Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Vdova po Kuberovi (†72) odmítla metál od Zemana: Manžel by si to nepřál, říká

Autor: ČTK - 
4. září 2020
09:47

Věra Kuberová odmítla převzít od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela Jaroslava Kuberu (ODS), který letos v lednu náhle zemřel ve funkci předsedy Senátu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy označila chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál. Zeman už avizoval, že chce u příležitosti státního svátku 28. října Kuberu in memoriam ocenit Řádem bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání České republiky.

„Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla pro server Kuberová.

Kubera chtěl odjet koncem února na Tchaj-wan, s sebou se chystal vzít podnikatelskou misi. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Tehdejší předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

Kuberová už dříve mluvila o tom, že její muž čelil kvůli své plánované cestě na Tchaj-wan enormnímu tlaku, což mohlo přispět k jeho úmrtí. Média psala o dopisu, který čínské velvyslanectví předalo v lednu Hradu. Hrozilo v něm trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud na Tchaj-wan pojede. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví kancléř prezidenta Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Kuberová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že její zesnulý muž byl nekonfliktní člověk, měl s každým přátelské vztahy, tedy i se Zemanem, se kterým se znal téměř celé polistopadové období. „A poslední dobou, když pan prezident prohlásil, že přestal být můj manžel s cestou na Tchaj-wan jeho kamarádem, tak... i na tom obědě, že ho vzal tou holí po hlavě... prostě mně to připadá neuctivé a nemíním se v tomhle angažovat,“ uvedla k záměru prezidenta udělit Kuberovi státní vyznamenání.

Poté, co Kubera nečekaně zemřel, rozhodl se uskutečnit cestu na Tchaj-wan jeho nástupce v čele Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Čelí proto zlobě Číny, která ostrov považuje za své odštěpenecké území. Kuberová měla původně jet s Vystrčilovou delegací, nakonec ale do Asie neodletěla. Lékař jí to ze zdravotních důvodů nedoporučil.

Video Poslední vzkaz národu: Novoroční projev předsedy senátu Kubery (†72) - Česká televize

denisz ( 8. září 2020 16:00 )

Kubera by cenu přijal, zbytečně by to nezpolitizoval,
bral s nadhledem, neboť si vyznamenání také zasloužil.
Dobře věděl, proč svoji dobrou ženu držel dále od politiky.

AVATAR ( 5. září 2020 15:20 )

AVATAR ( 5. září 2020 15:20 )

jjusa2 ( 5. září 2020 09:56 )

robin5

robin5 ( 5. září 2020 09:54 )

Tak by se po Kuberovi měla pojmenovat alespoň jedna trafika a stará Kuberka by tam mohla mít štokrle a prodávat cigára a fotky propagátora kouření Kubery. Dejte s tou "senátní" vdovou pokoj. Za rok uspořádá vzpomínkovou akci, vypíše soutěž o nejvíce vajglů a potom snad bude od té pošahané osoby klid. Chudák Kubera, žít s touto megerou, on se musel na tu smrt dokonce i těšit, dělal pro to co mohl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa