100% souhlas

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud